26 Mar 2021

HIIT Mama – AWFiS zaprasza kobiety w ciąży do bezpłatnego programu diagnostyczno-edukacyjnego

Kobiety w ciąży zapraszamy do uczestnictwa w nowatorskim programie diagnostyczno-edukacyjnym HIIT Mama, realizowanego przez AWFiS od 26 kwietnia do 2 lipca 2021.

W ramach programu przeprowadzimy szczegółowe badania wysiłkowe oraz zrealizujemy 8-tygodniowy cykl wykładów online nt. ćwiczeń w ciąży. W tym temacie jest tak wiele mitów i sprzecznych opinii, że kobiety naprawdę nie wiedzą co im wolno, a czego nie wolno robić w ciąży. Dlatego przyszłym mamom chcemy przekazać rzetelną naukową wiedzę oraz podzielić się doświadczeniami, które zebraliśmy w trakcie kilkunastu lat prowadzenia programów ćwiczeń prozdrowotnych dla kobiet ciężarnych. Omówimy, jakie są aktualne zalecenia co do aktywności fizycznej w ciąży i po porodzie oraz najważniejsze korzyści z ćwiczeń dla matki i dziecka.

Nasz projekt jest odpowiedzią m.in. na pandemię COVID-19 i związane z nią niebezpieczne ograniczenie aktywności fizycznej przez kobiety ciężarne. Podzielimy się naszymi propozycjami ćwiczeń, możliwych do zrealizowania w tym trudnym czasie.

Udział w programie jest bezpłatny.

Osoby zainteresowane udziałem zapraszamy do kontaktu z koordynatorem projektu:

dr hab. Anna Szumilewicz, prof. AWFiS

email: anna.szumilewicz@awf.gda.pl

tel. 784 546 256

Korzyści z uczestnictwa w programie:

  1. uzyskanie szczegółowych informacji nt. indywidualnego poziomu wydolności i sprawności fizycznej oraz ewentualnych zaburzeń w wybranych parametrach biologicznych, psychologicznych i funkcjonalnych przebiegu ciąży;
  2. indywidualna konsultacja ze specjalistą ćwiczeń okołoporodowych;
  3. uzyskanie rzetelnej wiedzy, m.in. na temat możliwości wykorzystania ćwiczeń, aby zapobiegać powikłaniom ciąży i połogu oraz wspierać rozwój dziecka, w tym:
  4. jak zapobiegać nadwadze i otyłości u matki i dziecka?
  5. jak zapobiegać cukrzycy ciążowej, dyslipidemii, nadciśnieniu ciążowemu, zagrożeniu stanem przedrzucawkowym?
  6. jak zapobiegać zaburzeniom funkcjonalnym, np. wysiłkowemu nietrzymaniu moczu, bólom pleców i okolic miednicy, rozejściu mięśni prostych brzucha?
  7. jak zapobiegać depresji okołoporodowej oraz stanom lękowym?
  8. jak wykorzystać ćwiczenia w przygotowaniu do porodu?

Program HIIT Mama oparty jest na wieloletnich badaniach naukowych i doświadczeniach praktycznych z projektu FemFit Mama, prowadzonych w AWFiS w ramach szerokiej współpracy międzynarodowej od 2011 r. Projekt HIIT mama realizujemy zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO, 2020) oraz Amerykańskiego Kolegium Położników i Ginekologów (ACOG, 2020) nt. aktywności fizycznej kobiet w ciąży i po porodzie.

Warunkami uczestnictwa są:

– pojedyncza ciąża prawidłowa (do programu mogą zgłaszać się kobiety od samego początku ciąży do 28 tygodnia ciąży)

– brak chorób przewlekłych oraz przeciwskazań do wysiłku fizycznego, potwierdzony przez lekarza prowadzącego ciążę

– wykonanie testów wysiłkowych przed rozpoczęciem i po zakończeniu 8-tygodniowego programu edukacyjnego nt. ćwiczeń w ciąży (w Laboratorium Wysiłku Fizycznego i Genetyki w Sporcie, w AWFiS w Gdańsku)

– dostęp do sprzętu elektronicznego, aplikacji  Microsoft Teams oraz Internetu o wystarczającej jakości przesyłu danych, aby móc uczestniczyć w wykładach online.

Wykłady online będą odbywały się w czwartki w godz. 18.00-18.45 w okresie od 6 maja do 24 czerwca 2021.

Projekt realizowany jest pod patronatem Fundacji „Exercise is Medicine Poland”