AWFiS w Gdańsku - organizator imprez sportowych

Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu na przestrzeni ostatnich lat była organizatorem lub współorganizatorem wielu imprez sportowych o zasięgu międzynarodowym. Corocznie organizowany jest Grand Prix Pucharu Świata we Florecie Kobiet, ponadto AWFiS był organizatorem między innymi Finałów Mistrzostw Europy Kadetek i Kadetów w Piłce Siatkowej w 1999 roku; Turnieju Eliminacyjnego Młodzieżowych Mistrzostw Świata Kobiet w Piłce Ręcznej w 2003 roku; a także XXII Mistrzostw Europy w Siłowaniu na Ręce Juniorów, Seniorów i Osób Niepełnosprawnych w 2012 roku.

W październiku 2013 roku odbyła się Światowa Konwencja Nordic Walkikng połączona z konferencją naukową oraz zakończona zawodami sportowymi pod nazwą Puchar Polski Nordic Walking. Była to największa konferencja naukowa dotycząca nordic walking na świecie. Reprezentowanych było 26 krajów ze wszystkich kontynentów naszego globu.

Ostatnią z wielkich imprez sportowych współogranizowanych przez AWFiS były Halowe Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce, które odbyły się w dniach 7–9 marca 2014 roku w sopockiej Ergo Arenie. Decyzją IAAF (Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych) podjętą w Monaco w listopadzie 2011 roku organizatorem został Sopot, natomiast obiekty Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu, współorganizatora imprezy, służyły jako baza treningowa dla sportowców z całego świata.

Przed mistrzostwami, dzięki wsparciu między innymi Prezydenta Miasta Sopotu, Jacka Karnowskiego, zmodernizowano infrastrukturę Akademii oraz zakupiono sprzęt służący celom treningowym. Niemniej ważną rolę odegrali wolontariusze, z których przeważającą liczbę stanowili studenci i absolwenci AWFiS, a także pracownicy Uczelni, zwłaszcza fizjoterapeuci, którzy pomagali sportowcom przed i po startach.

By wziąć udział w mistrzostwach, do Trójmiasta przyjechało ponad 1 500 zawodników i trenerów ze 161 krajów. Medale zdobywali reprezentanci 30 państw. Największymi gwiazdami mistrzostw byli Shelly-Ann Fraser-Pryce z Jamajki w biegu na 60 metrów, Mohammed Aman z Etiopii na 800 metrów i Bernard Lagat z USA w biegu na 3 000 m, który wywalczył srebrny medal, ustępując minimalnie Kenijczykowi Calebowi Ndiku. Z kolei Valerie Adams z Nowej Zelandii w pchnięciu kulą, Blanka Vlasic z Chorwacji w skoku wzwyż wśród kobiet i Ryan Whiting z USA oraz David Strol z Niemiec w pchnięciu kulą i wieloboista amerykański Ashton Eaton to zawodnicy, na których najbardziej skupiała się uwaga kibiców.

Również polscy reprezentanci dostarczyli kibicom wielu pozytywnych emocji. W piętnastu dotychczasowych edycjach mistrzostw Polacy wywalczyli dwadzieścia dwa medale: dwa złote, siedem srebrnych i trzynaście brązowych. W Sopocie na najwyższym stopniu podium stanęła skacząca wzwyż Kamila Lićwinko, a srebro wywalczyli w biegach na 800 m Angelika Cichocka i Adam Kszczot.

Halowe Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce to trzecia rangą, po Igrzyskach Olimpijskich i Mistrzostwach Świata na otwartym stadionie, impreza lekkoatletyczna na świecie. Rozgrywane są co dwa lata, począwszy od 1985 roku, kiedy odbyła się pierwsza edycja w Paryżu, nosząca nazwę World Indoor Games. Nazwę Halowych Mistrzostw Świata przyjęto w 1987 roku od zawodów w Indianapolis.