Planujesz przyjazd do Trójmiasta? Mają odwiedzić Cię znajomi bądź krewni? Nie wiesz, gdzie ich zaprosić, przenocować?

Zapraszamy do nas !

Nasz Dom Studenta znajduje się 5 min. od kolejki SKM Gdańsk – Żabianka AWFiS,
10 min. od przystanku tramwaju ZTM (linia 11, 6, 12) i 2 min. od przystanku autobusowego linii 117.
Proponujemy krótki program zwiedzania Trójmiasta, w trakcie którego poznasz zabytki Gdańska, Sopotu i Gdyni. Jeśli zdecydujesz się przyjechać do Trójmiasta w sezonie, musisz odpowiednio wcześniej zatroszczyć się o nocleg.

Zobacz naszą propozycje noclegu dla Ciebie!

Trójmiasto jest miejscem, do którego bez trudu dotrzesz z każdego większego miasta Polski. Możesz wybrać własny środek transportu, autokar lub pociąg. W tym ostatnim przypadku będzie potrzebny rozkład jazdy pociągów. Jeżeli przyjeżdżasz własnym samochodem, lepiej wcześniej zapoznać się z lokalizacją parkingów usytuowanych w okolicy Głównego Miasta w Gdańsku. Jeśli przyleciałeś samolotem, zadzwoń po taksówkę lub zapoznaj się z rokładem jazdy komunikacji miejskiej.

Jeśli chcesz zwiedzić Trójmiasto i zależy Ci na fachowej wiedzy, powinieneś skorzystać z usług:
·    Regionalnego Oddziału Przewodników PTTK, tel. (0-58) 306-38-65 lub
·    Centrum Przewodnickiego PTTK przy ul. Długiej, tel. (058) 301 60 96.

 

GDAŃSK

Ponad 1000-letni Gdańsk (historia Gdańska) uchodzi za najbogatsze w zabytki miasto „Bałtyckiej Europy”. Większość obiektów zabytkowych skupionych jest przy najbardziej reprezentacyjnym trakcie Głównego Miasta, czyli Drodze Królewskiej, ale także przy uliczkach do niej równoległych oraz przy Długim Pobrzeżu. Zwiedzanie historycznego centrum Gdańska najlepiej rozpocząć od Bramy Wyżynnej, by następnie przejść szlakiem Drogi Królewskiej. Tuż za Bramą znajduje się zespół Wieży Więziennej i Katowni, w którym obecnie zlokalizowane jest Muzeum Bursztynu. Docelowo nowoczesna siedziba Muzeum Bursztynu powstanie na północnym cyplu Wyspy Spichrzów.

Za zespołem Wieży Więziennej i Katowni, tzw. Barbakanem Gdańskim, znajduje się Złota Brama oraz Dwór Bractwa św. Jerzego. Na przestrzeni ograniczonej z jednej strony Teatrem Wybrzeże, a z drugiej Barbakanem, mieści się Targ Węglowy, który w okresie wakacyjnym jest miejscem organizacji różnych imprez, np. Jarmark Dominikański.

Tuż za Złotą Bramą rozciąga się wspaniały widok na Drogę Królewską. Trakt zdobią urokliwe, odrestaurowane kamieniczki, których pierwowzory wywodzą się w większości z XVI i XVII wieku. Jednak znajdziemy tu również nawiązania do gotyku. Niegdyś kamieniczki należały do najzacniejszych patrycjuszy, kupców i wysokich urzędników Gdańska, a obszerne kwatery wynajmowano królom polskim. Jedną z najpiękniejszych kamieniczek przy ul. Długiej jest bez wątpienia Dom Uphagena, gdzie mieści się jeden z oddziałów Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Nad zabudową ulicy góruje gotycki Ratusz Głównego Miasta. Warto zwiedzić jego misternie zrekonstruowane wnętrza (w Internecie można również obejrzeć animację historii rozbudowy Ratusza).

