02 lut 2021

HIIT Mama – AWFiS zaprasza kobiety w ciąży do bezpłatnego programu ćwiczeń

Kobiety w ciąży zapraszamy do uczestnictwa w nowatorskim programie HIIT Mama, realizowanego przez AWFiS od 15 lutego do 30 kwietnia 2021.

W ramach programu zrealizujemy 8-tygodniowy cykl zajęć online w formie interwałowych treningów o wysokiej intensywności, uzupełniony treningiem mięśni dna miednicy, korekcją postawy i wzorców ruchów funkcjonalnych oraz przygotowaniem do porodu poprzez ćwiczenia pozycji porodowych, oddechowe i wizualizacyjne.

Udział w programie jest bezpłatny.

Osoby zainteresowane udziałem zapraszamy do kontaktu z koordynatorem projektu:

dr hab. Anna Szumilewicz, prof. AWFiS

email: anna.szumilewicz@awf.gda.pl

tel. 784 546 256

Korzyści z uczestnictwa w programie:

– prewencja powikłań metabolicznych i zaburzeń układu krążeniowo-oddechowego u kobiet i ich dzieci (w tym cukrzycy ciążowej, otyłości, dyslipidemii, nadciśnienia ciążowego, stanu przedrzucawkowego)

– prewencja zaburzeń funkcjonalnych u kobiet (w tym wysiłkowego nietrzymania moczu, bólów pleców i okolic miednicy, rozejścia mięśni prostych brzucha, zaburzeń postawy i wzorca chodu)

przeciwdziałanie zagrożeniom związanym z pandemią COVID-19 (w tym wspieranie układu odpornościowego, obniżanie czynników ryzyka ciężkiego przebiegu choroby, niwelowanie negatywnych skutków izolacji społecznej)

– przeciwdziałanie depresji okołoporodowej oraz stanom lękowym

– przygotowanie do porodu

– wspieranie rozwoju dziecka

Program HIIT Mama oparty jest na wieloletnich badaniach naukowych i doświadczeniach praktycznych z projektu FemFit Mama, prowadzonych w AWFiS w ramach szerokiej współpracy międzynarodowej od 2011 r. Zajęcia będą prowadzone przez specjalistyczną kadrę instruktorską, posiadającą kwalifikacje zawodowe zgodne z europejskimi standardami edukacyjnymi w zakresie prowadzenia ćwiczeń okołoporodowych („EuropeActive Pregnancy and Postnatal Exercise Specialist”). HIIT mama realizujemy zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO, 2020) oraz Amerykańskiego Kolegium Położników i Ginekologów (ACOG, 2020) nt. aktywności fizycznej kobiet w ciąży i po porodzie.

Warunkami uczestnictwa są:

– pojedyncza ciąża prawidłowa (do programu mogą zgłaszać się kobiety od samego początku ciąży do 28 tygodnia ciąży)

– brak chorób przewlekłych oraz przeciwskazań do wzmożonego wysiłku fizycznego potwierdzony przez lekarza prowadzącego ciążę

– wykonanie testów wysiłkowych przed rozpoczęciem i po zakończeniu 8-tygodniowego cyklu ćwiczeń (w Laboratorium Wysiłku Fizycznego i Genetyki w Sporcie, w AWFiS w Gdańsku)

– dostęp do sprzętu elektronicznego, aplikacji  Microsoft Teams oraz Internetu o wystarczającej jakości przesyłu danych, umożliwiających uczestnictwo w zajęciach online z użyciem kamery

– dyspozycyjność do udziału w zajęciach online w czasie rzeczywistym w poniedziałki, środy i piątki w godz. 9.00-10.30 w okresie od 22 lutego do 23 kwietnia 2021.

Projekt realizowany jest pod patronatem Fundcji „Exercise is Medicine Poland”