Srebrny medal dwójki podwójnej

04.10.2017

Mateusz Biskup (AZS AWFiS Gdańsk) i Mirosław Ziętarski (AZS UMK Energa Toruń) zdobyli w niedzielę (1.10.2017) na torze w Sarasocie (Floryda USA) srebrny medal dwójek podwójnych mistrzostw świata seniorów.

Podopieczni trenera Aleksandra Wojciechowskiego i Roberta Sycza uzyskali czas 6.10,66. Wygrała Nowa Zelandia 6.10,07. Trzecie były Włochy 6.11.33. W wyścigu o medale dwójek podwójnych uczestniczyły jeszcze osady Norwegii, Francji i Litwy.

To był bardzo emocjonujący wyścig. Nasz debel objął prowadzenie po starcie. Nowozelandczycy John Storey i Harris Christopher płynęli najpierw na czwartej pozycji, a następnie przez dłuższy czas na trzeciej. Zaatakowali na finiszu i wygrali. Biskup z Ziętarskim odparli atak Filippo Mondellego i Lucę Rambaldiego. Bardzo blisko byli również Litwini.

Zdjęcie użytkownika Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku.

Mateusz Biskup: -"Od początku wiedzieliśmy, że musimy mocno wystartować, co udało się zrealizować w 100% Niestety na odparcie Nowej Zelandii już nie starczyło sił, uciekli nam na pół łódki i tak się utrzymało do samego końca. Jest to nasz pierwszy medal Mistrzostw Świata, także szczęście jest ogromne. Ale największe będzie jak już wrócę do domu, do narzeczonej i do synka. Długie było to zgrupowanie w USA, po powrocie do Polski będzie zasłużony czas dla rodziny i na odpoczynek. Kończymy ten wydłużony sezon srebrem Mistrzostw Świata, zdecydowanie możemy zaliczyć go do udanych." https://www.facebook.com/mateusz.biskup1994/

Był to czwarty medal reprezentacji Polski zdobyty w Sarasocie. W sobotę wicemistrzyniami świata zostały czwórka podwójna kobiet i czwórka bez sterniczki, a po brąz sięgnęła dwójka mix w rywalizacji parawioślarzy.

Tylko pół sekundy zabrakło Miłoszowi Jankowskiemu (AZS AWFiS Gdańsk) i Jerzemu Kowalskiemu (Gopło Kruszwica) do zdobycia brązowego medalu w dwójce podwójnej kategorii lekkiej. W finale A  pewnie wygrali Francuzi Pierre Houin i Jeremie Azou 6.13,10, którzy prowadzili od startu do mety. Drugie miejsce zajęły Włochy 6.15,15, a trzecie Chiny 6.15,40. Miłosz Jankowski (AZS AWFiS Gdańsk) i Jerzy Kowalski (Gopło Kruszwica) uzyskali czas 6.15,94.

Miłosz Jankowski: - „Kolejny raz przegrywamy o drobne. III miejsce 0,5sek, a o II 0,8sek.
Chciałoby się napisać, że sukces bo najlepsze miejsce jakie miałem, ale liczyłem na więcej.
Co do wyścigu to najlepszy w życiu. Wszystko się zgadzało... start, torówka i finisz. Wydaliśmy ostatnie drobne na ostatnich 500m, tak że 100m do mety zaczęło nas odcinać. To znaczy że nic lepiej się nie dało. Przeciwnik pojechał rewelacyjnie. Dzięki za słowa otuchy i wsparcie”.

Trenerem klubowym obu zawodników a w przypadku Miłosza również w reprezentacji  jest Piotr Buliński.

Opracował na podstawie WWW.pztw.pl i facebook’a Robert Urbański, więcej informacji i zdjęć na https://www.facebook.com/wiosla/