27 paź 2020

Akademickie Mistrzostwa Polski siatkarzy

Trzynaście drużyn rozpoczęło w Krakowie turniej o akademickie mistrzostwo Polski w siatkówce mężczyzn. Nowego mistrza, bo poprzedni, czyli Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji w Opolu nie przystąpił do rozgrywek, poznamy w środę.

– Bardzo się cieszymy, że te zawody doszły do skutku, bo czekaliśmy na nie pół roku. Dla naszej drużyny to trzeci historyczny awans do finałów siatkarskich akademickich mistrzostw. Ale jeszcze nigdy nie udało nam się wygrać meczu – mówi trener Piotr Fijołek z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Tradycji stało się zadość i lublinianie również turniej w Krakowie rozpoczęli od porażki, przegrywając z AWFiS Gdańsk 1:2.

Gdańszczanie nie ukrywają, że mierzą w Krakowie w najwyższe cele. – Interesuje nas złoto. Jesteśmy bardzo zgranym zespołem i to z pewnością będzie naszym atutem. Dla nas to coś wspaniałego, że w tych czasach możemy tu być i grać – mówi Jakub Pobłocki z drużyny AWFiS Gdańsk.

Zawodnicy podkreślają, że czują ogromny głód gry. – W tym roku brałem już udział w mistrzostwach w siatkówce plażowej, więc nie miałem aż tak długiej przerwy od rywalizacji, jak moi koledzy. I zdecydowanie na boisku widać ten ogromny głód gry. Każdy daje z siebie sto pięćdziesiąt procent. Ekipy są naprawdę mocne, a poziom wysoki – mówi Piotr Pelc, reprezentant krakowskiego Uniwersytetu Ekonomicznego. Gospodarze mistrzostw rozpoczęli turniej od zwycięstwa nad Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy 2:0.

Podobnie, jak w przypadku turnieju kobiet, który zakończył się w ostatni piątek, także teraz organizatorzy zadbali o bezpieczeństwo uczestników. – Cieszę się, że zawodnicy bardzo odpowiedzialnie podchodzą do tych restrykcji i zasad dystansowania się, czy noszenia maseczek. Zdrowie zawodników jest priorytetem na tych zawodach. Widać, że zawodnicy bardzo czekali na te zawody, drużyny są bardzo zmobilizowane do gry i prezentują wysoki poziom – mówi Edyta Wiencek, wiceprezes AZS Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, który jest organizatorem zawodów.

Turniej odbywa się w hali Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie przy ul. Rakowickiej 27. Mecz finałowy zaplanowano na środę, na godz. 15.30. Impreza odbywa się bez udziału publiczności. Akademickie Mistrzostwa Polski w piłce siatkowej mężczyzn współfinansowane są ze środków Ministerstwa Sportu, a głównym sponsorem cyklu jest Grupa LOTOS.