16 maj 2023

Studentka AWFiS podejmie próbę przepłynięcia kanału La Manche!

Alicja Giedryś jest zawodniczką sekcji pływackiej osób niepełnosprawnych ruchowo Stowarzyszenia Rehabilitacyjno-Sportowego SZANSA START Gdańsk.

Z wykształcenia jest magistrem filozofii oraz inżynierem ochrony środowiska a z pływackiej pasji i chęci zostania trenerem pływania – aktualną studentką 1 roku na kierunku Sport na Gdańskiej AWFiS.

Startując na pływalniach była wielokrotną medalistką Mistrzostw Polski osób niepełnosprawnych na dystansach 100 m stylem motylkowym i 400 m stylem dowolnym.

W ostatnich latach, warte odnotowania sukcesy to:

• lipiec 2019 Extreme Baltic Challenge, Gdynia – Hel – Gdynia, dystans 36 km w czasie 10 h 59 min, będąc pierwszą kobietą, która pokonała ten dystans.

• marzec 2022 „Nocny Maraton Pływacki Otyliada”, 12 godzin płynięcia, przepłynięty dystans 39,4km km, 1 miejsce wśród kobiet, ogółem miejsce 4 (liczba uczestników: 1162 osoby)

• lipiec 2022: 55 Międzynarodowy Maraton Pływacki Wpław przez Kiekrz im. Stanisława Garczarczyka, wyścig na 10 km, miejsce 3 Pływackim celem zawodniczki jest przepłynięcie kanału La Manche, łączącego Anglię z Francją.

Kanał La Manche w prostej linii to 33,1 km. Przeprawa jest koordynowana przez federację Channel Swimming Association, która zrzesza kapitanów łodzi, którą wynajmuje pływak. Na łodzi, która pełni rolę asekuracyjną i nawigacyjną, oprócz kapitana i obserwatora z federacji, znajduje się ekipa zawodnika, która jest odpowiedzialna za karmienie zawodnika, pilnowanie tempa oraz motywowanie. Główne trudności podczas przeprawy to zimna woda (15-18C), zmienne i silne prądy, duże natężenie ruchu statków. Próbę podejmuje się w zwykłym stroju pływackim, czepku i okularkach. Dopuszczalne jest pokrycie ciała warstwą ochronną (np. lanoliną). Niedopuszczalne są pianki czy inny sprzęt pływacki. Zawodnik nie może mieć fizycznego kontaktu z łodzią.

Dwie podjęte przez zawodniczkę próby (lipiec 2021 oraz lipiec 2022) zakończyły się niepowodzeniem ze względów zdrowotnych.

Mikołaj Polak/rzecznik@awf.gda.pl