13 sty 2023

Milena Lachowicz w Komisji ds. Sportu Kobiet PZŻ

Doktor Milena Lachowicz została przewodniczącą Komisji ds. Sportu Kobiet w Polskim Związku Żeglarskim.

– Chcemy dać młodym żeglarkom wskazówki, pewnego rodzaju klucze, które ułatwią im funkcjonowanie i pomogą w drodze rozwoju – mówi.

dr Milena Lachowicz Psycholog – psycholożka kliniczna i sportowa, seksuolożka, wykładowczyni na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym oraz Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku.
Dr Milena Lachowicz specjalizuje się w psychologii emocji (budowanie poczucia własnej wartości, sytuacje kryzysowe, radzenie sobie ze stresem). Nie ma dla niej tematów tabu, pomaga swoim pacjentom również w sprawach, które w przypadku choroby zazwyczaj schodzą na dalszy plan lub też stają się dużym mentalnym problemem.
Oprócz tematów związanych ze zdrowiem i jego ochroną, sportem, wzmacnianiem odporności psychicznej, radzeniem sobie z problemami, przewodniczącej Komisji ds. Sportu Kobiet PZŻ sprawy kobiet, ich problemy są bardzo bliskie. Milena Lachowicz, wielokrotnie uczestniczyła jako ambasadorka, prelegentka czy organizatorka prokobiecych wydarzeń, konferencji, akcji społecznych.
Chcemy dać młodym żeglarkom wskazówki, pewnego rodzaju klucze które ułatwią im funkcjonowanie i pomogą w drodze do rozwoju. Kluczami takimi są m.in siła psychiczna, wiara w siebie, we własne możliwości, czyli to co może zmienić ich myśli w działania. Pewna siebie dziewczynka, to w przyszłości pewna siebie oraz silna kobieta. Jeśli są w najbliższym otoczeniu osoby pewne siebie i pozytywnie nastawione to tym samym wzrasta wiara we własne możliwości – aktywuje się bowiem kora przedczołowa mózgu – mówi Milena Lachowicz.
Świadome siebie pokolenie dziewczyn, młodych żeglarek za kilka lat w niedalekiej przyszłości staną się liderkami. Tym samym nie będą bały się sięgać po najwyższe laury. To co możemy zrobić dla dziewczynek i kobiet, to położyć akcent na brak biologicznych ograniczeń związanych z płcią. Silne kobiety nie pozwalają innym decydować o sobie, nie starają się zadowolić wszystkich, mają odwagę mówić, co czują, o czym myślą, czego potrzebują. Silne i pewne siebie kobiety nie użalają się nad sobą, nie patrzą na siebie jak na ofiarę, tylko same biorą sprawy w swoje ręce, realizując swoje cele i zadania. Chcemy aby każdy, niezależnie na płeć czuł się pełnoprawnym członkiem wielkiej rodziny żeglarskiej – dodaje.
W składzie Komisji ds. Sportu Kobiet PZŻ znajdują się medalistki Igrzysk Olimpijskich, działaczki, żeglarki, a przede wszystkim kobiety z sercem na dłoni, które z wielką motywacją i determinacją pragną uświadamiać, działać i promować kobiecy sport.
Każda z członkiń ma niesamowite i zarazem nietuzinkowe doświadczenie, zarówno w żeglarstwie zawodowym, jak i amatorskim, rekreacyjnym. Wyrażam głębokie przekonanie, że każda z nas wniesie wiele pozytywnej energii, dostarczy wielu ciekawych tematów do dyskusji, a wspólnymi siłami uda nam się skierować żeglarstwo kobiet na jeszcze lepszy kurs – zapowiada dr Milena Lachowicz.