16 gru 2020

Tajemnica Andrzeja Grubby

Najładniejszym i zarazem najdłuższym szlakiem spacerowym AWFiS jest Aleja Andrzeja Grubby, absolwenta naszej uczelni 1987 roku i reprezentanta AZS-AWF Gdańsk reprezentował w latach 1976 – 1985, który uważany jest za najlepszego zawodnika w historii polskiego tenisa stołowego.
Zdobywca Pucharu Świata w 1988 roku, Mistrz Europy w grze mieszanej z Holenderką Bettiną Vriesekoop w 1982 roku, 4-krotny srebrny i 7-krotny brązowy medalista mistrzostw Europy, oraz 3-krotny uczestnik igrzysk olimpijskich w 1988, 1992 i 1996 roku. To musi robić wrażenie. Całkiem niedawno pisaliśmy o tym, że jego imię nosi od listopada 2020 jeden z gdańskich tramwajów.
Mało kto dziś pamięta, że Andrzej Grubba miał pewną tajemnicę. Grał prawą ręką, choć był leworęczny. Zdarzało mu się jednak czasami, na chwilę, chwycić deskę lewą dłonią, choć za chwilę ją przekładał. Grał prawą ręką, ponieważ zaraz na początku gry w ping – ponga przełożono mu rakietkę, co sam uważał za ogromny błąd. Wolał lewą. Tą ręką wystrzeliwał piłkę do golfowych dołków, rzucał bramki w piłce ręcznej i świetnie rzucał oszczepem. Pobił nawet rekord juniorów województwa gdańskiego.
Bartosz Gondek

fot. PAP