Dokładnie naprzeciw Ratusza znajduje się Informacja Turystyczna, Oddział PTTK Gdańsk, sklep z pocztówkami oraz albumami Gdańska. Tu możesz także wynająć przewodnika po mieście. Idąc dalej znajdziesz się na „rynku” Głównego Miasta, czyli Długim Targu, który wraz z ul. Długą w XIII wieku pełnił rolę traktu kupieckiego. To właśnie tu znajduje się symbol Gdańska, czyli Fontanna Neptuna. Tuż za fontanną góruje Dwór Artusa, a nieopodal Złota Kamienica oraz Nowy Dom Ławy, gdzie ze szczytowego okna codziennie o godz. 13.03 wygląda do przechodniów panienka z okienka, czyli ucharakteryzowana na XVII-wieczną panienkę młoda gdańszczanka. Spróbuj odnaleźć miejsce na Długim Targu, z którego można zobaczyć równocześnie trzy posągi Neptuna. Chcesz już teraz poczuć się tak, jakbyś stał na środku Długiego Targu? Nic prostszego! Zobacz panoramę Długiego Targu.

Kolejnymi atrakcjami wartymi obejrzenia są Zielona Brama (na pewno już ją widzisz na końcu Długiego Targu), urocze Długie Pobrzeże, naprzeciwległa Wyspa Spichrzów (niestety wciąż w gruzach) oraz siedziba Muzeum Morskiego zlokalizowana na wyspie Ołowianka. Również tu, w budynkach po dawnej, XIX wiecznej elektrociepłowni ma siedzibę Polska Filharmonia Bałtycka.

Kontynuując spacer wzdłuż Motławy miniesz przystań Żeglugi Gdańskiej. Zawijają tu statki pływające do Sopotu, Gdyni czy na Hel. Nieco dalej przy Baszcie Łabędź mają swój przystanek w sezonie tramwaje wodne oraz piracki statek Galeon Lew. Przy Długim Pobrzeżu usytuowany jest również Żuraw oraz Brama Mariacka, prowadząca na jedną z najbardziej urokliwych uliczek w Europie, czyli uliczkę Mariacką. Tuż za Bramą Mariacką znajduje się Muzeum Archeologiczne, największa tego typu placówka w Polsce Północnej, mająca zbiór ponad 27 tys. eksponatów archeologicznych, etnograficznych, numizmatycznych oraz przyrodniczych. Muzeum posiada także wieżę widokową, z której rozciąga się przepiękny widok na panoramę Gdańska. Samą wąską i pełną stoisk z bursztynami uliczkę Mariacką zwieńcza wielka, monumentalna świątynia. To bazylika Mariackia, będąca jednym z największych ceglanych kościołów na świecie.

Jeżeli masz ochotę skosztować przysmaków gdańskiej kuchni, to w pobliżu znajduje się elegancka restauracja Pod Łososiem. Wyśmienite potrawy ze świeżych ryb serwuje natomiast pobliska Tawerna. Turyści nieco bardziej oszczędni, mogą równie dobrze zjeść w zlokalizowanym przy ul. Piwnej Bistro Kos, Cafe Yesterday czy Kawalerce. Sama Piwna jest jedną z najczęściej odwiedzanych przez młodych ludzi ulic Głównego Miasta Gdańska. To następstwo nowej polityki władz miejskich, mającej na celu ożywienie historycznego centrum miasta. Dzięki niej, co rusz powstają tu nowe restauracje, kawiarenki czy młodzieżowe kluby. Kolejnym powodem szybkiego rozwoju ulicy jest niewątpliwie pobliskie sąsiedztwo uczelni wyższej, czyli Akademii Sztuk Pięknych, częściowo zlokalizowanej we wnętrzach zabytkowej Wielkiej Zbrojowni.

