08 sie 2022

Sport wraca do pomorskich muzeów

Mieliśmy kiedyś w Gdańsku jedno z najciekawszych, polskich muzeów sportu. Dziś zainteresowanie kulturą fizyczną bije wszelkie rekordy, co sprawia, że kultura fizyczna wraca na ekspozycje.

Gdańskie Muzeum Sportu działało zaledwie 11 sezonów– od 1997 do 2008 roku i zniknęło z mapy miasta, z powodu nikłego zainteresowania odwiedzających. Nie minęło kilka lat a cała Polska oszalała na punkcie aktywnego trybu życia. Powszechność tego zjawiska sprawiła, że wszelkiego rodzaju „sportowe” wystawy i ekspozycje, biją obecnie rekordy popularności. Dzieje się tak nie tylko w dużych ośrodkach. W kaszubskim Łebczu otwarto właśnie Muzeum Sportu Wiejskiego. Możemy tam zobaczyć pamiątki, puchary, medale, sprzęt sportowy i wiele cennych dokumentów, związanych z historią Ludowych Zespołów Sportowych. Muzeum, które powstało w ciągu roku przy wsparciu pomorskiego samorządu, to nie tylko ciekawe doświadczenie, ale i kawał ważnej dla regionu historii sportu.

W budynku niezwykle prestiżowej i nobliwej PAN Biblioteki Gdańskiej, możemy obecnie oglądać wystawę zorganizowaną dla upamiętnienia 100. rocznicy rozpoczęcia działalności przez zasłużony Klub Sportowy Gedania. Udostępniono na niej materiały prasowe z gazet i czasopism wydawanych w Gdańsku, tak w języku polskim jak i w języku niemieckim. Bogate zbiory fotograficzne dokumentujące różne przejawy aktywności sportowej członków klubu. Licznie prezentowane są też zdjęcia grupowe zawodników poszczególnych sekcji istniejących w Gedanii. Pokazywane są także inne dokumenty, takie jak Statut Klubu Sportowego Gedania, zaproszenia na imprezy organizowane przez Klub, a także proporczyki i emblematy klubowe. Dodatkową atrakcją jest krótki filmik z meczu, który rozegrano w 2019 roku dla upamiętnienia sportowców, którzy zginęli w czasie II wojny światowej. Mecz był rozgrywany przez rekonstruktorów, według przedwojennego regulaminu gry, w strojach z lat 30. Mecz rozgrywała Gedania z Lechią Lwów, ustalając wynik 3:1 dla gospodarzy.

Wspominaliśmy już, że najobszerniejszą wystawę bardzo ciekawych eksponatów, dokumentujących historię Gedanii, możemy zobaczyć także w Muzeum II Wojny Światowej. Na przeszło 500 m2 ekspozycji możemy tutaj oglądać unikatowe eksponaty, które pochodzą ze zbiorów kilkunastu osób prywatnych, których rodziny były związane z przedwojenną Gedanią, oraz instytucji, takich jak: Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy czy Gedania SA. Pieczę merytoryczną nad tą wystawą sprawował autor książki o historii Gedanii, dr hab Janusz Trupinda.

Bartosz Gondek