22 cze 2021

AWFiS na drugim miejscu w rankingu „Perspektyw”

W opublikowanym dzisiaj rankingu „Perspektyw” wśród wszystkich polskich AWF-ów gdańska Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu im. Jędrzeja Śniadeckiego uplasowała się na drugim miejscu, zaraz po Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach, a przed Akademią Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie, która zajęła miejsce trzecie. 
Drugie miejsce to miejsce na podium, z czego bardzo się cieszę, zwłaszcza że w związku z nadchodzącą parametryzacją uczelnie mocno zintensyfikowały swoją aktywność naukową i publikacyjną. – powiedział rektor Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu prof. dr hab. Paweł CięszczykW najbliższej przyszłości dołożymy wszelkich starań, by znaleźć się na miejscu pierwszym. Przy tej okazji serdecznie gratuluję katowickiej Akademii Wychowania Fizycznego, która zajęła pierwsze miejsce w rankingu. To bardzo duże osiągnięcie”. 

Ranking Uczelni Akademickich obejmuje uczelnie akademickie (publiczne oraz niepubliczne), które posiadają co najmniej jedno uprawnienie do nadawania stopnia doktora oraz posiadają minimum 200 studentów studiów stacjonarnych. W rankingu uwzględniono uczelnie, które miały minimum dwa roczniki absolwentów.

W rankingu brane są pod uwagę takie aspekty jak m.in.: prestiż, absolwenci na rynku pracy, potencjał naukowy, efektywność naukowa, innowacyjność, warunki kształcenia i umiędzynarodowienie.
Ranking Szkół Wyższych „Perspektyw” prowadzony jest od roku 2000 i ma na celu wsparcie kandydatów na studia w wyborze najlepszej i najbardziej optymalnej uczelni. Stanowi on również źródło informacji dla uczelni, czy przyjęła ona właściwą strategię rozwoju, co przekłada się na utrzymywaną w dłuższej perspektywie czasu wysoką pozycję w rankingu. 

Ranking Szkół Wyższych „Perspektywy” to cztery rankingi, wzajemnie się uzupełniające:

  • Ranking Uczelni Akademickich obejmujący wszystkie (z wyjątkiem artystycznych) szkoły wyższe w kraju, posiadające co najmniej uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora;
  • Ranking Uczelni Niepublicznych obejmujący uczelnie kształcące na poziomie co najmniej magisterskim;
  • Ranking Publicznych Uczelni Zawodowych.
  • Ranking Kierunków Studiów, obejmujący w tym roku aż 71 głównych kierunków lub grup kierunków.