Boisko piłkarskie z nawierzchnią syntetyczną oddane do użytku

06.12.2016

W Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku przeprowadzono kolejną ważną dla społeczności akademickiej oraz mieszkańców miasta Gdańska inwestycję w postaci gruntownej modernizacji boiska piłkarskiego z nawierzchnią syntetyczną. Dzisiaj całkowicie odnowiony i przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych obiekt oddano do użytku.

W ramach inauguracji nowego obiektu odbył się towarzyski mecz piłkarski AWFiS vs. Politycy i Przyjaciele, którzy wygrali drudzy z nich, a następnie rozegrano „Mikołajkowy turniej piłki nożnej o puchar Rektora AWFiS”, w którym wzięły udział zespoły Lechii Gdańsk, Gedani, Jaguara Gdańsk i Polonii Gdańsk złożone z piłkarzy do lat 19. Turniej wygrała Lechia Gdańsk, 2. miejsce zajęła Gedania, 3. – Polonia, a 4. – Jaguar Gdańsk.

tl_files/awf/newsy/12-2016/Nowy_Stadion_Pilkarski_AWFiS_ze_sztuczna_nawierzchnia_fot_B_Zarach_4447.JPG

Zakres prac modernizacyjnych był szeroki i objął wymianę nawierzchni syntetycznej na płycie boiska o wymiarach 109m x 69 m(obszar do gry 104 m x 65 m), wymianę 299 sztuk krzesełek, czyli 100% miejsc widowni; wymianę elementów systemu oświetlenia boiska, zadaszeń dla zawodników rezerwowych oraz modernizację ogrodzenia boiska. W wyniku modernizacji obiekt uzyskał atest FIFA 1.

Obiekt pełni funkcję użytkową dla różnych odbiorców w ramach podpisanych umów i porozumień. Jednym z użytkowników jest klub piłkarski Sztorm AWFiS Gdańsk reprezentujący kobiecą piłkę nożną. Dodatkowo na boisku przeprowadzane są całoroczne treningi i rozgrywki ligowe Piłkarskiej Ligi Trójmiasta Amatorów, a także trenują najmłodsze roczniki Akademii Sportowej Pomorze.

Realizacja inwestycji przyczyni się do poprawy warunków zajęć dydaktycznych studentów, którzy będą mogli w profesjonalny sposób doskonalić swoje umiejętności w zakresie treningu, planowania zajęć itp.

„Zmodernizowane boisko będzie służyło mieszkańcom Gdańska we wszystkich grupach wiekowych, zgodnie z planami i działaniami Uczelni w celu otwarcia kampusu AWFiS dla mieszkańców Oliwy i całego Gdańska – powiedział Rektor AWFiS, prof. nadzw. dr hab. Waldemar Moska – To kolejny krok ku otwarciu naszego kampusu na lokalną społeczność”.

tl_files/awf/newsy/12-2016/Nowy_Stadion_Pilkarski_AWFiS_ze_sztuczna_nawierzchnia_fot_B_Zarach_4348.JPG

Wykorzystanie zmodernizowanego obiektu przyczyni się nie tylko do poprawy jakości warunków trenowania przez zespoły ligowe, ale również umożliwi korzystanie z wysokiej klasy obiektu lokalnym organizacjom krzewiącym zdrowy styl życia. Ponadto przyczyni się również do krzewienia zdrowego stylu życia i wychowywania młodzieży przez sport poprzez różne formy aktywności realizowane na obiekcie. Wymiar społeczny powyższej inwestycji dla lokalnej społeczności będzie ogromny. Przyczyni się nie tylko do rozwoju sportu, ale będzie miał również wpływ na rozwój fizyczny dzieci i młodzieży. Do tej pory korzystali z niego np. uczestnicy wieloletniego, ambitnego programu TOP TALENT, finansowanego przez Gminę Miasta Gdańsk, w którego efektach upatruje się ogromne nadzieje na przyszłość pomorskiej piłki nożnej.

tl_files/awf/newsy/12-2016/Nowy_Stadion_Pilkarski_AWFiS_ze_sztuczna_nawierzchnia_fot_B_Zarach_4437.JPG

Koszt inwestycji wyniósł ponad 1,7 mln zł. AWFiS otrzymała na ten cel dotację w wysokości 1 mln zł ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej Ministerstwa Sportu i Turystyki w ramach Programu modernizacji infrastruktury sportowej 2016, a także dotację celową w wysokości 700 tys. zł z Gminy Miasta Gdańska.

Modernizacja trwała trzy miesiące.

Galeria zdjęć - fot. Beata Zarach

Wróć