15 mar 2022

Rekordowa trasy na rowerze

Czy wiesz, że… Australijczyk Adrian Ellul przez 48 godzin przejechał na rowerze aż 1004,41 km? Jego rekordowa trasa odbyła się w dniach od 9 do 11 października 2015 roku w Parku McLennon w Walkerston w Queensland w Australii.

Jazda na rowerze to jedna z najchętniej wybieranych aktywności fizycznej wśród Polaków. Oprócz tego, że sprawia przyjemność, to korzystnie wpływa na organizm. Z pewnością może zastąpić dobry trening, więc jeśli nie przepadasz za bieganiem i ćwiczeniami na siłowni to zacznij regularnie jeździć rowerem, a na pewno zauważysz poprawę zdrowia i samopoczucia. Sprawdź, jakie są plusy systematycznej jazdy na rowerze.

Poprawa samopoczucia

Każda aktywność fizyczna powoduje wydzielanie endorfin, czyli tzw. hormonów szczęścia. Jazda na rowerze odbywa się ma świeżym powietrzu w otoczeniu natury, często w towarzystwie pięknej pogody. Kiedy wyruszysz malowniczą trasą za miasto lub do parku wzdłuż linii brzegowej morza, z pewnością wrócisz do domu odprężony i dotleniony. Lepsze samopoczucie pozwoli Ci zapomnieć o codziennym natłoku spraw i zadbać o spokojny sen.

Poprawa wydolności tlenowej

Jazda na rowerze to świetny trening aerobowy. Znakomicie poprawia wydolność tlenową organizmu. Regularnie wskakuj na siodełko, a już niedługo będziesz mógł cieszyć się lepszą kondycją i przestaniesz odczuwać zmęczenie podczas codziennych czynności, np. przy wchodzeniu po schodach.

Utrzymanie prawidłowej masy ciała

Systematyczna jazda na rowerze pozwala utrzymać prawidłową masę ciała. Podczas godzinnej jazdy można „zgubić” od 300 do nawet 800 kalorii w zależności od stopnia intensywności treningu! To tyle, co porcja Twojego ulubionego ciasta. Co ciekawe, jazda na rowerze to zalecana aktywność fizyczna  również dla osób ze znaczną nadwagą, dlatego, że mniej obciąża stawy niż np. bieganie.

Silne mięśnie, zdrowe stawy i kręgosłup

Podczas jazdy na rowerze można nie tylko wzmocnić siłę mięśni, ale także zmniejszyć bóle stawów i kręgosłupa.W trakcie jazdy wzmacniają się łydki, uda, pośladki, ale też mięśnie rąk i głębokie mięśnie brzucha, które odpowiadają za podtrzymywanie kręgosłupa.

Wspomaganie dla serca i układu krążenia

Jazda na rowerze wspomaga kondycję układu krwionośnego, a w szczególności pracę serca. Podczas jazdy podnosi się tętno, które sprawia, że krew w żyłach zaczyna krążyć szybciej. Dzięki temu zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia chorób cywilizacyjnych, takich jak miażdżyca, cukrzyca czy zawał serca.

Oszczędność czasu i pieniędzy

Rower można wykorzystać nie tylko, jako sprzęt treningowy, ale i jako środek lokomocji. Wiosną część osób przesiada się na rower, aby ominąć korki i udać się do pracy szybszą trasą rowerową. Dojeżdżanie rowerem przynosi korzystne efekty dla zdrowia, ale i oszczędności w portfelu. Jadąc rowerem, nie musisz wydawać pieniędzy na benzynę lub bilet miesięczny na komunikację miejską. Dzięki temu zyskasz fundusze, które przydadzą się na najbliższe wakacje! Podziękuje Ci też za to matka natura.

Rower to świetny środek transportu. Ułatwia poruszanie się po zatłoczonych miastach, a także po szosach i ścieżkach poza nim. Jazda na nim jest niezwykle przyjemna – szczególnie tam, gdzie możemy obcować z naturą i wdychać świeże powietrze. Nic więc dziwnego, że jest tak lubiany wśród wszystkich grup wiekowych. To również jeden z lepszych sposobów na bezpieczny trening całego ciała.

Skoro już wiesz, ile korzyści przynosi jazda na rowerze to nie trać czasu i zaplanuj wyprawę rowerową ze znajomymi. Zastanów się, kiedy ostatni raz jechałeś na rowerze i czy pamiętasz swoją najdłuższą rowerową trasę!

Paulina Pioch