28 mar 2023

Profesor Janusz Czerwiński Doktortem Honoris Causa

Z przyjemnością informujemy, że 28 marca br. podczas uroczystego posiedzenia Senatu w Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie, prof. dr hab. Janusz Czerwiński otrzymał zaszczytny tytuł Doktora Honoris Causa. W uroczystości uczestniczył rektor AWFiS w Gdańsku, prof. dr hab. Paweł Cięszczyk.

Tytuł honoris causa jest nadawany przez uczelnie osobom szczególnie zasłużonym dla nauki i kultury. To najwyższe akademickie wyróżnienie i wielki sukces.

Nadanie tytułu Doktora Honoris Causa jest znakomitym ukoronowaniem działalności Profesora Janusza Czerwińskiego, Honorowego Rektora Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku i stanowi dowód uznania dla jego zasług wobec nauki, kultury i sportu.

Laudację wygłosił  prof. dr. hab. Henryk Sozański, prof. Janusz Czerwiński zaprezentował wykład pt. ,,Na drodze do optymalizacji treningu w grach zespołowych”.

Rektor oraz cała społeczność akademicka składają serdeczne gratulacje oraz wyrazy najwyższego uznania. Pozostajemy pod wrażeniem zaangażowania Pana Profesora w działalność dydaktyczną i społeczną, jak również w pracę na rzecz popularyzacji kultury fizycznej w naszym kraju.

JANUSZ CZERWIŃSKI (ur. 24 X 1936 Ostrowia Mazowiecka), piłkarz ręczny, działacz sportowy, rektor Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu im. Jędrzeja Śniadeckiego w Gdańsku w latach 1981-1984, 1996-2002

W latach 1967–1976 szkoleniowiec i selekcjoner polskiej kadry narodowej w piłce ręcznej mężczyzn, zdobył z drużyną brązowy medal olimpijski podczas igrzysk w Montrealu (1976).

Nagrody i wyróżnienia

  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1983)
  • Diamentowa Odznaka ZPRP (1984)
  • wyróżnienie fair play Polskiego Komitetu Olimpijskiego(2000)
  • medal Kalos Kagathos (2001)
  • Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (2002 – M.P. nr 57 z 2002, poz. 779)
  • doktorat honoris causa Państwowego Uniwersytetu Wychowania i Sportu w Kijowie (2002)
  • doktorat honoris Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu im. Jędrzeja Śniadeckiego w Gdańsku (2003)
  • doctor philospohiae honoris causa in handball (2003 – tytuł przyznany przez EHF)
  • gwiazda w Alei Gwiazd Sportu we Władysławowie (2018)

 

Mikołaj Polak / rzecznik@awf.gda.pl