30 gru 2020

Ponad 650 tysięcy złotych dla AWFiS

Sporą część środków w ramach resortowego projektu „Narodowa Reprezentacja Akademicka” otrzyma Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku.

Wśród 38 uczelni najwięcej pieniędzy przyznano Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach. Gdańska uczelnia znalazła się na 2. pozycji i otrzyma aż 653 tys. zł. Projektem objętych zostanie 33 studentów.

Innowacyjny projekt Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego „Narodowa Reprezentacja Akademicka” ma równolegle umożliwić naukę i prowadzenie kariery sportowej. W drugiej jego odsłonie zakwalifikowano 38 uczelni. Warto zaznaczyć, że gdańska Akademia sięgnęła po ministerialne środki po raz pierwszy. Poza nią, z pomorskich uczelni resortowe wsparcie otrzyma tylko Uniwersytet Gdański.

– Trudno nie kryć radości z otrzymanej informacji. Do tej pory nie było inicjatywy, która wspierałaby studentów łączących wyczynowe uprawianie sportu z nauką – mówi prorektor ds. studenckich Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku, dr hab. Marcin Dornowski, prof. AWFiS. – Dzięki otrzymanym środkom finansowym będziemy mogli stworzyć wyjątkowy program umożliwiający naszym młodym sportowcom profesjonalne studiowanie oraz realizację trudnego czasowo i logistycznie procesu treningu sportowego w połączeniu z kalendarzem startowym. Wybranych 33 studentów-sportowców będzie miało szansę zdawania egzaminów w dogodnych terminach, nie kolidujących z treningami, umożliwiających pełną realizację wszystkich efektów kształcenia – dodaje dr hab. Marcin Dornowski, prof. AWFiS.

Jeszcze w styczniu przyszłego roku między Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego a zakwalifikowanymi do projektu uczelniami zostaną zawarte umowy na wykonanie zleconego zadania. W projekcie mogły uczestniczyć uczelnie kształcące co najmniej 200 studentów studiów stacjonarnych, a wśród nich musieli się znaleźć zawodnicy szkolenia olimpijskiego, medaliści igrzysk olimpijskich, igrzysk europejskich, mistrzostw świata seniorów i mistrzostw Europy seniorów, uniwersjad i akademickich mistrzostw świata oraz studenci-sportowcy z niepełnosprawnościami, w tym osoby niedosłyszące i studenci-sportowcy mający klasy sportowe – mistrzowską międzynarodową i mistrzowską.