22 kw. 2022

Prof. Anna Szumilewicz trenerką Roku w kat. IV

Od dwóch dekad członkinie Komisji Sportu Kobiet przy PKOl: olimpijki, trenerki, działaczki, pasjonatki reprezentujące różne profesje – wspierają inicjatywy, których celem jest m.in. umacnianie pozycji kobiet w polskim sporcie. Działalność Komisji wpisuje się w politykę Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego w obszarze równości kobiet i mężczyzn w sporcie.

Wyróżnienie w kategorii „Za promowanie sportu kobiet” otrzymała Prof. Szumilewicz, która zajęła się opracowaniem, wdrożeniem i promowaniem programu treningu interwałowego o wysokiej intensywności (High Intensity Interval Training – HIIT) dla kobiet w ciąży. Program „HIIT Mama” oparty jest na wieloletnich badaniach naukowych i doświadczeniach praktycznych, prowadzonych w AWFiS w ramach szerokiej współpracy międzynarodowej. Jego założenia są zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO, 2020) oraz Amerykańskiego Kolegium Położników i Ginekologów (ACOG, 2020). Ma na celu umożliwianie kobietom ciężarnym, również zawodniczkom sportowym, kontynuację programów treningowych o wysokiej intensywności po zajęciu w ciążę oraz szybki powrót do formy sportowej po porodzie.

Jeszcze raz serdecznie, serdecznie dziękuję za wyróżnienie w kategorii „Za promowanie sportu kobiet”! Wczorajsza Gala była cudownym wydarzeniem. Spotkaniem z tak wieloma wspaniałymi, inspirującymi ludźmi… To „kropka nad i”, że nasz projekt badawczo-edukacyjny nad aktywnością fizyczną w ciąży i po porodzie, od wielu lat prowadzony w Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku jest ważny i potrzebny.
Jest moc do dalszej pracy – powiedziała prof. Anna Szumilewicz.

więcej informacji o konkursie na stronie PKOl