02 Lis 2020

Tomasz Chamera, wiceprezydentem World Sailing

Z przyjemnością informujemy, iż dr Tomasz Chamera, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego i pracownik AWFiS został wybrany na stanowisko wiceprezydenta światowej federacji żeglarskiej World Sailing. Polak uzyskał największe poparcie ze wszystkich kandydatów i dostał 102 głosy na 127 możliwych. To wielki sukces polskiego sportu. World Sailing to jedna z największych na świecie międzynarodowych federacji sportowych.

Wizja rozwoju światowego żeglarstwa przedstawiona przez dr Tomasza Chamerę zyskała poparcie aż 102 przedstawicieli narodowych związków żeglarskich (w sumie głosowało 127 krajów)

Za swoje trzy najważniejsze cele w World Sailing wskazał on: strategię rozwoju żeglarstwa olimpijskiego, aktywizację krajów rozwijających się oraz poprawę efektywności działania światowej federacji World Sailing w zakresie współpracy międzynarodowej, finansów i procedur.

Jestem zaszczycony i dumny z tego, że żeglarski świat docenił Polskę, nasze dokonania żeglarskie, w tym moje kompetencje, obdarzając mnie tak dużym poparciem i zaufaniem. Dla mnie osobiście to duże zobowiązanie i wielki motywator do wytężonej pracy na rzecz rozwoju naszego sportu. Prezydent Quanhai Li w poprzedniej kadencji był wiceprezydentem World Sailing. Myślę, że te zmiany są dowodem na to, że organizacja potrzebuje świeżego wiatru w żagle. Żeglarski świat zmienia się dynamicznie, czasy są trudne, przed nami wiele wyzwań, ale jestem pewien, że staniemy na wysokości zadania. Jestem drugim w historii polskim wiceprezydentem World Sailing. Pierwszym był Tomasz Holc, któremu w tym miejscu chciałbym podziękować za zainspirowanie mnie do wejścia w świat dyplomacji międzynarodowego żeglarstwa. Ten sukces nie byłby możliwy, gdyby nie efektywne wyniki całego polskiego żeglarstwa, naszych zawodników, pracy trenerów, moich współpracowników i członków Polskiego Związku Żeglarskiego. Specjalne podziękowania chciałbym złożyć Milenie Lachowicz, która wspiera mnie zawsze we wszystkich działaniach. Kochanie, mimo ogromu swojej pracy zawsze mogę na Ciebie liczyć, a to jest niezwykle cenne. Jednocześnie podkreślam, że wybór na stanowisko wiceprezydenta World Sailing nie zmienia mojej działalności w Polskim Związku Żeglarskim. Co więcej będzie to z pożytkiem dla obu organizacji. Przed nami wiele wyzwań, ale także sporo ciekawych możliwości, co zawsze napędza mnie do dalszej pracy dla rozwoju żeglarstwa – mówi Tomasz Chamera. 

dr Tomasz Chamera został drugim Polakiem, który w Wold Sailing doszedł do funkcji wiceprezydenta. Poprzednio tę godność pełnił Tomasz Holc, wybrany w 2008 roku.

Ponadto do nowego zarządu World Sailing wybrani zostali: Sarah Kenny (Australia), Philip Baum (RPA), Yann Rocherieux (Francja), Duriye Ozlem Akdurak (Turcja), Marcus Spillane (Irlandia) i Cory Sertl (USA).

Serdecznie gratulujemy !

Fot. Robert Hajduk