Podobnie jak Paryż ma swój Moulin Rouge, tak i Gdańsk ma swój Kabaret Ewan. To wyśmienite miejsce dla osób poszukujących mocnych wrażeń. Kabaret znajduje się nieopodal Wielkiej Zbrojowni, po prawej stronie. Szczególnie zachęcamy do jego odwiedzin wieczorową porą.

Przechodząc przez pasaż Wielkiej Zbrojowni lub obchodząc ją urokliwą uliczką Teatralną, znajdziemy się ponownie na Targu Węglowym. Zlokalizowany jest tu między innymi Teatr Wybrzeże, będący obok Teatru Narodowego w Warszawie i Teatru Starego w Krakowie jedną z trzech narodowych scen dramatycznych, podlegających bezpośrednio Ministrowi Kultury. Obchodząc Teatr Wybrzeże znajdziemy się na Targu Drzewnym, nad którym dominuje pomnik króla Jana III Sobieskiego. Podążając dalej ul. Korzenną warto również odwiedzić Ratusz Staromiejski, z pięknie zdobioną Salą Mieszczańską i dawnym Gabinetem Burmistrza. W podziemiach ratusza znajduje się Irish Pub oraz wyśmienita włoska restauracja Toscana. Jeżeli czytając nasz przewodnik straciłeś orientację – zobacz Interaktywny Plan Starego Miasta z opisem najważniejszych zabytków.

Spod Ratusza Staromiejskiego Podwalem Staromiejskim i ulicą Tartaczną kierujemy się w kierunku placu Obrońców Poczty Polskiej, gdzie znajduje się Muzeum Poczty Polskiej Oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Mieści się ono w historycznym budynku, w którym rozegrały się jedne z pierwszych wydarzeń II wojny światowej. Ekspozycja poświęcona jest historii obrony Poczty Polskiej w Gdańsku na tle sytuacji Polaków zamieszkujących Wolne Miasto Gdańsk.

Zwiedzając Gdańsk nie można pominąć miejsca, w którym rozpoczęła się walka przeciwko polityce realnego socjalizmu. Chodzi oczywiście o Stocznię Gdańską. Na placu Solidarności, niedaleko miejsca, gdzie w grudniu 1970 polegli trzej pierwsi stoczniowcy, obecnie stoi monument w postaci trzech krzyży z kotwicami, czyli Pomnik Poległych Stoczniowców. Również tutaj, w listopadzie 1980 r. powstał ruch NSZZ „Solidarność” – poczytaj historie lat 80. Obecnie produkcja stoczniowa w dużej części została przeniesiona na leżącą po przeciwległej stronie Martwej Wisły Wyspę Ostrów, a dawne tereny postoczniowe w większości znajdują się w rękach prywatnych inwestorów. Obszar noszący nazwę Młode Miasto w przyszłości stanie się nowoczesną dzielnicą handlowo-usługową Gdańska. Jego integralną częścią będzie powstałe do 2013 r. Europejskie Centrum Solidarności, czyli poświęcone ruchowi „Solidarności” centrum muzealno-konferencyjne. Eksponaty, które w przyszłości będą wystawiane w ECS, obecnie znajdują się w podziemiach budynku Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” przy Wałach Piastowskich – zobacz wystawa Drogi do Wolności.

Nieopodal na wzgórzu o wysokości 50 m n.p.m., za dworcem zlokalizowany jest zespół poforteczny Grodzisko. Z jego najwyższego punktu, gdzie stoi Krzyż Milenijny, rozpościera się przepiękna panorama na całe miasto. Na terenie dawnego fortu powstaje nowoczesne centrum edukacji i nauki, gdzie za pomocą interaktywnych ekspozycji można poznać wybrane zagadnienia z dziedzin nauk ścisłych oraz historii – Centrum Hewelianum.

