Ośrodek Sportowo-Szkoleniowy AWFiS w Raduniu

Ośrodek Sportowo-Szkoleniowy AWFiS w Raduniu położony jest w otulinie Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego, wśród szumiących, pełnych grzybów, sosnowych lasów. Obiekt ten, usytuowany nad rynnowym jeziorem Brzeźno, ukształtowanym przed milionami lat przez lodowiec, od prawie czterech dekad służy jako baza dla studenckich obozów letnich oraz miejsce wypoczynku dla pracowników i emerytów Uczelni.

Ośrodek w Raduniu powstał na początku lat 70. XX wieku. Pierwsza grupa (kwatermistrzowska) zawitała do Radunia w roku 1972 i miała do dyspozycji trzy małe domki campingowe oraz namioty.

W 1973 roku wybudowano kolejne dziesięć domków. W tym samym roku odbył się pierwszy obóz programowy dla studentów, a już rok później – na potrzeby kajakarstwa, żeglarstwa i pływania wzniesiono wiaty, zaś na wodę zostały spuszczone pomosty pływające. W roku 1975 powstał hangar kajakowy, który – wraz z wybudowanym w roku 1979 hangarem żeglarskim – do dziś stanowi „przystań jachtową”. Również w 1975 roku została wykopana studnia głębinowa, zapewniająca ośrodkowi własne ujęcie wody pitnej. Rok później postawiono drewniane domki typu Kampinos i zakupiono pierwsze łodzie żaglowe Zefir, a po kolejnych dwóch latach – sportowe, turystyczne i górskie kajaki.

Przełom lat 70. i 80. przyniósł istotne zmiany nie tylko w sytuacji społeczno-politycznej kraju, ale także w raduńskim obiekcie. W 1979 roku ośrodek doczekał się własnego zasilania energią elektryczną, co było możliwe dzięki doprowadzeniu linii średniego napięcia i wybudowaniu stacji transformatorowej. W 1981 roku, w miejscu zdemontowanych pomostów pływających, powstał kompleks pomostów, obejmujący kąpielisko, przystań żaglową i kajakową. W tym samym roku dokupiono łodzie żaglowe typu Zefir oraz cztery łodzie wiosłowe. Rok później doprowadzona została linia telefoniczna. Tak zorganizowany ośrodek funkcjonował – bez poważniejszych inwestycji – do 1991 roku, kiedy to powstała oczyszczalnia ścieków.

W 1992 roku wybudowany został pawilon sanitarny wraz z siecią wodociągową, a w latach 1996–2000 doposażono ośrodek w sprzęt wodny – dokupiono kajaki górskie, łodzie wiosłowe, a także łodzie motorowe. Z kolei w latach 2000–2001 wzniesiono kompleks hotelowy wraz z kuchnią i stołówką. W roku 2002 oddano do użytku boisko wielofunkcyjne i kompleksowo zmodernizowano oczyszczalnię ścieków.

Ośrodek jest ciągle unowocześniany tak, aby sprostać potrzebom studentów i spełnić oczekiwania indywidualnych gości. Obecnie prowadzone są prace projektowe dotyczące wykonania sieci wodno-kanalizacyjnej, która swoim zasięgiem obejmie obszar całego ośrodka. W planach jest również wymiana wyeksploatowanych domków na nowe. Dzisiaj ośrodek w Raduniu dysponuje 82 miejscami noclegowymi, o różnym standardzie, dostosowanymi do rozmaitych wymagań gości. Dla zainteresowanych posiadających własne namioty lub przyczepy campingowe dostępne jest pole namiotowe. Goście ośrodka mogą na co dzień korzystać ze sprzętu wodnego (łódek, kajaków, rowerów wodnych i żaglówek), rowerów oraz boisk: do gry w tenisa, koszykówki, piłki nożnej i siatkówki plażowej.

Na terenie ośrodka znajduje się też plac zabaw dla dzieci, a w razie niepogody można spędzać czas w przytulnej świetlicy z kominkiem (znajdującej się w budynku hotelowym), wyposażonej w między innymi stół do bilarda. Na terenie ośrodka jest też odpowiednie miejsce na ognisko lub grilla. Każdy, kto szuka wypoczynku na świeżym powietrzu, nad jeziorem, wśród pachnących żywicą drzew, a przede wszystkim z dala od zgiełku, znajdzie wytchnienie w raduńskim ośrodku AWFiS. Można się tu cieszyć wiosną, aktywnie wypoczywać latem, np. uprawiając coraz popularniejszy nordic walking, a jesienią wybrać się na grzybobranie.

Realia gospodarki rynkowej powodują konieczność poszukiwania nowych rozwiązań gospodarczych i znalezienia kolejnych zadań dla ośrodka.