20 lis 2021

Konferencja Metodyczno-Naukowa „Identyfikacja i rozwój talentu sportowego”

19-21 listopada 2021 r. w murach Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku odbyła się Międzynarodowa Konferencja Metodyczno-Naukowa „Identyfikacja i rozwój talentu sportowego”. Konferencja stanowiła podsumowanie projektu Top Talent dla uzdolnionych młodych piłkarzy z Gdańska, który w latach 2014-2021, przy współpracy z Pomorskim Związkiem Piłki Nożnej, realizowała Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu. Projekt finansowany był przez Urząd Miasta Gdańska. 

Konferencję rozpoczął rektor AWFiS prof. dr hab. Paweł Cięszczyk oraz Radosław Michalski, prezes Pomorskiego Związku Piłki Nożnej. W ciągu trzech dni gościliśmy blisko pięciuset słuchaczy, którzy pogłębiali wiedzę na temat rozwoju młodych utalentowanych sportowców i indywidualizacji procesu treningowego.

Prelegentami byli znakomici i uznani naukowcy z zagranicy: Mark Williams z Uniwersytetu w Utah (USA) oraz Daniel Memmert z Uniwersytetu w Kolonii (Niemcy), a takżewybitni trenerzy praktycy z Polski: dr Remigiusz Rzepka (trener przygotowania motorycznego w reprezentacji Polski w latach 2011-2018) oraz dr Miłosz Stępiński (trener reprezentacji Polski U-20 w piłce nożnej oraz prof. Uniwersytetu Szczecińskiego). Z naszej uczelni wykłady prowadzili: prof. AWFiS dr hab. Agnieszka Maciejewska-Skrendo, prof. AWFiS dr hab. Andrzej Szwarc oraz dr Bartosz Dolański, który był koordynatorem projektu Top Talent. Z kolei mgr Urszula Gościcka i mgr Monika Pujszo przedstawiły założenia testu REISS Motivation Profile w kontekście piłki nożnej. 

W sesji plakatowej oraz wystąpieniach swoje badania przedstawiło kilkunastu młodych naukowców z uczelni z całej Polski, a oceny ich prezentacji dokonywali prof. Aleksander Stuła z Politechniki Opolskiej, prof. Artura Gołasia z Akademii Wychowania Fizycznego oraz prof. Henryk Duda z Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. Wyróżnieni autorzy otrzymali dyplomy z rąk prorektora AWFiS ds. rozwoju współpracy z zagranicą – prof. AWFiS dr. hab. Marcina Białasa. Ciekawym wydarzeniem był panel dyskusyjny, w którym wzięli udział uznani trenerzy piłkarscy: Czesław Michniewicz (mistrz Polski w piłce nożnej z Legią Warszawa w sezonie 2020/21), Miłosz Stępiński (trener reprezentacji Polski U-20), Bogusław Kaczmarek (były asystent selekcjonera reprezentacji Polski, Leo Beenhakkera), Tomasz Aftański (były selekcjoner reprezentacji Polski w futsalu), Bogusław Saganowski (reprezentant Polski w beachsoccerze).

​Konferencja była perfekcyjnie przygotowana pod względem organizacyjnym i merytorycznym, za co należą się słowa uznania członkom Komitetu Organizacyjnego, który stanowili: prof. AWFiS dr hab. Andrzej Szwarc, dr Bartosz Dolański, mgr Karol Wasielewski (AWFiS Gdańsk) oraz mgr Maciej Tomaszewski (Pomorski Związek Piłki Nożnej).

Organizatorami konferencji byli Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku oraz Pomorski Związek Piłki Nożnej.

Szczegółowe informacje o konferencji znajdują się TUTAJ