06 mar 2021

Rak OUT – wpieramy pacjentów leczonych onkologicznie

6 marca 2021 roku na stadionie lekkoatletycznym Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku oraz w przylegającym do uczelni Trójmiejskim Parku Krajobrazowym odbył się trening nordic walking będący pierwszym z cyklu wydarzeń sportowych zaplanowanych w ramach projektu „Rak OUT”.

„Bardzo się cieszę, że Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu włączyła się w tę inicjatywę. Dzisiejszy trening to propagowanie zdrowego stylu życia, a jednocześnie uświadamianie, że ruch to nie tylko prewencja, ale także lekarstwo. Poza tym aktywność fizyczna dla osób chorych i ich rodzin to zarówno lepsze samopoczucie fizyczne, jak i psychiczne, co w trudnym i długotrwałym procesie leczenia okazuje się bardzo pomocne. Oby takich inicjatyw było w naszej uczelni jak najwięcej” – powiedział rektor AWFiS prof. dr hab. Paweł Cięszczyk

Wydarzenie zostało zorganizowane z myślą o pacjentach leczonych onkologicznie, dla których w tym trudnym okresie ich życia, aktywność fizyczna jest niezbędnym elementem procesu zdrowienia, choć niestety często pomijanym.

„Spotykamy się dzisiaj w miejscu nieprzypadkowym, ponieważ Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku to uczelnia, która propaguje zdrowy, higieniczny i aktywny styl życia. I właśnie dzięki wsparciu uczelni chcemy edukować społeczeństwo, chcemy wspomagać naszych pacjentów i ich rodziny nie tylko pod kątem psychologicznym, ale także poprzez aktywność fizyczną – powiedziała dr Milena Lachowicz, inicjatorka i koordynatorka projektu – Naszym celem jest pokazanie pacjentom, że mogą ćwiczyć, że aktywność fizyczna taka jak na przykłąd nordic walking jest bezpieczna i stanowi wspaniałą profilaktykę chorób nowotworowych”. 

Spotkania zaplanowane w ramach projektu „Rak OUT” będą miały na celu popularyzację aktywności fizycznej, aktywizację pacjentów z chorobami nowotworowymi, a także edukację onkologiczną. 

„Chcemy, aby społeczeństwo dostrzegło pozytywny aspekt aktywności fizycznej i płynące z niej korzyści. Już nawet szybki marsz lub też około piętnastominutowy spacer jest prostym ćwiczeniem poprawiającym sprawność́ ogólną̨, samopoczucie czy jakość życia zwłaszcza osób z doświadczeniami związanymi z chorobą onkologiczną. Spotkania, które będą organizowane cyklicznie, mają przybliżyć pacjentom i osobom je wspierającym różne formy ruchu, tak aby każdy mógł wybrać dla siebie tę formę aktywności, która sprawia mu najwięcej przyjemności i zadowolenia” – powiedziała dr Milena Lachowicz

Sobotni trening na dwóch odcinkach – dwu i siedmiokilometrowym – poprowadzili wykwalifikowani instruktorzy nordic walking, a rozgrzewkę poprowadził mistrz olimpijski Leszek Blanik, który od lat wspiera tego typu inicjatywy.  

„Jestem niezmiernie zadowolony, że w Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu realizowane są tego typu projekty. Pacjenci zmagający się z rakiem powinni być dla nas wzorem do naśladowania. Podziwiam ich wytrwałość w walce o zdrowie, siłę i pogodę ducha – powiedział Leszek Blanik – W przeszłości wielokrotnie wspierałem tego typu inicjatywy, m.in. akcję „Prostata na lata”, ponieważ uważam, że są one bardzo ważne i potrzebne”.

Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku jest ambasadorem grantu Polskiej Ligi Walki z Rakiem pt. „Rzetelnie o życiu z rakiem”, którego beneficjentkami są dr Milena Lachowicz oraz mgr inż. Katarzyna Barańska, a którego celem jest holistyczne wsparcie pacjentów w chorobie nowotworowej. Wydarzenia zaplanowane w ramach projektu „Rak OUT” wpisują się w te działania. 

„Dzisiejsze wydarzenie jest wspaniałą inicjatywą – powiedziała Sabina Redzimska, pacjentka i absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku – Są tu moje przyjaciółki i przyjaciele, którzy udowadniają, jak ważna w procesie powrotu do zdrowia jest aktywność fizyczna. Ruch wpływa nie tylko na sferę fizyczną, ale także na sferę psychiczną. Mam nadzieję, że z czasem coraz więcej pacjentów i ich rodzin będzie rozumiało, że wszelka aktywność fizyczna jest wskazana”.