Prof. dr hab. Tadeusz Ulatowski

Prof. dr hab. Tadeusz Ulatowski urodził się w 1923 roku w Łodzi. Jako szesnastoletni chłopiec ochotniczo zgłosił się do armii gen. Franciszka Kleeberga. Brał udział w bitwie pod Kockiem, dostał się do niemieckiej niewoli, skąd udało mu się uciec. Działał konspiracyjnie w harcerskich Szarych Szeregach.

Jest absolwentem Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie i z tą właśnie uczelnią związany jest zawodowo od 1948 roku. Był kierownikiem Zakładu Teorii Sportu, prorektorem, a w latach 1971-1974 i 1981-1986 sprawował funkcję rektora. Był także m.in. Dyrektorem Instytutu Naukowego Kultury Fizycznej, Przewodniczącym Komisji Nauki i Wdrożeń Komitetu Nauk o Kulturze Fizycznej PAN oraz Prezesem Polskiego Towarzystwa Naukowego Kultury Fizycznej, którego był założycielem. Jest jednym z największych autorytetów naukowych w dziedzinie teorii sportu, autorem kilku podręczników i około 300 opracowań naukowych i metodyczno-szkoleniowych. Jego „Teoria treningu sportowego” została przetłumaczona m.in. na angielski, francuski, hiszpański, włoski i arabski i została rozpowszechniona w kilkudziesięciu krajach świata. Współtworzył i redagował wiele periodyków, m.in. „Sport Wyczynowy”, „Nauka – praktyce” i „Trening”.

Profesor Ulatowski to nie tylko wspaniały erudyta i wybitny naukowiec. Był także znakomitym sportowcem, reprezentantem Polski w piłce ręcznej i koszykówce. W tej drugiej dyscyplinie sportu zdobywał mistrzostwo kraju, najpierw jako zawodnik AZS-u Warszawa i YMCA Łódź, a potem jako trener warszawskiej Legii. Prowadził też jako szkoleniowiec koszykarskie reprezentacje Polski kobiet i mężczyzn, a potem sprawował funkcję Przewodniczącego Rady Trenerów PZKosz. Aktywnie działał w Polskim Komitecie Olimpijskim, będąc przez ponad 10 lat Przewodniczącym Komisji Sportowej, a także – przez dwie kadencje – Wiceprezesem PKOl.

Za swoje osiągnięcia został uhonorowany wieloma odznaczeniami, medalami i nagrodami; jest Kawalerem Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski, otrzymał Order Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, tytuły Zasłużonego Nauczyciela i Zasłużonego Działacza Kultury Fizycznej oraz wiele złotych i srebrnych odznak polskich związków sportowych i innych organizacji kultury fizycznej.