19 lis 2020

Opowieść zardzewiałego hełmu

Z pozoru nic specjalnego. Ot, mocno sfatygowany hełm Ludowego Wojska Polskiego wzór 1967. Takie hełmy w idealnym stanie sprzedawane są na portalach aukcyjnych za kilkadziesiąt złotych. Ten hełm jest jednak na swój sposób wyjątkowy. Przed laty służyły słuchaczom studium wojskowego AWFiS w Gdańsku. Takie hełmy zostały też rozdane kadrze uczelni po 13 grudnia 1981 roku, kiedy uczelnia została zmilitaryzowana, a nauczycieli akademickich wtedy posiadających przeważnie stopnie oficerów rezerwy, przymusowo powołano na „ćwiczenia”. Ciekawe kim był student o pseudonimie „Kali”, który zostawił swoje nazwisko na fasunku. Jeden zardzewiały garnek, a tyle ciekawych historii i kolejna ciekawostka związana z historią uczelni.

Bartosz Gondek