05 lut 2021

Dr Milena Lachowicz oraz mgr inż. Katarzyna Barańska beneficjentkami grantu Polskiej Ligi Walki z Rakiem

Holistyczne wsparcie pacjentów w chorobie nowotworowej, czyli „Rzetelnie o życiu z rakiem – wsparcie psychologiczne, seksualne, rehabilitacyjne oraz socjalno-ekonomiczne i prawne osób z chorobą nowotworową” to zwycięski projekt w kategorii „Onkologia w warunkach domowych”.

Beneficjentkami grantu są dr Milena Lachowicz, adiunkt w Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku oraz w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym oraz mgr inż. Katarzyna Barańska z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.

„Projekt ma na celu dostarczenie osobom leczonym onkologicznie, ich rodzinom oraz wszystkim zainteresowanym powyższą tematyką merytorycznej oraz kompleksowej wiedzy z takich dziedzin jak: psychologia, seksuologia, rehabilitacja, prawa pacjenta w odniesieniu do choroby, a także dostarczać wsparcia socjalno-ekonomicznego” – powiedziała dr Milena Lachowicz.

W ramach projektu” Rzetelnie o życiu z rakiem” co środę na platformie YouTube pojawiać się będą edukacyjne materiały wideo, zaś na profilach na Facebooku i Instagramie znajdą się dodatkowe informacje pomagające odnaleźć się w życiu z chorobą nowotworową. Każda osoba zainteresowana będzie mogła także skorzystać z konsultacji online swojego przypadku z psychologiem klinicznym, seksuologiem i rehamenadżerem.

Nierozerwalnie z prewencją nowotworową związana jest aktywność fizyczna, a najnowsze doniesienia naukowe wskazują na jej ogromny wpływ także u już chorych osób. Regularna aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko zachorowania na wiele chorób nowotworowych m.in. piersi, prostaty, płuca czy jelita grubego. Ważna jest systematyczność i racjonalność w wykonywaniu treningów. Powstawanie chorób nowotworowych wiąże się z naszym stylem życia, dlatego tak ważna jest zdrowa, zbilansowana dieta, odpowiednia regeneracja, sen, pozytywne myślenie nastawienie do życia czy też w wypadku chorych – do leczenia oraz regularny wysiłek zwłaszcza na świeżym powietrzu.

Dzięki współpracy z Akademią Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku odbiorcy projektu będą mieli wyjątkową okazję na uzyskanie wsparcia sportowego, żywieniowego, a także fizjoterapeutycznego. Już niedługo wraz z AWFiS będziemy mieli przyjemność zaprosić na pierwsze wspólne wydarzenie.

Zachęcamy do odwiedzenia profili społecznościowych projektu na Facebooku (facebook.com/wsparcie.onkologiczne) oraz Instagramie (instagram.com/wsparcie.onkologiczne), a także kontaktu za pośrednictwem adresu mailowego: wsparcie.onkologiczne@gmail.com