XI Gdańskie Ergowiosła

27.11.2017

25 listopada w Hali Widowisko-Sportowej AWFiS Gdańsk rozegrano po raz jedenasty Gdańskie Ergowiosła. W zawodach wystartowało około 300 miłośników wioślarstwa halowego. Większość z kilkunastu konkurencji rozgrywanych było formule otwartej i niemal każdy chętny w wieku od 10 lat do 110 (?) mógł sprawdzić swoją wioślarską formę. Na ergometrach i na trybunach można było spotkać wielu „starych” i aktualnych mistrzów tej dyscypliny. Jak co roku najwięcej emocji i zabawy towarzyszyło wyścigom sztafetowym.

Jako pierwsze do boju ruszyły kobiety. Zwyciężczynią pierwszej konkurencji w gronie seniorek została Weronika Błaszczyk (7’24,1”) przed Sylwią Zimnicką (7’27,9”). Najlepszą juniorką została Aleksandra Demczuk (7’40,3”) przed Zofią Bulińską. Wszystkie z AZS AWFiS Gdańsk.

Zdjęcie użytkownika Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku.

Organizatorów szczególnie ucieszyła liczna konkurencja w gronie młodzików, którzy startowali po raz pierwszy na dystansie 1500 metrów. Najlepszą młodziczką została Klaudia Kobiela z UKS 6 z czasem 5’46,5”, a najlepszym młodzikiem Dawid Seroka z UKS MOS Ełk, który uzyskał czas 5’03,2”.

Mniej doświadczeni młodzicy sprawdzili się w wyścigach na dystansie 1000 metrów. Najlepsi byli Tomasz Lutomski z SP 62 z czasem 3’42,7” oraz Amelia Dąbrowska z UKS 6 z czasem 3’59,8”. Dzieci z rocznika 2005 i młodsze ścigały się na dystansie 500 metrów. Najlepszy czas zawodów uzyskał Sylwester Serafin z SP 94 (1’50,2”) oraz Aleksandra Sagan z WIRu Iława (2’03,1”).

Zdjęcie użytkownika Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku.

Iga Krzemińska z GKW Drakkar (7”47,6”) oraz Bartosz Paulako z UKS MOS Ełk (6’46,3”) wygrali rywalizację w konkurencji juniorów młodszych na klasycznym dystansie 2000 metrów. Dawid Rozankiewicz z WIRu Iława (6’23,7”) wygrał wyścig juniorów, a Mateusz Mielniczyn rywalizację seniorów.

Punktem kulminacyjnym zawodów był wyścig sztafet na dystansie 4x500 metrów. Czterech zawodników wiosłuje na jednym ergometrze zmieniając się co 500 metrów bez zatrzymywania czasu.

Zdjęcie użytkownika Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku.

Kibiców rozgrzał wyścig z udziałem drużyny SUPERMOCNYCH AZS z Adamem Korolem, Mateuszem Biskupem, Miłoszem Jankowskim i trenerem Piotrem Bulińskim. Sztefeta gospodarzy po zaciętej walce na ostatnich metrach uległa drużynie KS Przygoda (Łukasz Filipek, Andrzej Sadowski, Artur Czerwiński, Antoni Kozaka)  oraz MRKS Gdańsk. Najlepsze sztafety uzyskały następujące czasy: 5’36,4”; 5’36,9”; 5’37,9” to 6,8 i 9 czas w tabeli rekordów GDAŃSKICH ERGOWIOSEŁ. Rekord to 5’30,9”.

Zdjęcie użytkownika Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku.

Trzeci czas w historii 6’51,6” uzyskała najlepsza tegoroczna sztafeta kobiet z KS Przygoda Gdańsk (Magda Szkuat, Anna Sumera, Anna Czerwińska, Magda Karasiewicz), przed dwoma drużynami MRKS Gdańsk.

W wyścigu sztafet akademickich o Puchar Rektora AWFiS Gdańsk zarówno w konkurencji kobiet jak i mężczyzn wygrały drużyny Uniwersytetu Gdańskiego, które płynęły w składzie: Miszewska M., Jankowska A., Jurkiewicz E., Szwesta J. oraz Makowski A., Chistowski M., Łukaszewski B., Wiśniewski K.

Więcej informacji, filmy ze sztafet oraz zdjęcia na: https://www.facebook.com/wiosla/

oprac. Robert Urbański

Zdjęcie użytkownika Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku.

Wróć