14 wrz 2023

Wywiad z Anna Potrzuską, studentką AWFiS

Anna Potrzuska to 22-letnia wioślarka Klubu Sportowego AZS AWFiS Gdańsk oraz studentka Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku. Jest wieloletnią reprezentantką Polski w wioślarstwie, multimedalistką mistrzostw Europy, tegoroczną mistrzynią Świata w młodzieżowej czwórce bez sternika oraz srebrną medalistką z Uniwersjady.

 

Wywiad z Anną Potrzuską, studentką AWFiS. Rozmawia Mikołaj Polak/rzecznik prasowy AWFiS w Gdańsku

 

MP: Gratulacje z powodu zdobycia brązowego medalu na Młodzieżowych Mistrzostwach Europy! Jakie uczucia towarzyszyły Tobie, gdy przekraczałaś linię mety w finale?
AP: Dziękuję bardzo. Myślę, że po samym przekroczeniu mety miałam w sobie lekki niedosyt, bo jednak prowadziłyśmy przez większość dystansu i na samym finiszu dopiero nas wyprzedziły, ale taki jest sport, nieprzewidywalny nigdy nie wiadomo czego można się spodziewać od konkurencji.

 

MP: Czwórka bez sterniczki to zespół, w którym współpraca i synchronizacja są kluczowe. Jakie były Wasze główne strategie, aby osiągnąć tak doskonały wynik?

 

AP: Nasza ciężka praca i skupienie na treningach są kluczowe, każda z dziewczyn chciała osiągnąć jak najwyższy wynik i dawała z siebie 110% na treningach, by to osiągnąć.

 

MP: Wioślarstwo to dyscyplina wymagająca ogromnego wysiłku fizycznego i psychicznego. W jaki sposób przygotowywałaś się do tych mistrzostw? Czy były to dla Ciebie trudne treningi czy może bardziej efektywne niż kiedykolwiek?

 

AP: To prawda, wioślarstwo jest ciężkim sportem, dlatego do głównych imprez w sezonie szykujemy się cały rok, każdy trening jest tak opracowany, abyśmy w sezonie zdobyły jak najlepsze wyniki. Przed mistrzostwami głównie trenowałyśmy na wodzie, ale nie tylko również biegałyśmy, trenowałyśmy na ergometrze wioślarskim czy też ćwiczyłyśmy na siłowni.

 

MP: Jaką rolę odegrał twój trener oraz reszta zespołu w osiągnięciu tego medalu? Jakie aspekty współpracy były kluczowe na wodzie?

 

AP: Oczywiście najważniejszą rolę odegrały tu dziewczyny, bo bez nich sama bym nie wystartowała, a w trenerze miałyśmy duże wsparcie i mogłyśmy mu zaufać, bo dobrze wiedział co robi w szczególności, że już wcześniej z nim współpracowałyśmy i również osiągnęłyśmy świetny wynik na mistrzostwach świata.

 

MP: Zdradź nam jakie masz plany na przyszłość, biorąc pod uwagę ten sukces? Czy zamierzasz kontynuować karierę sportową na wyższym poziomie?

 

AP: Jest to kolejny sukces w mojej karierze, który motywuje mnie do ciężkiej pracy, aby zdobywać ich więcej i stwarzać sobie możliwości ścigania się na światowym poziomie z najlepszymi zawodnikami. Więc nie pozostaje mi nic innego, jak tylko ciężko trenować i cieszyć się kolejnymi sukcesami.

 

MP: Co jest Twoją największą motywacją, aby kontynuować treningi i dążyć do osiągnięcia medalu na poziomie europejskim?

 

AP: Wydaje mi się, że największą motywacją każdego sportowca jest chęć wystartowania na igrzyskach olimpijskich i przywiezienia stamtąd medalu, więc aby to osiągnąć ciężko trenuję i się rozwijam.

 

MP: Studiujesz w AWFiS ,jak udaje Ci się pogodzić intensywny harmonogram treningów i zawodów ze studiami?

 

AP: Nie jest to aż trudnie na jakie wygląda, jeśli dobrze zarządzimy swoim czasem to możemy pogodzić jedno z drugim.

 

MP: Czy uczelnia zapewnia Ci wsparcie, aby móc kontynuować sportową karierę?

 

AP: Oczywiście, że tak. Jako sportowiec, który jeździ praktycznie przez cały rok na zgrupowania, nie mam możliwości bycia jednocześnie na studiach. Dostaję duże wsparcie od uczelni, chociażby w postaci możliwości zaliczenia przedmiotów w późniejszym terminie.

 

MP: Jakie są Twoje cele związane ze studiami? Czy widzisz je jako dodatkową sferę sukcesu obok sportowej kariery?

 

AP: Na pewno chciałbym ukończyć studia, najlepiej licencjat i magisterskie, jednak sport jest bardzo nieprzewidywalny i nigdy nie wiadomo, co może się wydarzyć. Dlatego trzeba zadbać o swoją przyszłość, a w jaki zawodzie będę pracować w przyszłości, czas pokaże.

 

Dziękuję za rozmowę.