Zachęcamy również do wizyty w Muzeum Narodowym, a w miarę możliwości do odwiedzenia Twierdzy Wisłoujście oraz Westerplatte, czyli miejsca rozpoczęcia II wojny światowej – zobacz ustawienia punktów obrony. Sposób, w jaki w latach 1646-1976 ukształtował się półwysep Westerplatte, można prześledzić dzięki specjalnej animacji. Ponieważ zarówno do Westerplatte, jaki i do Twierdzy Wisłoujście trudno dotrzeć pieszo, można skorzystać z komunikacji miejskiej (autobus linii 106) – trasy linii tramwajowych. Wracając z półwyspu można za pomocą przeprawy promowej z Wisłoujścia przedostać się przez Martwą Wisłę do dzielnicy Nowy Port, gdzie w szczególności warta zwiedzenia jest Latarnia Morska Gdańsk Nowy Port.
Grzechem byłoby opuszczenie Gdańska, bez odwiedzenia jednych z jego najbardziej urokliwych zakątków, w które bez wątpienia obfituje dzielnica Oliwa. Do najpiękniejszych obiektów starej Oliwy należy Katedra Oliwska, gdzie w sezonie odbywają się koncerty na słynnych barokowych organach. Polecamy również spacer po uroczym Parku Oliwskim, gdzie pośród harmonijnie zagospodarowanej zieleni znajduje się palmiarnia czy urokliwa altana. Zachęcamy również do odwiedzenia Pałacu Opatów oraz Muzeum Etnograficznego. Będąc w Oliwie, a w szczególności z pociechami, można również odwiedzić oliwskie ZOO. Interaktywny Plan Starej Oliwy z pewnością ułatwi lokalizację ważniejszych miejsc. Wszystkich zainteresowanych pełną, historyczną prezentacją tej części Gdańska zapraszamy na stronę internetową Oliwy.

Każdemu, po tak urozmaiconej wędrówce należy się porządny wypoczynek. Dlatego teraz zapraszamy na słodkie leniuchowanie nad morzem, a komu czas pozwala, nawet na całodzienne plażowanie. Bo przecież nic tak nie odpręża jak bałtycki piasek pod stopami, zachód słońca czy szum fal. A dodatkowo nic tak nie uskrzydla, jak otwarta przestrzeń żywiołu, jakim jest woda, a czasem po prostu zdrowotne działanie jodu. Dotarcie do plaży zdecydowanie ułatwi mapa plaże w Gdańsku, Gdyni, Sopocie. Możesz również spróbować obejrzeć Trójmiasto od strony morza. Informacje na stronie www.fishpol.com

 

SOPOT

Sopot jest miastem o wyjątkowym położeniu geograficznym, co zresztą odbija się na jednych z najwyższych cen działek w Polsce. I tak kurort z jednej strony otula Trójmiejski Park Krajobrazowy, a z drugiej otaczają piaszczyste plaże Zatoki Gdańskiej. Sopockie obiekty rekreacyjno-wypoczynkowe rokrocznie odwiedzają setki tysięcy turystów, goszczących tu przede wszystkim w sezonie letnim.

Centrum kurortu przecina reprezentacyjna ulica Bohaterów Monte Cassino, potocznie zwana Monciakiem. To główny deptak uzdrowiska, całkowicie zamknięty dla ruchu drogowego. W parterach kamienic z przełomu XIX i XX wieku, ale także bardziej współczesnych obiektów, jak Krzywy Domek, znajdują się klimatyczne puby, restauracje czy urokliwe kawiarenki. Oprócz nowoczesnych lokali znajdziemy tu również miejsca z bardzo długimi tradycjami, zarówno artystycznymi, jak i klubowymi. To m.in. zlokalizowany właśnie przy Monciaku klub Spatif czy Sfinks przy ul. Mamuszki. W 2009 roku na dole Monciaka pojawiły się nowe kawiarnie, kluby i restauracje, a także Multikino i Hotel. Nowopowstałe Centrum Haffenera doskonale pasuje do urbanistycznego klimatu kurortu. Skręcając w boczne uliczki Monciaka, przeniesiemy się w świat pełen secesyjnych kamieniczek, pełen secesyjnych kamieniczek i ogrodów. Szczególnie polecamy spacer ul. Czyżewskiego, gdzie znajduje się Dworek Sierakowskich, siedziba Towarzystwa Przyjaciół Sopotu.

