01 cze 2021

III edycja projektu „Rak Out” upłynęła pod znakiem samoobrony

W ramach III edycji projektu „Rak Out” mającego na celu holistyczne wsparcie pacjentów w chorobie nowotworowej 30 maja 2021 roku w Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku odbył się trening samoobrony z elementami karate tradycyjnego. 

Celem treningu była nauka podstawowych technik samoobrony, a także zwiększenie pewności siebie, zwłaszcza w sytuacjach zagrożenia. 

Trening poprowadził sensei Mirosław Ellwart, posiadacz stopnia 6 dan w karate tradycyjnym, wiceprezes Polskiego Związku Karate Tradycyjnego i prezes Okręgowego Związku Karate Tradycyjnego, uczeń Mistrza Hidetaki Nishiyamy i propagator  karate tradycyjnego na Pomorzu.

„Podczas niedzielnego treningu skoncentrowaliśmy się na odpowiedniej reakcji w niebezpiecznej sytuacji. Oczywiście najlepiej jest unikać zagrożenia i omijać szerokim łukiem miejsca niebezpieczne, ale kiedy nie ma wyjścia, pomocna może się okazać pewność siebie i zdecydowana reakcja choćby w postaci głośnego krzyknięcia stop, co może wprawić agresora w konsternację i dać nam cenne sekundy na ucieczkę – powiedział Mirosław Ellwart – Jeden trening samoobrony nie wystarczy, by wyrobić w sobie właściwe nawyki ruchowe, ale poza zapoznaniem się z kilkoma podstawowymi technikami, może zachęcić do dalszego treningu i doskonalenia w sztukach walki i tajnikach samoobrony”. 

Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku jest ambasadorem grantu Polskiej Ligi Walki z Rakiem pt. „Rzetelnie o życiu z rakiem”, którego beneficjentkami są dr Milena Lachowicz oraz mgr inż. Katarzyna Barańska. Wydarzenia zaplanowane w ramach projektu „Rak OUT” wpisują się w te działania.