100KM NORDIC WALKING NA 100-LECIE NIEPODLEGŁOŚCI RP

10.05.2018

Nordic walking to sport, który z roku na rok jest coraz popularniejszy. Początkowo traktowany z przymrużeniem oka, dzisiaj pasja sporej części polskiego społeczeństwa, od osób młodych, po te w podeszłym wieku.

Nordic walking to sport, który może być uprawiany przez każdego, niezależnie od wieku, kondycji fizycznej i zdrowia. Skutecznie zapobiega chorobom, ale też pomaga w ich leczeniu.
Polska Federacja Nordic Walking, pod patronatem Ministerstwa Sportu i Turystyki, w ramach Akademii Zdrowia Santander Consumer Banku, zainicjowała akcję „Nordic Walking na Receptę”, której celem jest propagowanie ruchu i zdrowego trybu życia. Ambasadorami Akademii Zdrowia Santander Consumer Banku są Justyna Kowalczyk, pięciokrotna medalistka olimpijska w biegach narciarskich i czterokrotna zdobywczyni Kryształowej Kuli, a także znani polscy aktorzy Tamara Arciuch i Bartłomiej Kasprzykowski. Zajęcia umożliwiają rozpoczęcie przygody z nordic walking pod okiem wykwalifikowanych instruktorów. Raz w tygodniu, od maja do listopada, w ponad 100 miejscowościach w Polsce będzie można się nauczyć prawidłowej techniki nordic walking. W Gdańsku zajęcia będą się odbywały przy Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu oraz w Parku Regana.

Zdjęcie użytkownika Beata Zarach.

Jeżeli chcemy żyć dłużej, musimy by aktywni fizycznie, jeśli chcemy być aktywni fizycznie, musimy wybrać taką aktywność, która jest dla nas do zniesienia – powiedział prof. Grzegorz Raczak, kardiolog i poseł na Sejm RP – Jeżeli ktoś prowadzi siedzący tryb życia, to powinien zaczynać od aktywności nie za bardzo forsującej. Nordic walking można uprawiać w sposób łagodny, ale również bardzo intensywnie. Uważam, że jest to forma niezwykle przyjemna. Adresatem nordic walking są miliony ludzi w naszym kraju, dlatego można o nim mówić jako sporcie na receptę, który pozwala zachować zdrowie i dłużej cieszyć się życiem”.

Nordic walking może też być doskonałym sposobem na aktywne świętowanie setnej rocznicy odzyskania niepodległości.

Cieszę się niezmiernie, że udało nam się, przy wsparciu przede wszystkim rektora Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu profesora Waldemara Moski, jak i również posła na Sejm RP profesora Grzegorza Raczaka oraz pani doktor Moniki Kończyk, kurator pomorskiej oświaty, stworzyć imprezę, która łączy kilka rzeczy – powiedział Olgierd Bojke, prezes Polskiej Federacji Nordic Walking – Po pierwsze, przypominamy młodym ludziom o bardzo ważnym wydarzeniu, czyli o odrodzeniu państwa polskiego; po drugie, pokazujemy im nordic walking, który jest dedykowany dla wszystkich grup wiekowych, także dla ludzi młodych i uczymy ich ruchu, który pomoże im w zachowaniu zdrowia na długie lata”.

Zdjęcie użytkownika Beata Zarach.

W dniu 9 maja, w Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu odbyła się impreza upamiętniająca stulecie odzyskania niepodległości „100 km nordic walking na 100-lecie niepodległości”, w której udział wzięło ponad 500 osób. Poszczególne drużyny miały za zadanie pokonać dystans 100 kilometrów. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy elegancki medal.

„Nordic walking to sport, który nie tylko pomaga w zachowaniu zdrowia, ale może też być dobrą formą nawiązywania kontaktów międzyludzkich. Dzisiaj młodzi ludzie coraz częściej spędzają czas w rzeczywistości wirtualnej, nordic walking integruje w świecie realnym. Poza tym jest aktywnością bardzo rodzinną, ponieważ może być uprawiany przez każdego – dzieci, młodzież i dorosłych. Jako kurator oświaty widzę wiele zalet nordic walking i z pewnością będę dążyła do tego, by był on promowany jako jedna z form aktywności ruchowej na lekcjach wychowania fizycznego”.

W zawodach zorganizowanych przez Polską Federację Nordic Walking wystartowali studenci AWFiS, pracownicy naukowo-dydaktyczni oraz administracyjni, a także uczniowie szkół podstawowych z ich nauczycielami.

„Nordic walking to taka dyscyplina sportu, która jest dla wszystkich – powiedziała Małgorzata Borzeszkowska, nauczycielka ze Szkoły Podstawowej im. Strażaków Polskich w Nowej Wsi Lęborskiej – Są uczniowie którzy są uzdolnieni fizycznie, potrafią szybko biegać, wysoko skakać, dobrze grają w różne gry zespołowe, natomiast są też tacy, którzy zawsze czują się trochę zpechnięci na margines, siedzący na ławkach w czasie zawodów. Natomiast nordic walking jest dla każdego, zarówno tego bardziej, jak i mniej uzdolnionego ruchowo. Na przykład dziewczyny, które generalnie nie przepadają za aktywnością fizyczną, chętnie chwytają za kije, ale i chłopcy angażują się w ten sport, bo dla nich element rywalizacji, który pojawił się nordic walking, jest niezwykle ważny. Co więcej, zaczynają dostrzegać różnicę między sobą a tymi, którzy chodzą źle, ponieważ my w naszej szkole staramy się uczyć ich poprawnej techniki chodzenia z kijami i to owocuje”.

Zawody poprzedziła konferencja prasowa, w której wziął udział rektor AWFiS, prof. nadzw. dr hab. Waldemar Moska, prezes Polskiej Federacji Nordic Walking Olgierd Bojke, poseł na Sejm RP Grzegorz Raczak oraz pomorski kurator oświaty dr Monika Kończyk, a także członkowie Francuskiej Federacji Nordic Walking.

Zdjęcie użytkownika Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku.

„100 km nordic walking na 100-lecie odzyskania niepodległości” to inicjatywna, którą chcemy uczcić wyjątkową rocznicę, jaką jest odzyskanie przez Polskę niepodległości 100 lat temu – powiedział rektor Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku, prof. nadzw. dr hab. Waldemar Moska – Jesteśmy uczelnią sportową, więc 100-lecie niepodległości świętujemy poprzez sport, a nordic walking wybraliśmy dlatego, że od wielu lat jesteśmy związani z Polską Federacją Nordic Walking, wspólnie organizujemy zawody w Polsce i poza jej granicami, a także prowadzimy zaawansowane badania naukowe nad prozdrowotną rolą nordic walking”.

Zdjęcie użytkownika Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku.

Zawody „100 km nordic walking na 100-lecie niepodległości” zainicjowały obchody 50-lecia istnienia Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu im. Jędrzeja Śniadeckiego w Gdańsku.

Galeria zdjęć - fot. Beata Zarach

 

Wróć