STAŻ TRENERSKI GNK DINAMO ZAGREB

12.05.2017

Tomasz obecnie jest II trenerem Lechii Gdańsk U11, asystentem w kadrze województwa pomorskiego U15 oraz koordynatorem szkółki piłkarskiej Football Pro Academy.

Irek jest II trenerem w Lechii Gdańsk U10 oraz trenerem Akademii młodych orłów (projekt szkolący młodzież PZPN).

Tomasz Byszko i Ireneusz Rymarczyk są studentami 2 roku magisterki Wydziału WF.

 

STAŻ TRENERSKI GNK DINAMO ZAGREB

Akademia klubu Dinamo Zagreb mieści się przy stadionie na ul. Maksimirska Cesta 128. Cały obiekt to obszar składający się z 8 boisk, 3 pełnowymiarowych trawiastych, 4 ze sztuczną nawierzchnią, 2 małych boxów z bramkami również ze sztuczną nawierzchnią oraz połącząny mały obiekt ze sztuczną trawą i plażowym piaskiem do treningów indywidualnych zarówno dla bramkarzy jak i dla zawodników z pola. Szkółka z Zagrzebia słynie z bardzo dobrej pracy z młodzieżą o czym świadczą zawodnicy grający w topowych Europejskich klubach:

Luka Modric – Real Madryt

Ivan Rakitic – FC Barcelona

Dejan Lovren – FC Liverpool

Mateo Kovacic – Real Madryt

Tin Jedvaj – Bayer Leverkusen

Alen Halilovic – (HSV – wypożyczony do Las Palmas ) – najmłdoszy debiutant reprezentacji Chorwacji: 16 lat, 11 miesięcy oraz 23 dni

Marko Pjaca – Juventus

Zdjęcie użytkownika Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku.
Największą gwiazdą pierwszego zespołu jest wychowanek Ante Coric grający na pozycji pomocníka, urodzony w 1997 roku. Obecnie rozegrał ponad 50 oficjalnych spotkań, w których zdobył 8 bramek. Zainteresowanie nim wyraziła już FC Barcelona czy FC Liverpool. W roku 2017, 41% zawodników pierwszego zespołu to piłkarze wychowani przez klub.

 

Akademia Dinama Zagreb za główny cel obrała sobie doprowadzenie jak największej ilości wychowanków do pierwszego zespołu, ale także wychowywanie i inspirowanie sportem młodych ludzi. Szkolenie zaczyna się od kategorii U8 do U19. Dinamo posiada otawrtą szkołę dla dzieci od U8 do U12, które mogą swobodnie trenować pod okiem trenerów Dinama, jeżeli ktoś się wyróżnia to ma szansę trafić ze szkółki do wyselekcjonowanej grupy, miesięczny koszt treningów w takiej szkółce to 400 kun ok  260 zł.

Otwrta szkoła U8 – U12

4 jednostki treningowe ( 6 h ) + mecz

 

U8 – U11

4 jednostki treningowe ( 6 h ) + mecz

Grupa składa się z min 10 do maks. 14 zawodników

W kategoriach U8 i U9 gra się już 1+6 ( preferowany system 1-3-2-1 )

Kategorie U10 i U11 swoje mecze rozgrywają już 1+8 ( 1-3-2-3 )

Warto dodać, że w tym etapie zawodnicy w grupach wyselekcjonowanych muszą nauczyć się 104 elementów technicznych zawartych w systemie szkolenia.

 

U12 – U13

5 jednostek treningowych ( 7h ) + mecz

Od tej kategorii w Chorwacji zaczyna się już granie 1+10 dla przykładu w Polsce w tych kategoriach gramy 1+8. Wszystkie zespołu 11 osobowe grają system 1-4-3-3 lub 1-4-1-4-1 jest to zależne od posiadanego „materiału“ w zespole, a także od zaawansowania techniczno-taktycznego zawodników.


