25 mar 2021

Tenisiści stołowi AZS AWFiS Balta Gdańsk pokonali Lotto ZOOleszcz Gwiazda Bydgoszcz

Tenisiści stołowi AZS AWFiS Balta Gdańsk po emocjonującym pojedynku pokonali na wyjeździe Lotto ZOOleszcz Gwiazda Bydgoszcz 3:1. Pierwsze zwycięstwo w grupie mistrzowskiej Lotto Superligi dało im awans na 5. miejsce i dobry prognostyk na najbliższe dni. Gdańszczanom został jeszcze jeden mecz 30 marca z Dojlidami Białystok i mogą szykować się do ćwierćfinałów. Wcześniej czeka ich jednak start w indywidualnych mistrzostwach Polski od 26 do 28 marca w Arałmowie. Faworytem do medalu jest Patryk Chojnowski.

Lotto ZOOleszcz Gwiazda Bydgoszcz – AZS AWFiS Balta Gdańsk 1:3
Asuka Machi – Patryk Chojnowski 2:3 (11:6, 11:7, 6:11, 6:11, 5:11)
Artur Grela – Szymon Malicki 3:0 (11:6, 12:10, 11:8)
Wiaczesław Burow – Tomasz Tomaszuk 0:3 (11:13, 14:16, 9:11)
Asuka Machi – Szymon Malicki 1:2 (11:7, 11:13, 5:11)

Tenisiści stołowi AZS AWFiS Balta Gdańsk pokonali Lotto ZOOleszcz Gwiazda Bydgoszcz 3:1. To ich pierwsze zwycięstwo w rundzie finałowej Lotto Superligi. Wcześniej w rywalizacji wewnątrz najlepszej szóstki rundy zasadniczej przegrali z Dartom Bogoria Grodzisk Mazowiecki 1:3, Sokołów S.A. Jarosław 0:3 i Dekorglass Działdowo 0:3.

Co ciekawe, do tej pory jedyne starcie wygrał Patryk Chojnowski, który w meczu z Dartomem ograł Pavela Sirucka 3:1. Później gdańszczanie przegrali dziewięć kolejnych starć. przełamanie przeciwko Lotto ZOOleszcz Gwiazda przyszło nieoczekiwanie, gdyż w rundzie zasadniczej rywale wygrali 3:2, a w dodatku teraz zagrali wzmocnieni zawodnikiem z Japonii.

AZS AWFiS Balta Gdańsk w grupie mistrzowskiej Lotto Superligi tenisistów stołowych

Wprawdzie Asuka Machi rozpoczął pojedynek z Chojnowskim od dwóch wygranych setów, ale Patryk odwrócił los tego starcia i zdecydowanie wygrali trzy kolejne partie. Później Szymon Malicki nie ugrał nawet seta z Arturem Grelą, ale plany pokrzyżował gospodarzom Tomasz Tomaszuk wygrywając w trzech partiach z Wiaczesławem Burowem.

Losy spotkanie rozstrzygnął pojedynek Machi – Malicki, w którym ten drugi zrehabilitował się za porażkę z Grelą. Tak jak w pierwszym starciu z Chojnowskim, Japończyk zaczął od zwycięstwa, ale dwa kolejne sety należały do Malickiego, który zapewnił zwycięstwo gdańszczanom.

– Każdy wygrany set był na wagę złota i każdy z naszych zawodników dołożył cegiełkę do pierwszego zwycięstwa w grupie mistrzowskiej. Rywale teoretycznie zagrali silniejszym składem niż w rundzie zasadniczej, ale taki jest sport. Pokazaliśmy, że nazwiska nie grają i na tym poziomie wszystko może się wydarzyć. Wielkie brawa dla chłopaków, to dobry prognostyk na najbliższe dni – mówi nam Bartosz Gajek, kierownik sekcji tenisa stołowego i wiceprezes gdańskiego klubu.

Dzięki wygranej gdańszczanie awansowali na 5. miejsce w tabeli. Rozgrywki grupy mistrzowskiej zakończą we wtorek 30 marca o godz. 18, gdy u siebie zmierzą się z Dojlidami Białystok. Jeśli w ostatniej kolejce nie da się wyprzedzić bydgoszczanom, z Dojlidami zagra też w ćwierćfinale. W nim w jednym meczu zmierzy się drużyna z 5. miejsca z zespołem z 4. lokaty. W drugiej parze rywalizować będą zespoły z miejsc 3. i 6. Na zwycięzców w półfinałach czekają już Dartom Bogoria Grodzisk Mazowiecki i Dekorglass Działodowo, pewne dwóch czołowych lokat w tabeli.

-Rywalizacja zapowiada się ciekawie, bo Dojlidy są osłabione. Ze względu na pandemię, nie mogą ściągnąć zawodnika z Chin, a drugi z polskim paszportem, narzeka na kontuzję – wyjaśnia Gajek.

Zanim dojdzie do wtorkowego starcia, gdańszczanie od 26 do 28 marca rywalizować będą w indywidualnych mistrzostwach Polski w Arłamowie. AZS AWFiS Balta reprezentować będą Chojnowski, Malicki, Tomaszuk oraz występujący w I-ligowym zespole Artur Daniel. Jednym z faworytów do medali będzie Chojnowski. Patryk broni srebra, a z grona rywali wypadli aktualny mistrz Jakub Dyjas i Marek Badowski, uznawani obecnie za dwie pierwsze rakiety w kraju.

Rafał Sumowski/Trojmiasto.pl