XI GDAŃSKIE ERGOWIOSŁA – mistrzostwa Pomorza na ergometrze wioślarskim

16.11.2017

W sobotę, 25 listopada w Hali Widowiskowo­-Sportowej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu odbędą się „Gdańskie Ergowiosła” – zawody w wioślarstwie halowym.

Wyścigi na ergometrach wioślarskich organizowane są w Gdańsku od 1996 roku, jako „Gdańskie Ergowiosła” – w tym roku odbędą się po raz jedenasty. Niesłabnące od lat zainteresowanie imprezą -na co miały niewątpliwie wpływ sukcesu gdańskich wioślarzy - świadczy o jej profesjonalnej organizacji i wysokim poziomie sportowym startujących na niej zawodników. Dla starszych wioślarzy to pierwszy poważny sprawdzian oznaczający początek przygotowań do kolejnego sezonu, dla wielu najmłodszych uczestników są to pierwsze poważne zawody sportowe w życiu. W 2016 roku wystartowało prawie 400 zawdników.

Zawody mają rangę Mistrzostw Pomorza. Organizatorzy zaplanowali w tym roku rozegranie biegów w 17 kategoriach – od wyścigu dzieci na dystansie 500 metrów, młodzików na dystansie 1000 i 1500 metrów, poprzez rywalizację juniorów aż do seniorów na dystansie 2000 metrów.

Poza zawodnikami na co dzień trenującymi wioślarstwo w czterech gdańskich klubach wioślarskich tj. Drakkar Gdańsk, Gedania Gdańsk, AZS AWFiS Gdańsk i UKS Szóstka Gdańsk zobaczymy zawodników z innych miast Polski.

Wyścigi w kategorii seniorów kobiet i mężczyzn (2000 m), weteranów (K i M 1000 m) oraz sztafety (K i M 4x500 m) rozegrane zostaną w formule open, więc każdy będzie miał szansę sprawdzić swoją formę w konfrontacji z najlepszymi gdańskimi wioślarzami.

Drużyna sztafetowa składa się z czterech zawodników, kobiet lub mężczyzn, składy mieszane dopuszczalne są w wyścigu firm. Sztafety to najliczniejsza i jednocześnie najbardziej emocjonująca konkurencja zawodów – w jednym wyścigu bierze udział jednocześnie 40 wioślarzy (4 osoby x 10 ergometrów)

Podczas mistrzostw będzie wyjątkowa okazja do spotkania, rozmowy i wspólnego zdjęcia z najlepszymi w historii gdańskimi wioślarzami, m.in. mistrzem olimpijskim Adamem Korolem, medalistami olimpijskimi Tomaszem Tomiakiem, Maciejem Łasickim oraz najmłodszymi - Miłoszem Jankowskim (IV m. MŚ 2017) i wicemistrzem świata z 2017 w dwójce podwójnej Mateuszem Biskupem. Mateusz nie wyklucza swojego sztafetowego startu w „Gdańskich Ergowiosłach”.

Zapraszamy do kibicowania i czynnego udziału w zawodach!

Wszystkie szczegóły dotyczące zgłoszeń do zawodów, regulaminu i programu zawodów znajdą Państwo na www.facebook.com/wiosla/.

Wróć