26 kwi 2022

Regaty klas olimpijskich w Hyeres. Świetny początek Polaków

We francuskim Hyeres rozpoczęły się regaty French Olympic Week, drugie już w tym roku zmagania żeglarzy klas olimpijskich. Startuje w nich ponad 800 żeglarzy i żeglarek, w tym 42 reprezentantów Polski.

W klasie ILCA 6 pierwszy dzień należał do Agaty Barwińskiej (MOS Iława). Aktualna mistrzyni Europy i wicemistrzyni świata zaliczyła dwa bardzo dobre wyścigi. Miejsca 8 i 2 dają jej prowadzenie w klasyfikacji generalnej.

Bardzo dobrze zaprezentowali się dzisiaj Polacy w klasie 49er. Załoga Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki (AZS AWFiS Gdańsk/AZS Poznań) wygrała dzisiaj dwa wyścigi, w jednym finiszowała na miejscu trzecim. Załoga Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch (AZS AWFiS Gdańsk) w trzech wyścigach przypływała dzisiaj do mety na drugim miejscu.

W klasie 49erFX w pierwszym dzisiejszym wyścigu załoga Aleksandra Melzacka i Sandra Jankowiak (YKP Gdynia/AZS Poznań) finiszowała na drugim miejscu, w kolejnym była siódma. W efekcie ambasadorki PGE Sailing Team Poland plasują się na 7 miejscu w klasyfikacji generalnej.

W klasie iQFoil kobiet również mamy powody do zadowolenia. Po pięciu wyścigach 3 miejsce w klasyfikacji generalnej zajmuje Maja Dziarnowska (SKŻ Sopot). W pięciu dzisiejszych wyścigach ambasadorka PGE Sailing Team Poland pływała bardzo równo i robiła progres, zajmując miejsca 6, 6, 5, 2, 3. Rewelacyjne wyścigi (5, 2, 8, 4, 16) zaliczyła dzisiaj też Maja Kuchta (SKŻ Sopot), która zajmuje 5 miejsce w „generalce”.

W klasie iQFoil mężczyzn po pięciu wyścigach Kamil Manowiecki (SKŻ Sopot) zajmuje 5 miejsce w klasyfikacji generalnej. Na pięć wyścigów, jeden wygrany, trzy w pierwszej 10-tce. Świetny występ młodego polskiego windsurfera. Na 6 miejscu jest Maciej Rutkowski (AZS Poznań).

W klasie Formula Kite kobiet rozegrano dzisiaj cztery wyścigi. Najlepsza z Polek, Julia Damasiewicz (AZS Poznań) zajmuje po nich 6 miejsce. W klasie Formula Kite mężczyzn flota podzielona jest na trzy grupy. Polacy pływają w miarę równo, ale tuż za ścisłą czołówką. W klasie ILCA 7, zarówno Michał Krasodomski (AZS AWFiS Gdańsk), jak i Piotr Malinowski (MOS Iława) daleko.

Regaty można śledzić tutaj: https://sof.ffvoile.fr

VIDEO