Na przedłużeniu ul. Monte Cassino znajduje się sopockie Molo, będące najdłuższym drewnianym molem w Europie (512 m). W sezonie za niewielka opłatą, a poza sezonem bezpłatnie możemy wejść na molo i podziwiać piękny widok zarówno na Zatokę Gdańską, jak i na trójmiejskie wybrzeże. Właśnie z Mola rozciąga się również najpiękniejszy widok z jednej strony na słynny Grand Hotel, a z drugiej na Hotel Chiński Zhong Hua, zlokalizowany w miejscu dawnych Łazienek Południowych. Wieczorem można wybrać się na letni spektakl Teatru Atelier im. Agnieszki Osieckiej. Polecamy również spacer na Górę Zamkową, gdzie znajduje się średniowieczne grodzisko, najstarszy zabytek Sopotu i jedyny tego typu obiekt w Europie zlokalizowany w centrum współczesnego miasta.

W ramach spaceru warto się również udać (w szczególności w sezonie letnim) do Opery Leśnej, w okresie międzywojennym słynącej z festiwali wagnerowskich, a po roku 1961 r., z odbywającego się rokrocznie Międzynarodowego Festiwalu Piosenki. Miłośnicy koni oraz zawodów sportowych powinni odwiedzić znajdujący się nieopodal granicy z Gdańskiem Tor Wyścigów Konnych. Tor powstał ponad sto lat temu na trawiastym terenie o powierzchni 33 ha. Odbywały się na nim wówczas międzynarodowe imprezy jeździeckie o randze europejskiej. Odczuwając głód, można odwiedzić Restaurację Hipodrom. Niedaleko bo na ul. Polnej 70 warto odwiedzić prawdziwą włoską pizzerię – restaurację. Tutaj zasmakujemy prawdziwej pizzy i innych dań z Italii.

Spragnionym niezapomnianej rozrywki oraz amatorom wodnego szaleństwa polecamy natomiast wizytę w sopockim Aqua Parku.

 

GDYNIA 

Powstała w 1926 r. Gdynia jest młodym, prężnie rozwijającym się miastem portowym, atrakcyjnie łączącym funkcje handlowe, turystyczne i rozrywkowe. Niespotykana lokalizacja sprawia, że w Gdyni znajdziesz wspaniałe punkty widokowe, trasy spacerowe wzdłuż wybrzeża morskiego, przystanie żeglarskie i jacht-kluby. To jedyne miasto w Polsce i jedno z niewielu w Europie, posiadające tak długą i łatwo dostępną linię brzegową (12,5 kilometra – nie licząc terenów portowych, z których Gombrowicz wpłynął do USA.

Gdynia posiada również bardzo dobre połączenia komunikacyjne z innymi miastami Trójmiasta. Można do niej dotrzeć kolejką SKM, bądź samochodem. W samym centrum królują rzadko spotykane na ulicach naszych miast trolejbusy. Turystycznym centrum miasta jest Skwer Kościuszki z Molem Południowym, z którego najłatwiej oglądać górujące nad miastem wysokościowce – Morskie Wieże. Największą atrakcją dla turystów są cumujące przy nabrzeżu zabytkowe okręty i statki żeglarskie. Warto zwiedzić polski niszczyciel ORP Błyskawica oraz najsłynniejszy polski żaglowiec, czyli Dar Pomorza. Warto zwrócić uwagę również na flagowy przykład modernizmu gdyńskiego (powstały w latach międzywojennych styl architektoniczny nawiązujący do morskiego etosu Gdyni), czyli stojący tu dawny Dom Żeglarza Polskiego, a obecnie Wydział Nawigacyjny Akademii Morskiej. Całe centrum Gdyni jest zresztą pod ochroną konserwatora zabytków. Perła modernizmu co rok inwestuje setki tysięcy złotych w odnawianie fasad budynków Śródmieścia.

