04 Gru 2020

Wystawa plakatu olimpijskiego – cz. II

Budowały napięcie i dramaturgię. Wywoływały pożądanie i ciekawość u oglądającej je ulicy. Historia polskiego plakatu olimpijskiego jest tak samo długa jak współczesny ruch olimpijski – sięga drugiej połowy XIX wieku. W ramach współpracy z Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, prezentujemy Państwu wystawę „Polski plakat sportowy i olimpijski”.

Dziś drugi odcinek…

Strzeleckie, myśliwskie i łucznicze Mistrzostwa Świata. Lwów 1931. Dziś to zestawienie może szokować, ale prawie 90 lat temu myślistwo traktowano całkiem serio jako sport.

Mistrzostwa Europy i Świata w Szermierce, rozgrywane od 20 do 29 listopada 1934 roku były jedną z najbardziej prestiżowych, międzynarodowych imprez, jakie odbyły się w II RP. Turniej zdominowali Włosi, Węgrzy i Szwedzi. Polacy zajęli trzecie miejsce w szabli.

Henrych Chmielewski zdobywca złotego, mistrzowskiego pasa i mistrz europy w boksie. Olimpijczyk, legenda przedwojennego sportu. Zadebiutował w 1927 roku. Dziesięć lat później odniósł swój największy sukces, odniósł zdobywając tytuł mistrza Europy w wadze średniej podczas Mistrzostw Europy w Mediolanie. Trzykrotny Mistrz Polski, 16 krotny Reprezentant Polski, w 1938 roku wyemigrował do USA. Tam walczył do 1951 roku jako bokser zawodowy, a po zakończeniu kariery został mechanikiem okrętowym.

Rok 1934 i I Igrzyska Sportowe Polaków z Zagranicy, zorganizowane przy okazji II Zjazdu Polaków z Zagranicy. Miały ogromny wydźwięk narodowy i propagandowy. Na stadionie Wojska Polskiego zjawiło się 397 sportowców z 13 ośrodków polonijnych, w tym z tak odległych jak Mandżuria. Igrzyska trwały od 1 do 8 sierpnia.

Mistrzostwa Europy i Świata w Hokeju na Lodzie były w 1931 roku jednym z wydarzeń, ugruntowujących Krynicę, jako najważniejszy i najbardziej ekskluzywny kurort zimowy II RP. Były to pierwsze imprezy tej rangi w sporcie zimowym w Polsce. Dzięki akcjom propagandowym (sportowym oraz dyplomatycznym), mistrzostwa w Krynicy-Zdroju do chwili obecnej są uważane za jedne z najlepszych w historii hokeja na lodzie. W turnieju wzięły udział reprezentacje wszystkich ówcześnie liczących się państw świata w tej dyscyplinie sportu. Spotkania rozgrywano na lodowisku z trybunami, częściowo posiadającymi zadaszenie i ogrzewanie.

Wystawa plakatu olimpijskiego – cz. I