Blisko 100 drużyn z kilkudziesięciu firm wystartowało w tegorocznej 2. edycji „Sztafety Firm”

04.10.2015

W niedzielę 4 października na terenie kampusu Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu odbyła się 2. edycja imprezy biegowej „Sztafeta Firm”. W tym roku wystartowała rekordowa liczba aż 92 firm, co świadczy o tym, że bieganie z roku na rok staje się coraz popularniejsze, ale także o tym, że dla firm integracja przez sport to wartość sama w sobie.

„Przede wszystkim chcemy zachęcać do aktywności ruchowej, o tyle nietypowo, że łączymy to z integracją środowiska pomorskiego biznesu. Startuje tutaj około 100 drużyn reprezentujących rozmaite branże, reprezentatywne dla Pomorza – powiedziała Iwona Klafetka organizatorka imprezy – Drużyny rywalizują w sześciu kategoriach – indywidualnych na 2,5 i 5 kilometrów, kobieca i męska, i sztafetowo w kategoriach męska, damska i mieszana. Jest też w tym roku dodatkowa kategoria nordic walking, gdzie pierwsza osoba z drużyny dystans 2,5 kilometra pokonuje z kijami do nordic walking. Dodatkowo łączymy biegi z akcją konkursową dla projektów przygotowanych przez pomorskie stowarzyszenia i fundacje. Uczestnicy głosują podczas imprezy na jeden z wybranych projektów, który otrzyma dofinansowanie w wysokości 5 tysięcy złotych”.

Każda firma mogła być reprezentowana przez dowolną liczbę drużyn, co też chętnie wykorzystano, bo niektóre wystawiły aż po kilka zespołów, do rekordzistów należą: Polpharma, PZU i OPEC Gdynia.

Dla wielu zawodników „Sztafeta firm” to świetna zabawa, którą zamierzają powtórzyć za rok. „Biegamy na co dzień, mamy bojowe nastawienie, a jak w tym roku nie uda nam się stanąć na podium, to spróbujemy za rok” – powiedzieli zawodnicy reprezentujący firmę Lufthansa. W podobnym duchu wypowiedzieli się przedstawiciele firmy Intel: „Lubimy biegać i każda okazja, by wziąć udział w zorganizowanych biegach jest kusząca, także pewnie wystartujemy i za rok”. Zaś przedstawiciele Polpharmy wzięli udział w zawodach, namówieni przez swoich współpracowników, którzy startowali w 1. edycji „Sztafety Firm”: „Namówili mnie koleżanki i koledzy, którzy startowali w zeszłym roku. Nie spodziewałem się, że będzie tak dużo ludzi i taka fajna atmosfera”. 

 

W skład każdej z drużyn weszły cztery osoby, które łącznie miały do pokonania 15 kilometrów na narastającym dystansie 2 x 2,5 km oraz 2 x 5 km. Oczywiście start poprzedzony był solidną rozgrzewką, o której należy pamiętać przez podjęciem jakiegokolwiek wysiłku fizycznego, o czym przypominał maratończyk, prof. AWFiS Wojciech Ratkowski.

tl_files/awf/newsy/10-2015/DSC_8937.jpg

„Wydarzenie, jakim jest »Sztafeta Firm« promuje ruch, który powinniśmy na co dzień kultywować i wprowadzać w swoje życie, w harmonogram dnia – powiedział Wojciech Ratkowski, maratończyk i profesor Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu – Ta impreza integruje ludzi z danych zakładów pracy i pewnie jest także motorem do podjęcia aktywności na różnym szczeblu, bo firmy wystawiają po kilka zespołów, więc prawdopodobnie są to zarówno zawodnicy, którzy dużo trenują, jak i tacy, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z bieganiem. Ruch jest nieodzowny, wszelkie badania pokazują, że powinniśmy być aktywni fizycznie od trzech do pięciu razy w tygodniu, bo lepiej się zmęczyć niż potem wydawać pieniądze na leczenie, ale należy pamiętać o rozgrzewce. Z fizjologicznego punktu widzenia do każdego wysiłku powinniśmy się przygotowywać przez przynajmniej dziesięć minut. W momencie, kiedy rozpoczynamy wysiłek, to i tak po kilku minutach odczuwamy tak zwaną zadyszkę. To jest efekt zmian fizjologicznych. Organizm nie nadąża za potrzebami, które występują w czasie wysiłku. Dlatego konieczne jest przygotowanie organizmu, stąd rozgrzewka musi być nieodłącznym elementem każdej aktywności fizycznej”.  

Z dużej frekwencji cieszył się Minister Sportu i Turystyki, zagorzały promotor aktywności fizycznej i organizator wielu sportowych wydarzeń – Adam Korol, który z samego rana pojawił się na „Sztafecie Firm”, by powitać zawodników i kibiców.

„Ja się cieszę z tej frekwencji nie tylko jako Minister Sportu i Turystyki – powiedział Adam Korol – ale również jako sportowiec. Cały czas biegam i zawsze wspierałem takie inicjatywy, najpierw jako mistrz olimpijski, a teraz jako Minister Sportu i Turystyki. Jestem bardzo zadowolony z tego, że tak dużo firm postanowiło dzisiaj wystartować, bo bieganie jest nie tylko modne, ale bieganie staje się stylem życia. Dla firmy to ogromna wartość dodana, kiedy jej pracownicy mają wspólną pasję, jaką jest bieganie, kiedy razem trenują, a potem startują w zawodach, reprezentując swoje miejsce pracy. To wytwarza niezwykle silne więzi między pracownikami. Oczywiście nadal mamy dużo do zrobienia w tej materii, ale wydaje się, że z roku na rok jest coraz więcej chętnych do brania udziału w takich imprezach, z czego bardzo się cieszę”.

Galeria zdjęć - fot. Beata Zarach

Relacja VIDEO Biura Promocji AWFiS

Materiał Video - Trojmiasto.pl

Wróć