17 lut 2022

Historyczny sukces florecistów AZS AWFiS Gdańsk!

Floreciści gdańskiego AZS AWFiS zajęli całe podium juniorskich mistrzostw Polski. Dzień później wywalczyli złoto w zawodach drużynowych. Azetesiacy zdobyli też medale w innych broniach.

12 lutego floreciści i florecistki z całej Polski spotkali się we Wrocławiu, aby powalczyć o medale Mistrzostw Polski Juniorów. Reprezentanci KS AZS AWFiS Gdańsk nie mieli sobie równych i zdobyli wszystkie krążki w rywalizacji mężczyzn. Złoty medal zdobył Adam Podralski, który w finałowej walce pokonał Adama Jakubowskiego. Brązowe medale wywalczyli Mateusz Kwiatkowski i Piotr Kaśków. Najlepsza czwórka wywalczyła nominacje na tegoroczne mistrzostwa Europy juniorów w Chorwacji.

– Jestem bardzo zadowolony z tego wyniku, bo do tego dążą wszyscy zawodnicy w Polsce. Jest to mój ostatni rok juniora i cieszę się, że mogę go zakończyć w dobrym stylu. Nie spodziewałem się, że wygram te zawody. Wydaje mi się, że głównie przez moją determinację i skupienie na planszy udało mi się osiągnąć taki sukces. Przed nami ME i MŚ. Stać mnie na medal indywidualnie, a drużynowo jesteśmy faworytami i chcemy spełnić oczekiwania – powiedział Adam Podralski.

Sukcesy KS AZS AWFiS Gdańsk to nie niespodzianka. Jego floreciści stanowią trzon reprezentacji Polski juniorów i odnoszą międzynarodowe sukcesy. Na ostatnim Pucharze Świata we Francji wywalczyli srebrne medale. Gdańscy juniorzy odnoszą sukcesy nawet na imprezach seniorskich. Adam Jakubowski już dwukrotnie był drugi na turniejach Pucharu Polski seniorów. Wygrywał również Puchar Świata juniorów.

– Sukcesy na MP to przede wszystkim dobry prognostyk na zbliżające się ME w Serbii. Imprezą docelową są także MŚ w Dubaju na początku kwietnia. Jeśli chodzi o spodziewane wyniki na MP to drużynowo od początku zakładaliśmy złoty medal, patrząc na siłę naszej drużyny. Indywidualnie celowałem w złoty medal, ale ze srebrnego również jestem bardzo zadowolony – skomentował zmagania Adam Jakubowski.

AZS AWFiS Gdańsk od wielu lat pokazuje swoją siłę na planszy floretowej. Medale MP w kategoriach juniorskich i seniorskich to nie precedens. Najlepszymi florecistami reprezentującymi ten klub byli Sylwia Gruchała, Anna Rybicka, Magdalena Mroczkiewicz, Cezary Siess, Jarosław Rodzewicz i Ryszard Sobczak, którzy zdobywali medale igrzysk olimpijskich.

– To historyczny moment dla naszego klubu. Zawsze mieliśmy medale imprez krajowych, tworzyliśmy trzon reprezentacji narodowej, ale takiego przypadku, żeby czwórka z jednego klubu stanęła na podium w szermierce jeszcze nie było. Na ten sukces pracuje czterech trenerów: Łukasz Szymański, Radosław Glonek, Andrzej Witkowski i Krzysztof Walka. Jest to praca systemowa. Pomagają nam w tym trenerzy, którzy szkolą dzieci i młodzież w Gdańskiej Szkole Szermierki. Po czasie większość młodych talentów przechodzi pod nasze skrzydła. Istnieje też nasz klub filialny, który zajmuje się kadetami, czyli UKS Atena Gdańsk. Na zawodach we Wrocławiu kadet Mateusz Możejko z tego klubu zajął ósme miejsce, a przed nim jeszcze cztery lata rywalizacji w kategorii juniorskiej. To bardzo dobry prognostyk na przyszłość – powiedział Łukasz Szymański, trener i kierownik sekcji szermierczej AZS AWFiS Gdańsk.

Na zawodach we Wrocławiu najlepszymi florecistkami w zawodach drużynowych okazały się reprezentantki AZS AWF Poznań. Antonina Lachman, Aleksandra Wieczorek, Aleksandra Liszka, Aleksandra Nowakowska zdobyły pierwsze juniorskie mistrzostwo florecistek w historii klubu, a brązowy medal indywidualnie dołożyła Wieczorek.

Wcześniej w Śremie rozegrano juniorskie mistrzostwa kraju także w pozostałych broniach. Wicemistrzynią w szpadzie została Gloria Klughardt (AZS AWF Kraków), a brąz zdobyła Oliwia Tercjak (AZS Wratislavia Wrocław), która wraz z Zofią Janelli, Oliwią Opoń i Heleną Piekarską sięgnęła także po srebro w drużynie.

Mistrzem kraju w szabli został wreszcie Szymon Hryciuk. Zawodnik AZS AWF Katowice rok temu wywalczył brąz juniorskich MŚ, złoto MP z drużyną seniorów, a niedawno był trzeci w juniorskim Pucharze Świata, ale na krajowym podwórku młodzieżowym dominacji jeszcze nie potwierdził. Udało się za trzecim razem. Hryciuk dołożył do tego srebro w drużynie, w której walczyli także Krzysztof Kajor, Filip Józefowski i Mikołaj Miziura. Trzecia wśród juniorek była Emilia Rowińska z AZS AWF Warszawa.