Spragnieni rozrywki, szczególnie w godzinach wieczornych, mogą odwiedzić centrum Gemini, a w nim jedyne obecnie kino w Gdyni: Multikino. Są tam też liczne kluby, które w nocy są wypełnione do ostatnich miejsc. Te szczególnie polecane to Coco, Boolvar czy Bohema w klimacie jazzu. Na I piętrze warto zasmakować sushi w Moshi Moshi. Warto wybrać się także na Pokład, czyli miejsce o niepowtarzalnej scenerii, w której dominuje ogromna replika starego żaglowca. W ofercie: koncerty na żywo, spektakle teatralne i kabaretowe.

Niezapomnianych wrażeń z głębi mórz i oceanów dostarczy Akwarium Gdyńskie. Polecamy również spacer Bulwarem Nadmorskim. Po drodze można zajść na coś do picia do pobliskiego Contrast Cafe. Na dobre jedzenie zaprasza restauracja Del Mar z kuchnią karaibską i pięknym widokiem na Zatokę.
Wspaniałą panoramę portu i miasta podziwiać można z jednej z najbardziej luksusowych dzielnic Gdyni, jaką jest Kamienna Góra. Łatwo ją rozpoznać po wielkim krzyżu umieszczonym na jej szczycie. Idąc w jej kierunku, miniemy słynny gdyński Teatr Muzyczny, pełen wybitnego repertuaru musicalowego (może akurat uda nam się dostać bilet na wieczorny spektakl). Będąc w okolicy, warto również odwiedzić nową siedzibę Muzeum Miasta Gdyni. W Gdyni warto odwiedzić również Muzeum Motoryzacji, w którym można przenieść się w czas błyszczących wehikułów, które leniwie przemierzały ulice Gdyni w latach 20. czy 30. ubiegłego wieku.

Równie interesującym obiektem kulturalnym Gdyni jest Teatr Miejski, ze swoją Sceną Letnią zlokalizowaną na plaży w Orłowie. To wyjątkowe miejsce, gdzie spektakle wystawiane są w niezwykłej, dzikiej i wzmacniającej dramatyzm scenerii szumiącego morza. Przed spektaklem warto wybrać się na spacer pod Klif Redłowski (zwany również Orłowskim), albo przespacerować się po malowniczym orłowskim molo i nadmorskiej Promenadzie Marysieńki. Po spektaklu warto zajść do pobliskiej Tawerny Orłowskiej, gdzie wybierać można z szerokiej palety ryb w karcie. Klif, czyli 60-metrowa skarpa jest wręcz gdyńską ikoną, widoczną na niemal wszystkich pocztówkach stąd wysyłanych.

Miłośnikom historii, militariów ale także amatorom fotografii czy po prostu pięknych widoków polecamy natomiast wizytę w Babich Dołach. Tam, mniej więcej 300 metrów od plaży, znajduje się torpedownia. Co prawda po dawnej placówce pozostały jedynie ruiny, ale to nie zmienia faktu, że naprawdę warto je zobaczyć.

Gdynia jest również wspaniałym miejscem do robienia zakupów. Najbardziej atrakcyjne jest centrum handlowe o europejskim standardzie – Klif, a także Śródmieście z licznymi sklepami przy ulicy Świętojańskiej. Na skrzyżowaniu ul. 10 lutego i Władysława IV znajduje się dom towarowy Batory o ciekawej architekturze. W innych dzielnicach miasta znajdują się popularne centra handlowe Tesco, Real czy Makro.
Twoja wirtualna podróż po Trójmieście dobiega końca. Jeśli chcesz zobaczyć więcej zdjęć z Trójmiasta zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć z Trójmiasta.