04 lut 2021

4 lutego to Światowy Dzień Walki z Rakiem

4 lutego to Światowy Dzień Walki z Rakiem. Dziś w sposób szczególny solidaryzujemy się z pacjentami onkologicznymi. AWFiS w Gdańsku został oficjalnym ambasadorem akcji „Rzetelnie o życiu z rakiem”.

Przy tej okazji przypominamy Państwu o należytym dbaniu o swoje zdrowie. Każdy dzień jest dobry na profilaktykę.

Profilaktyka raka oznacza wykonywanie badań, kontroli. Panie muszą pamiętać chociażby o badaniu cytologicznym (w kierunku wykrywania raka szyjki macicy), mammografii, a także o samokontroli piersi. Panowie powinni wykonywać badanie prostaty. Te osoby, które mają na skórze znamiona (pieprzyki), powinny zbadać je u dermatologa.

Pamiętajmy, wczesne wykrycie zmian nowotworowych pozwala na podjęcie skutecznego leczenia.

Ponadto bardzo ważnym czynnikiem zapobiegającym powstawaniu raka jest unikanie czynników rakotwórczych, jak m.in. palenie tytoniu, bierne palenie tytoniu, przebywanie w zadymionych pomieszczeniach, przebywanie na zewnątrz w czasie wysokiego wskaźnika zanieczyszczenia powietrza, nadmierne opalanie oraz unikanie spożywania wysokoprzetworzonej żywności.

Oczywiście wskazana jest aktywność fizyczna oraz zbilansowana i pełnowartościowa dieta.

Pamiętaj, że każdy niepokojący objaw (np. wyczuwalny guz w piersi, kłopoty z oddychaniem, znamiona na skórze) należy pilnie zgłosić lekarzowi rodzinnemu. Lekarz zleci badania, które pozwolą podjąć decyzję o skierowaniu do lekarza specjalisty.

Szansę wyleczenia zwiększa aktywna walka z chorobą zarówno w sferze

fizycznej, jak i psychicznej. 

ZADBAJ O SIEBIE JUŻ DZIŚ

Facebook – Rzetelnie o życiu z rakiem