15 wrz 2020

W Łodzi ruszają największe z AMP. Ponad 800 lekkoatletów na starcie!

Ponad 800 zawodników z 70 uczelni i ośmiu klubów AZS będzie rywalizować przez trzy dni w Akademickich Mistrzostwach Polski w lekkiej atletyce. Największa impreza cyklu AMP rozpocznie się w Łodzi na stadionie AZS w poniedziałek.

Epidemia koronawirusa nie zatrzymuje lekkoatletów. Za tymi trenującymi wyczynowo docelowe imprezy sezonu – mistrzostwa Polski seniorów i mistrzostwa Polski do lat 23. Wielu medalistów z obu imprez zdecydowało się także na start w AMP w Łodzi, dzięki czemu rywalizacja w niektórych konkurencjach zapowiada się niezwykle emocjonująco. Imponująca jest też liczba zawodników w poszczególnych konkurencjach.

– Wśród kobiet najliczniej obsadzony jest bieg na 200 m – do startu na tym dystansie zgłosiły się 82 zawodniczki. W rywalizacji mężczyzn niemal 100 biegaczy powalczy o medale na 1500 m – na listach startowych widnieją 94 nazwiska. W konkurencjach technicznych pod względem liczby zgłoszonych dominuje tradycyjnie skok w dal, w którym powalczy 71 pań i 66 panów – mówi Aleksandra Leszczyńska z AZS Łódź, organizator zawodów.

Faworytką w biegach sprinterskich kobiet będzie mistrzyni Polski seniorów i młodzieżowców na 200 m Marlena Gola z Politechniki Białostockiej. Na 400 m kobiet o tytuł  powalczy Aleksandra Gaworska (Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie), a jej największą rywalką będzie koleżanka z uczelni Mariola Karaś. Apetyt na medale AMP ma utalentowana wieloboistka Adrianna Sułek (Uniwersytet im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy), która wystartuje w skoku wzwyż i w skoku w dal. Niezwykle ciekawie zapowiada się rywalizacja kobiet w skoku w dal i w trójskoku. W tej pierwszej konkurencji na starcie staną m.in. mistrzyni Polski Joanna Kuryło (AZS AWF Wrocław), brązowa medalistka MP Karolina Młodawska (Uniwersytet im. Jana Kochanowskiego w Kielcach) i mistrzyni Polski do lat 23 Sandra Sikorska (AZS-AWF Warszawa). W trójskoku broniąca tytułu reprezentantka Uniwersytetu Łódzkiego Agnieszka Bednarek z pewnością stoczy zacięty bój o obronę złota z mistrzynią Polski Karoliną Młodawską. Nie mniej ciekawie zapowiada się rzut dyskiem pań – na liście startowej widnieją nazwiska mistrzyni Polski Darii Zabawskiej (UMCS Lublin) i Karoliny Urban (AZS AWFiS Gdańsk).

Gospodarze z pewnością liczą na udany start swojej zawodniczki, studentki Uniwersytetu Łódzkiego Klaudii Wojtunik, która świetnie w tym sezonie spisuje się na 100 m przez płotki. Mistrzyni Polski do lat 23 i wicemistrzyni Polski seniorek nie będzie jednak miała łatwego zadania – w ramach kategorii open zmierzy się m.in. ze świeżo upieczoną rekordzistką Polski juniorek Pią Skrzyszowską (AZS AWF Warszawa), a w klasyfikacji AMP o podium będą chciały powalczyć też Zuzanna Hulisz (WSKFiT w Pruszkowie), Monika Kiepura (AWF Kraków) i Anna Szymańska (WSKFiT w Pruszkowie).

Rywalizacja mężczyzn też zapowiada się ciekawie. Oczy gospodarzy będą zwrócone szczególnie na walkę o medale w biegu na 400 m, która powinna się rozstrzygnąć pomiędzy trzema studentami Politechniki Łódzkiej – medalistą Uniwersjady z Neapolu Kajetanem Duszyńskim, wicemistrzem Polski seniorów i mistrzem Polski do lat 23 Mateuszem Rzeźniczakiem i wicemistrzem Polski do lat 23 Mateuszem Wójcikiem. Na 1500 m faworytem będzie podwójny młodzieżowy mistrz Polski do lat 23 Szymon Żywko (UMCS Lublin). W skoku w dal dobrą passę w tym sezonie ma szansę podtrzymać złoty medalista z Białej Podlaskiej i brązowy z Włocławka Piotr Tarkowski (AWF Biała Podlaska). W pchnięciu kulą w ramach klasyfikacji open wystartuje Jakub Szyszkowski (AZS AWF Katowice), faworytem klasyfikacji AMP będzie Szymon Mazur (UMCS Lublin). Gwarantem wysokiego poziomu w rzucie dyskiem powinni być mistrz Polski seniorów Bartłomiej Stój (Politechnika Opolska) i mistrz Polski młodzieżowców Oskar Stachnik (UMCS Lublin).  

Tytułów wywalczonych przed rokiem bronią obecny lider klasyfikacji generalnej AMP w tym sezonie – Politechnika Gdańska wśród mężczyzn oraz Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie wśród kobiet. Głównym sponsorem Akademickich Mistrzostw Polski jest Grupa LOTOS. Impreza dofinansowana jest ze środków Ministerstwa Sportu.