Zawodnicy U8 – U13 mają w szkole 3 godziny zajęć Wychowania Fizycznego

Zdjęcie użytkownika Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku.

U14 – U15

5 do 6 jednostek treningowych ( 8h ) + mecz, w przypadku gdy nie ma meczu jest dodatkowa 6 jednostka. Od tego wieku Dinamo rozpoczyna skauting na terenie całego kraju.

 

U16 - U19

5  do 6 jednostek treningowych (8h ) + mecz, w przypadku gdy nie ma meczu jest dodatkowa 6 jednostka. Dla przykładu zespół U17 ma 9 reprezentantów kraju: 5 urodzonych w 2000 roku i aż 4 w 2001 (również grają w starszej reprezentacji)

 

Zawodnicy U14 – U19 mają w szkole 2 godziny zajęć Wychowania Fizycznego

 

II zespół Dinamo Zagreb jest to mieszanka zawodników nie łapiących się na chwilę obecną do pierwszego zespołu z zawodnikami U19 wyróżniającymi się. Występują w II lidze Chorwackiej, a także w młodzieżowej lidze mistrzów UYL.

Taką drogę musi przebyć wychowanek Dinama Zagreb, aby grać na najwyższym europejskim poziomie.

Za przygotowanie motoryczne piłkarzy w akademii odpowiedzialna jest Pani Tamara Despot, która pracuje w Dinamie od 15 lat. Jedna z najbardziej wpływowych kobiet w piłce nożnej, jedyna na świecie Kobieta, koordynująca przygotowanie motoryczne całej akademii. Pracowała także przy pierwszym zespole Chorwackiego klubu.

Każda drużyna od U8 do U19 posiada swojego trenera przygotowania motorycznego. W grupach U8 oraz U9 są to trenerzy od przygotowania ogólnego i zazwyczaj jest to kobieta, jak to wyjaśniała Pani Tamara (względy matczyne). W grupach od U8 do U11 – 15% treningu to rozwój wszechstronny zawodnika. Od U12 do U15 również 15% treningu to zajęcia z tr. Przygotowania motorycznego, ale praca jest już zupełnia inna tzn, dochodzą elementy rozwijające zdolności motoryczne na większej intensywności dostosowane do grupy. Od U16 do U19 trening prz. Motorycznego to 20% treningu. Weryfikacja postępów zawodników odbywa się na początku i w połowie sezonu.

Zdjęcie użytkownika Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku.

W klubie na pełen etat zatrudniona jest Pani psycholog, która odpowiada zarówno za zawodników jak i trenerów całej akademii. Organizuje spotkania z trenerami 1-2 razy w miesiącu. Spotyka się grupowo z zespołami i infywidualnie z zawodnikami, a także prowadzi wykłady dla rodziców jak prawidłowo wspierać swoje dziecko. W jej obowiązkach jest również prowadzenia zajęć relaksacyjnych dla sportowców.

Każdy trener ma roczną umowę w klubie na pełen etat, treningi odbywają sie z podziałem na grupy. Przykład U17, połowa chłopaków szkołe zaczyna z rana a druga połowa po południu, dlatego jedni trenują z rana, a drudzy później. Są plusy i minusy takich treningów (+) to zdecydowanie to, że jest indywidualizacja zajęć co pomaga w większym stopniu wyłapać nawet najmniejsze błędy zawodników. (–) taki, że zespół trenuje ze sobą może 2 razy w tygodniu, ale jak spójnie mówią trenerzy „szkolimy zawodników, a nie zespoły“. Dinamo kładzie nacisk również na treningi indywidualne, które prowadzą legendy klubu lub trenerzy poszczególnych kategorii. Dla przykładu trening indywidualny dla zawodników U15 prowadziło 3 trenerów dla 4 zawodników.

Struktura treningów nie różni się zbytnio od Polskiej, a także środki treningowe zaobserwowane na zajęciach w Dinamo bardzo przypominały nasze, jedne były prostsze, a inne bardziej rozbudowane.

Wróć