15 wrz 2020

Studenci AWFiS aktywni na rynku pracy

Studenci Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku należą do najbardziej aktywnych na rynku pracy. Świadczy o tym udział naszych studentów w płatnych praktykach, finansowanych przez Unię Europejską. Tylko w ostatnich dwóch projektach stażowych uczestniczyło ok. 700 studentów gdańskiej uczelni.

Formą wsparcia dla szkolnictwa wyższego są programy przygotowane przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Wśród nich jest oferta dotycząca płatnych staży.

 – Dzięki takiemu mechanizmowi studenci mają możliwość zdobycia doświadczenia na rynku racy. Staże nie trwają długo, dlatego nie są obciążające i pozwalają studentowi na normalną naukę. Mnóstwo osób otrzymało propozycję pracy w zakładach pracy, gdzie odbywało staż – mówi prof. Paweł Cięszczyk, rektor AWFiS.

Płatne staże są czystym zyskiem dla pracodawcy, gdyż cały koszt utrzymania pracownika-studenta pokrywają środki pozyskane z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Symboliczne wynagrodzenie otrzymuje również opiekun praktyk. Studenci sami wybierali sobie pracodawcę, ale w jego znalezieniu pomaga również Akademickie Centrum Karier AWFiS, posiadające bazę pracodawców, z którymi współpracuje od lat i którzy często sami zgłaszają się z ofertami pracy dla studentów gdańskiej akademii. Warto tu wspomnieć chociażby o: Akademii Rainbow Tours, Wellcome Airport Services, Wizzair, wakacje.pl czy założonej przez absolwentów AWFiS firmie JumpCity.

 – Warunek jest jeden. Miejsce stażu powinno być adekwatne do kierunku studiów. Zależy nam bowiem, aby jak najwięcej naszych absolwentów pracowało w swoim zawodzie. A wachlarz tych zawodów jest bardzo szeroki. Staże dedykowane są studentom ostatnich lat studiów licencjackich i magisterskich – zauważa Owidiusz Moska z Akademickiego Centrum Karier AWFiS.

Warto w tym miejscu zauważyć, że niezwykle poszukiwani są – nawet na zagranicznych rynkach pracy – specjaliści fizykoterapii. Dla przykładu firmy francuskie gotowe są opłacić kursy językowe, przygotować wszelką niezbędną dokumentację po to, aby polscy specjaliści z Gdańska mogli pracować jako fizjoterapeuci.

 – Nasi fizjoterapeuci są bardzo wysoko cenieni na rynku europejskim, więc dlatego można powiedzieć, że każdy absolwent jest na wagę złota – dodaje rektor Cięszczyk. – Nasi studenci dwukrotnie uczestniczyli w projekcie dotyczącym płatnych stażów. Ostatnim razem 300 miejsc rozeszło się w ciągu kilku miesięcy, dlatego teraz będziemy się starać o zdecydowanie większe środki, dzięki czemu wzrośnie liczba dostępnych miejsc. Zainteresowanie płatnymi stażami nie słabnie. Studenci pytają o nie niemal non stop. Można powiedzieć, że nasi studenci są bardzo zaradni, a przy tym aktywni na rynku pracy.