Turystyka historyczna – nowa oferta na kierunku Turystyka i rekreacja

07.11.2017

Turystyka historyczna – walcz, kochaj i podróżuj przez to co minione…

Od bieżącego roku akademickiego na kierunku Turystyka i rekreacja mocno stawiamy na najnowszy trend w usługach turystycznych!

Turystyka historyczna i rekonstrukcyjna – walcz na miecze, przeżyj przygodę dawno minionych czasach, udaj się w aktywną podróż przez stulecia, zwiększając osobistą atrakcyjność i  pozyskując praktyczne umiejętności, niezwykle poszukiwane na współczesnym rynku pracy

Turystyka historyczna i rekonstrukcyjna to bardzo popularna dziś dziedzina turystyki kulturowej i zarazem turystyki aktywnej, zawierającej w sobie elementy poznawania historii, dziedzictwa kulturowego i wychowania patriotycznego. Jej miłośnicy biorą udział w licznych imprezach poświęconych wielu tematom i czasom - rajdach, zlotach, inscenizacjach, biegach, ćwiczeniach. Wybierając aktywność historyczną i rekonstrukcyjną poznają miejsca i wydarzenia związane z dziejami Polski i Europy, historią kultury i gospodarki. Uczestniczą rekonstrukcjach bitew, turniejów rycerskich, obozowisk. Odwiedzają muzea. Eksplorują miejsca  związane z wydarzeniami historycznymi. Te duże i znane, oraz mniej znane, lub całkowicie zapomniane, często będąc jednymi z pierwszych, którzy tu dotarli.

Turystyka historyczna i rekonstrukcyjna związana jest ściśle z kulturą fizyczną. Nie tylko przez definicję turystyki, ale także upowszechniania w jej ramach rajdów, zlotów biegów poświęconych tematyce historycznej a także turystyki do miejsc związanych ściśle z wydarzeniami sportowymi (Ateny, Stadion Olimpijski w Berlinie, tor samochodowy Goodwood, stadiony sportowe znanych klubów - np. Wembley, muzea sportu, muzea lotnictwa etc) rekonstruktorzy uzupełniają też luki związane z historią kultury fizycznej, odnajdując w archiwach dawne regulaminy i metody treningowe, oraz przywracając je w praktyce.

Turystyka historyczna i rekonstrukcyjna to przedmiot, w którym miłośnicy wszelkich epok i dziedzin z zakresu "tego co było', znajdą coś dla siebie. To niezwykłe miejsca, wydarzenia historyczne, duch rywalizacji, dreszcz eksploracji, współpraca w grupie i bardzo często niezwykły lifestyle, budujący prestiż i atrakcyjność, którego moc poznać można jedynie uczestnicząc aktywnie w poświęconych tej dziedzinie wydarzeniom.

Turystyka historyczna i rekonstrukcyjna umożliwia poznanie ciekawych zagadnień z historii, archeologii, architektury, militariów, życia codziennego, muzeów, archiwów, udziału w festiwalach i dużych wydarzeniach. To niezwykła przygoda, która w wielu przypadkach wynosi najaktywniejszych do telewizyjnych transmisji i pierwszych stron gazet. Która pozwala - w odpowiednim stopniu wtajemniczenia - stać się kimś na miarę dawnych wojowników czy nowożytnych odkrywców, ukazujących światu to, co dotąd nieznane.

To wszystko układa się we wspaniałą przygodę, która może towarzyszyć nam przez lata. Praktyczne przygotowanie z zakresu historii i dziedzictwa kulturowego, rekonstruktorstwa oraz kreowania produktów z w/w wymienionego zakresu na potrzeby biznesu turystycznego i pozyskanie wiedzy dotyczącej mechanizmów reguł i trendów obecnych w funkcjonowaniu nowoczesnej turystyki,  to obecnie dodatkowe silne argumenty na zbudowanie sobie silnej pozycji na rynku pracy.

Na zajęciach w semestrze zimowym będziemy poznawać te wszystkie aspekty, praktycznie zagłębiając się w zaczarowany świat fascynacji historią oraz stając się w praktyce historykami i rekonstruktorami.

 W ramach Turystyki historycznej – przedmiotu do wyboru, który pojawi się w semestrze zimowym na kierunku Turystyka i Rekreacja będziemy:

Ćwiczyć walkę na miecze – naszym instruktorem będzie jeden z najlepszych polskich zawodowych rycerzy  i zarazem absolwent AWFiS Gdańsk, Sylwester „Sylwas” Koper.

Dla odważnych – uczestniczyć w treningach zawodników zawodowej ligi rycerskiej zrzeszonych w klubie „Fabryka Świń”.

Zmieniać swój wizerunek wcielając się w postacie z dawnych epok.

Współtworzyć imprezy i inscenizacje historycznej.

Eksplorować ciekawe, nieznane dotąd miejsca.

Będziemy też mogli poczuć się jak na prawdziwej wojnie.

Zapraszam!

Bartosz Gondek

 

„Turystykę należy traktować jako cześć kultury. Rozwój kultury regionu i umiejętność jej przedstawienia przybyszom jest czynnikiem najważniejszym do korzystania z profitów turystycznych” - prof. dr hab. Krzysztof Przecławski, członek założyciel Polskiego Stowarzyszenia Turystyki.

 

 

Zobacz filmy – to właśnie ten przedmiot!

https://www.youtube.com/watch?v=iIaHeK9f3YY

https://www.youtube.com/watch?v=rMuaS1Fkr1Y

https://www.youtube.com/watch?v=VnWqgMcVHS8

https://www.youtube.com/watch?v=Sm6zWxkkmzs

Wróć