05 sty 2024

Sukces AWFiS w rankingu szanghajskim!

AWFiS zdobyła uznanie w rankingu szanghajskim Global Ranking of Sport Science and Departments.

Jesteśmy dumni z niezwykłego osiągnięcia naszej uczelni w prestiżowym zestawieniu – rankingu szanghajskim, który obejmuje najlepsze ogólnoświatowe uczelnie, w tym także te o profilu sportowym.

Shanghai Ranking’s Global Ranking of Sport Science Schools and Departments

Obecnie, w prestiżowym rankingu szanghajskim, zajmujemy znaczące miejsce wśród 300 najlepszych uczelni sportowych na świecie, co świadczy o naszej przynależności do europejskiej elity. Utrzymać tak wysoką pozycję wymaga zaangażowania wszystkich pracowników uczelni – to efekt zbiorowej pracy. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tego sukcesu – mówi Rektor Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku, prof. dr hab. Paweł Cięszczyk.

Ranking szanghajski jest opracowany i prowadzony przez Centre for World-Class Universities (CWCU) Uniwersytetu Jiao Tong w Szanghaju. Obejmuje osiągnięcia naukowe szkół wyższych z całego świata. Pierwszy raz został opublikowany w 2003 roku. Na potrzeby głównego rankingu analizowanych jest ponad 1800 uniwersytetów, spośród których 1000 trafia na ostateczną listę rankingową. Obejmuje on „klasyfikację generalną” i rankingi „specjalistyczne”, przygotowywane dla poszczególnych dziedzin i przedmiotów, wśród których jest również ranking Top 300 wyższych szkół i wydziałów prowadzących działalność naukową z zakresu określanego jako „sport science” (tzw. Shanghai Ranking’s Global Ranking of Sport Science Schools and Departments), który został opublikowany po raz pierwszy cztery lata temu.