27 gru 2021

Dziewięć dekad polskiego hokeja w Gdańsku

Tegoroczny grudzień, po raz pierwszy od wielu lat, stwarza możliwości do uprawiania w Trójmieście sportów zimowych. Warto to wykorzystać, biorąc pod uwagę, że nie zdarza się to tutaj zbyt często. Mieszkańcom nadmorskiej metropolii, ze względu na temperatury i brak śniegu, pozostaje zaś zazwyczaj łyżwiarstwo i hokej. Ten ostatni ma u nas długie i piękne tradycje.
Mnogość akwenów wodnych, w postaci zatoki, rzek i kanałów, sprawiła, że ślizganie się na lodzie było w Gdańsku i okolicy znane już od czasów nowożytnych. O popularności jazdy na łyżwach niech świadczy fakt, że założony w roku 1903, pierwszy gdański klub piłkarski (FC Danzig), przemianowano w 1905 roku na Ball- und Eislauf-Verein, czyli dodatkowo – klub łyżwiarski. Pod koniec ery Wilhelmińskiej do miasta dotarł też hokej. Z kolei polski hokej objawił się po raz pierwszy pod koniec wieku XIX we Lwowie, jednak dopiero w latach 20 – tych XX wieku zaczęły powstawać profesjonalne sekcje hokejowe. Pierwsze w warszawskiej Polonii i AZS. Atrakcyjna, szybka i męska dyscyplina szybko przypadła do gustu także gdańskim Polakom. Pierwsze mecze hokejowe  zawodnicy KS Gedania rozgrywali w 1929 roku. Rok później w składzie klubu działała już profesjonalna sekcja. Jej kierownikiem był A.Tupalski, strzelec pierwszej polskiej reprezentacyjnej bramki . W 1931 roku hokeiści „Gedanii” zagrali w mistrzostwach świata, które odbyły się w Krynicy. Po prawno – proceduralnych problemach ze strony władz Wolnego Miasta Gdańska, w 1934 roku, zagrali też w mistrzostwach Wolnego Miasta Gdańska.


O początkach poważnego, powojennego hokeja w Trójmieście, możemy mówić od roku 1953. kiedy to Kole Sportowym Stoczni Północnej w Gdańsku założono ponownie sekcję tej dyscypliny. W 1970 roku powstał Klub Stoczniowiec Gdańsk, który wkrótce objął w sportowe posiadanie nowoczesne lodowisko w hali sportowo-widowiskowej Olivia. Cztery lata później KS Stoczniowej awansował do Ekstraligi. W 2003 roku Stoczniowiec Gdańsk osiągnął swój największy sukces – zdobył III miejsce w lidze i brązowy medal Mistrzostw Polski. Od 2011 roku klub popadał w coraz większe kłopoty finansowe. Mimo to, z przerwami, nadal reprezentował Pomorze na hokejowych taflach. W 2020 roku drużyna awansowała do edycji PHL 2020/2021, jednak na początku tego roku, ze względu na brak środków, musiała się z rozgrywek wycofać. Po odejściu najlepszych zawodników, nadal nie składa jednak broni, startując  w okrojonym składzie w rozgrywkach 1 ligi/MHL. Świetnie poczyna sobie żeńska drużyna hokejowa Stoczniowca, która nieustannie plasuje się na szczytach ligowej tabeli. GKS Stoczniowiec to także łyżwiarstwo figurowe, curling, łyżwiarstwo szybkie, siatkówka i ogólnodostępne ślizgawki. Siedzibą klubu jest nadal, od prawie pół wieku Hala Olivia, kilka lat temu wyremontowana przez Miasto Gdańsk. Przez ponad 50 lat  „Stoczniowiec: wychował 580 reprezentantów kadr młodzieżowych, 60 reprezentantów Polski seniorów, i 26 olimpijczyków, którzy byli przez lata jedynymi reprezentantami Trójmiasta na zimowych igrzyskach. Ważna to i godna tradycja.
Bartosz Gondek