31 maj 2022

AMP w piłce ręcznej kobiet

Uczelnie z Gdańska zdominowały rozgrywany w Warszawie półfinał A AMP w piłce ręcznej kobiet. W legnickim półfinale B triumfował UMCS Lublin.

Od soboty do poniedziałku w halach przy ul. Szturmowej i Banacha o awans do ogólnopolskiego finału ubiegały się 12 uczelnie. Łącznie rozegrano 28 spotkania, a poziom rywalizacji w fazie grupowej był zróżnicowany. Świadczą o tym takie wyniki jak wygrana warszawskiej Akademii Wychowania Fizycznego ze Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego (41:8) czy Uniwersytetu Gdańskiego z Uniwersytetem Medycznym w Łodzi (34:7), ale też remis SGGW z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (11:11).

W ćwierćfinale większego problemu z awansem nie miał wspomniany Uniwersytet Gdański, ale też AWF Warszawa i Politechnika Łódzka. W najbardziej zaciętym meczu tej fazy AWFiS Gdańsk pokonał Akademię Nauk Stosowanych w Elblągu 25:24 i zapewnił sobie bilet do finałów.

Choć półfinalistki wykonały już plan minimum, to spotkania w ramach 1/2 turnieju nie były tylko meczami o prestiż. Żadna z drużyn nie miała zamiaru odpuszczać. Po wyrównanym starciu Politechnika Łódzka uległa AWFiS Gdańsk 17:18, a AWF Warszawa przegrał z Uniwersytetem Gdańskim 20:22.

– Fajnie, że w finale będą derby. Z niektórymi dziewczynami dobrze się znamy, bo grałyśmy kiedyś w jednej drużynie i teraz gramy przeciwko sobie w lidze akademickiej. Półfinału nie chciałyśmy odpuszczać, bo jak to się mówi wynik idzie w świat. Chcemy pokazać przed finałami, że jesteśmy mocnym zespołem. Nasza drużyna to mieszanka zawodniczek, które studiują i grają w klubach oraz studentek z UG. Ostatnie dwa tygodnie spotykałyśmy się na treningach i nie mamy problemu żeby się zgrać, choć czasem gramy w innych zespołach – mówiła Izabela Świerżewska, studentka międzynarodowych stosunków gospodarczych na Uniwersytecie Gdańskim.

Nie mniej emocji było w walce o ostatnie wolne miejsce dające przepustkę do finału. Szczypiornistki Uniwersytetu Warszawskiego po przegranym meczu o miejsca 5-8 z Politechniką Gdańską (18:21), musiały w poniedziałek rano grać o siódmą lokatę z SGGW. Faworytkami były gospodynie turnieju grające na co dzień w I lidze, ale sport lubi sprawiać niespodzianki. Ostatecznie jednak sensacji nie było i UW wygrało 24:14.

W meczu o pierwsze miejsce Uniwersytet Gdański pokonał AWFiS Gdańsk 22:18, a w meczu o trzecie miejsce AWF Warszawa (brązowe medalistki sprzed roku) pokonał Politechnikę Łódzką 22:12. Zawodniczką turnieju została wybrana Daria Przywara z AWFiS Gdańsk.

Kilka dni wcześniej w Legnicy rozegrano półfinał B, w którym wystartowało więcej, bo 15 drużyn. Dzięki temu awans do finałów wywalczyło aż dziewięć ekip, co oznaczało, że samo wyjście z grupy już można było uznać za sukces. Niezwykle ważne okazało się spotkanie gospodarzy z Uniwersytetem Śląskim. Legniczanki wygrały pewnie 38:12 i zostały pierwszym od niepamiętnych czasów zespołem z tego miasta, który wywalczył awans do finałów drużynowych AMP (ostatnio dokonali tego futsaliści w 2008 roku).

W meczu o pierwsze miejsce UMCS Lublin pokonał AWF Katowice 25:16, rewanżując się za ubiegłoroczny mecz o złoto AMP. Trzecia lokata przypadła Uniwersytetowi Rzeszowskiemu po wygranej nad UE Katowice 19:13.

Finały Akademickich Mistrzostw Polski w piłce ręcznej kobiet odbędą się w dniach 9-12 czerwca w Chorzowie.

Klasyfikacja końcowa AMP w piłce ręcznej kobiet – półfinał A

1. UG Gdańsk
2. AWFiS Gdańsk
3. AWF Warszawa
4. PŁ Łódź
5. PG Gdańsk
6. ANS Elbląg
7. UW Warszawa
8. SGGW Warszawa
9. SGH Warszawa
10. UMed Łódź
11. WUM Warszawa
12. UAM Poznań

MVP całego turnieju została nasza studentka Daria Przywara.

Nasz zespół pod wodzą mgr Szymona Biernackiego występował w składzie:

Joanna Gędłek, Daria Przywara, Weronika Świderska, Nikola Żmijewska, Karolina Styś, Barbara Wrotniewska, Julia Megger, Julia Duszyńska, Maria Michalska, Aleksandra Bielak, Beata Naumczyk, Julia Kubiak.

Obecnym Finalistom ogromnie gratulujemy!