Zdrowo i pożytecznie – w AWFiS testowany jest innowacyjny Fit Box

10.03.2017

W Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku stanął pierwszy nowoczesny Fit Box, czyli mały, modułowy pawilon sportowy, w którym można wykonać trening aerobowy oraz łagodny trening siłowy, a przy okazji wyprodukować prąd i tym samym zmniejszyć swój tzw. „ekologiczny ślad”.

 AWFiS jest pierwszą uczelnią, która zaangażowała się w testowanie innowacyjnego projektu Fit Box, mającego wymiar sportowy, energetyczny i informatyczny. W trakcie jego trwania prowadzone będą badania naukowe dotyczące treningu zdrowotnego; badania dotyczące powstawania, przesyłania, magazynowania i inteligentnego zarządzania energią elektryczną podczas treningu zdrowotnego i wreszcie monitorowanie treningu przy pomocy zaawansowanych urządzeń i aplikacji oraz zarządzanie procesem treningowym.

Zdjęcie użytkownika Beata Zarach.

W niedalekiej przyszłości w AWFiS powstaną kolejne pawilony, które będą podłączone do nowoczesnego centrum zarządzania w bibliotece pasywnej, której budowa rozpocznie się niebawem. Dzisiaj Fit Box testował Rektor AWFiS, prof. nadzw. dr hab. Waldemar Moska oraz Dziekan Wydziału Turystyki i Rekreacji, prof. nadzw. dr hab. Wojciech Ratkowski.

 „To są fit boxy, w których można połączyć aktywność fizyczną z badaniem przesiewowym Polaków dotyczącym ich sprawności fizycznej oraz stanu zdrowotności z produkowaniem energii i odprowadzeniem jej do sieci energetycznej – powiedział Rektor AWFiS, prof. nadzw. dr hab. Waldemar Moska – Na razie zbudowaliśmy jeden, ale w przyszłości będzie ich dużo więcej. Mam nadzieję, że zainteresujemy tym Ministra Sportu i Turystyki i będziemy wdrażać takie rozwiązania przynajmniej na wszystkich Orlikach w Polsce”.

 Dzięki realizowanemu projektowi już w niedalekiej przyszłości możliwe będzie zaoferowanie szerokiej rzeszy użytkowników, w rozmaitych miejscach publicznych (parkach, boiskach, centrach handlowych), możliwości profesjonalnego treningu, a jednocześnie odzyskania wyprodukowanej w ten sposób energii. Przeciętnie wytrenowana osoba jest w stanie wyprodukować 150 W na godzinę, a sportowiec wyczynowy nawet 1kWh.

Zdjęcie użytkownika Beata Zarach.

Celem projektu Fit Box jest zbudowanie co najmniej 2500 fit boxów, przynajmniej po jednym w każdej z 2500 gmin, co ma istotne znaczenie społeczne, gdyż w sytuacji starzejącego się i tyjącego społeczeństwa konieczne jest testowanie i wprowadzanie nowych rozwiązań prozdrowotnych. Regularny trening w fit boxie, możliwy w każdą pogodę, pozwala na zrealizowanie pełnego treningu aerobowego, niezbędnego do utrzymania zdrowia, zwłaszcza w aspekcie chorób serca i układu krążenia. 

 Zaletą projektu będzie również możliwość testowania i wdrażania nowych urządzeń treningowych oraz rozwiązań informatycznych.

Partnerami Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu są firmy produkujące pawilony pasywne, producenci urządzeń treningowych, oprogramowania, prądu oraz właściciele sieci energetycznych. Ponadto ośrodki akademickie badające skutki treningu zdrowotnego.

Wróć