07 cze 2021

Powracająca miłość do strzelania

Przez wieki strzelectwo było jedną z najpopularniejszych dyscyplin sportu. Dziś, dzięki zliberalizowaniu przepisów dotyczących posiadania i używania broni – w tym sportowej, wraca na właściwe mu miejsce. Także na naszej uczelni, gdzie powstała stosowna specjalizacja.

Strzelectwo to jedna z najstarszych sportowych dyscyplin świata. Od wynalezienia łuku minęło już 35 tys. lat a kuszy 2,5 tysiąca lat temu. Jeszcze w XIX wieku towarzystwa strzeleckie integrowały tak łuczników, jak miłośników broni palnej. Strzelectwo znalazło się w programie olimpijskim już podczas pierwszych igrzysk w Atenach 1896. Na kolejnych, w 1900 roku, w Paryżu, dołączyło, jako oddzielna dyscyplina, wyemacypowane łucznictwo sportowe. Początki strzelectwa sportowego, to lata 30 – te XX wieku. 8 maja 1932 roku powstała Naczelna Rada Strzelectwa Sportowego w Polsce a rok później utworzono Polski Związek Strzelectwa Sportowego. Jak dotąd Polacy zdobyli w strzelectwie cztery złote medale olimpijskie: Józef Zapędzki w Meksyku 1968 i Monachium 1972 oraz Renata Mauer w Atlancie 1996 i Sydney 2000. Podobnie jak na świecie, strzelectwo od wieków popularne było także nad Zatoką Gdańską. 670 lat temu, na mocy dekretu Winricha von Kniprode, Wielkiego Mistrza Zakonu Krzyżackiego, utworzono w Gdańsku pierwsze bractwo strzeleckie, św. Jerzego (St. Georgsbruderschaft). Do owego bractwa należeć mogli jedynie mieszczanie szlachetnego pochodzenia. W latach: 1487-1497, na potrzeby tego bractwa, na Targu Węglowym wzniesiono tzw. ‘Dwór Bractwa św. Jerzego, który możemy podziwiać zresztą do dziś. Kolejnym, bardzo znanym gdańskim bractwem strzeleckim, było bractwo św. Erazma (St. Erasmusbruderschaft). Nie istnieje już najbardziej znana gdańska strzelnica, którą był Dom Strzelecki Fryderyka Wilhelma, który przed II wojną światową stał przy ulicy Promenade, a potem Nord Promenade 7. Dziś to ulica 3 Maja. Duży budynek mieścił pięć sal. Największa, mająca 400 metrów kwadratowych, była salą widowiskową. Była tutaj też restauracja, kawiarnia i apartamenty. Budynek został zniszczony w marcu 1945 roku. Polacy w Wolnym Mieście korzystali przede wszystkim ze strzelnicy sekcji strzeleckiej KS „Gedania”. Obiekt powstał na terenie polskiego kompleksu sportowego przy Ringstrasse (Kościuszki) w Gdańsku-Wrzeszczu.

Pierwsze duże zawody strzeleckie w Gdyni odbyły się 1925 roku. Trzy lata później zawiązano tutaj Związek Strzelecki a później wiodącą gdyńską organizacją strzelecką było działające Bractwo Kurkowe. Najbardziej znaną przedwojenną strzelnicą na terenie Gdyni był zaś położony w okolicach osady Bernadowo, blisko granicy z Wolnym Miastem, obiekt należący do @ Morskiego Pułku Strzelców. Oprócz polskiego wojska, oraz mieszkańców miasta, trenowali na nim między innymi polscy studenci gdańskiej politechniki i załoga Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte. Dziś historia zatacza koło i właśnie na tym obiekcie trenować mają studenci gdańskiej AWFiS.

Bartosz Gondek