24 cze 2020

Bandera poszła w górę!!!

Sezon żeglarski w Narodowym Centrum Żeglarstwa AWFiS został otwarty. Uroczystość uświetnili polscy olimpijczycy i reprezentanci kraju. Nie zabrakło oczywiście władz Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku, przedstawicieli samorządu województwa pomorskiego, partnerów biznesowych i miłośników żeglarstwa.

 – Jestem dumny i szczęśliwy, że mogę być rektorem uczelni, w skład której wchodzi Narodowe Centrum Żeglarstwa. Tego miejsca zazdroszczą nam inne polskie uczelnie, ale i większość sportowych szkół wyższych na świecie. Od lat jest to wizytówka naszej uczelni. Dołożymy wszelkich starań, aby NCŻ było w europejskiej czołówce ośrodków żeglarskich – mówi prof. dr hab. Paweł Cięszczyk, rektor AWFiS w Gdańsku. – Wszystkim żeglarzom życzę udanego sezonu, pomyślnych wiatrów i stopy wody pod kilem.

Obraz może zawierać: co najmniej jedna osoba i na zewnątrz

O randze Narodowego Centrum Żeglarstwa AWFiS – jak słusznie zauważył rektor Cięszczyk – świadczy chociażby fakt, że gdański ośrodek jako jeden z sześciu w kraju został otwarty dla działalności sportowej.

Prezes Polskiego Związku Żeglarskiego i zarazem prorektor ds. sportu AWFiS dr Tomasz Chamera zauważył z kolei, że żeglarstwo zawsze radziło sobie z wszelkimi przeciwnościami losu.
 – Jest to jedyna dyscyplina sportowa, która jest całkowicie odblokowana. Mimo to nadal apeluję o rozsądek. Dzisiejsza uroczystość i obecność tak wielu osób dowodzi, jak ważne jest to dla nas wydarzenie. Żeglarstwo dalej rozkwita. Przed nami szereg imprez żeglarskich, w których – mam nadzieję z sukcesami – startować będą polscy zawodnicy. Jeden plus pandemii jest taki, że w jednym miejscu udało się zebrać kadrę narodową i olimpijską, która musiała zaciągnąć hamulec w przygotowaniach do igrzysk. Cieszy mnie obecność młodych żeglarzy. Liczę na to, że niebawem to właśnie oni przygotowywać się będą do igrzysk olimpijskich być może tych w Los Angeles – dodał prezes Chamera.

Obraz może zawierać: co najmniej jedna osoba, łódź, na zewnątrz i woda

Dyrektor Departamentu Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego Adam Krawiec przypomniał, że od 3 lat samorząd województwa pomorskiego współpracuje z NCŻ AWFiS, dzięki czemu udaje się organizować obozy dla szczególnie uzdolnionej młodzieży z Pomorza.

 – Uczniowie w ramach obozu naukowego nie tylko zapoznają się z treściami przedmiotowymi. Mają również możliwość „dotknięcia morza”, pływania na łodziach. Przypomnę też, że prowadzimy program edukacji morskiej. Z każdym rokiem coraz więcej szkół i dzieci chce w nim uczestniczyć. Zależy nam na tym, aby żeglarstwo stało się dominującą dyscypliną w naszym województwie – mówił Adam Krawiec.

Zwieńczeniem uroczystości była wyjątkowa defilada poszczególnych klas regatowych, w których uczestniczyli olimpijczycy i reprezentanci Polski. Dlaczego wyjątkowa? O tej porze roku zawodnicy startują w różnych zawodach organizowanych na całym świecie.

Relacja TVP Gdańsk – https://gdansk.tvp.pl/668443/panorama-sport?fbclid=IwAR3ZtkFEtZedFr6nuXMDVuk4pEku_n1k2gp6CQ2V3vK7YM2kH3vBXzk2MU0

Galeria zdjęć – Fot. Beata Zarach – http://www.awf.gda.pl/index.php?id=70&items=547