21 sie 2020

Sentymentalne spotkanie

Niecodzienni goście zawitali do Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku. Uczelnię odwiedziła córka i prawnuczki pierwszego rektora Ludwika Denisiuka.

Barbara Denisiuk Hansen, córka pierwszego rektora AWFiS, wykorzystała letni urlop na odwiedzenie Trójmiasta. W sentymentalną podróż zabrała także wnuczki.

 – Bardzo dziękuję za tak gościnne przyjęcie. Wnuczki były zachwycone wspomnieniami rektora Pawła Cięszczyka o ich pradziadku, którego nie miały okazji poznać. Zawsze z sentymentem wracam do Trójmiasta, ale i do wspomnień związanych z Wyższą Szkołą Ekonomiczną w Sopocie, gdzie studiowałam – mówi Barbara Denisiuk Hansen.

Warto wiedzieć, że córka rektora Denisiuka trenowała koszykówkę, a jej wnuczęta również – i to z powodzeniem – uprawiają sport. 21-letnia Sophia Andersen od wielu lat uprawia siatkówkę i jest reprezentantką Danii. Z kolei jej starsza siostra, Emma Katarina Andersen trenuje siatkówkę od 18 lat. Trzykrotnie była nominowana do tytułu najlepszej zawodniczki w swoim klubie. Z kolei wnuk Sebastian studiuje na Wydziale Rehabilitacji na Uniwersytecie w Madrycie.

 – Pierwszy rektor pół wieku temu budował podwaliny obecnego sukcesu jednej z najlepszych sportowych szkół wyższych w Polsce, dlatego z tym większą przyjemnością opowiedziałem gościom o naszej uczelni i ich przodku – mówi prof. Paweł Cięszczyk.

Nieco młodszym warto przypomnieć, że Ludwik Denisiuk był wybitnym specjalistą nauk wychowania fizycznego i autorem wielu prac naukowych. W latach 1969–1972 pełnił funkcję rektora ówczesnej Wyższej Szkoły Wychowania Fizycznej, a więc obecnej AWFiS. To właśnie Ludwik Denisiuk organizował podwaliny pod obecną uczelnię, gromadził kadrę dydaktyczną. To nie wszystko, gdyż ówczesny rektor zapoczątkował tworzenie zbiorów Biblioteki Głównej, która powstała w 1969 roku. Po zakończeniu swojej kadencji Ludwik Denisiuk wrócił do stolicy, gdzie pracował w warszawskiej AWF.

Fot. Beata Zarach