Na terenie kampusu AWFiS odbyła się kolejna edycja Pucharu Polski Nordic Walking

05.10.2015

W sobotę 3 października na terenie kampusu Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu odbył się kolejny finał Pucharu Polski Nordic Walking. Dopisała zarówno pogoda, jak i frekwencja, a ta z roku na rok jest coraz lepsza.

tl_files/awf/newsy/10-2015/Final_Pucharu_Polski_NW_2015_fot_B_Zarach_2556.JPG

Na tegoroczny finał przybyli zawodnicy i pasjonaci nordic walking z całej Polski, a my zadaliśmy im pytanie, co ich w tym sporcie fascynuje i dlaczego gotowi byli przejechać dziesiątki, a nawet setki kilometrów, by wystartować w tegorocznym Pucharze.

„Próbowałam już biegania, pływania, aerobiku, a nordic walking jeszcze nie. Poza tym chcę się sprawdzić. Najważniejsze jest jednak to, że nordic walking jest doskonałą alternatywą dla mojego siedzącego trybu życia” – wyznała Pani Agnieszka z Obornik.  

„Przyjechałam, żeby fajnie spędzić czas, sprawdzić swoje możliwości, a przy okazji może uda się coś wygrać. Nie lubię biegać, a nordic walking to dla mnie lepsza perspektywa aktywności ruchowej” – powiedziała Pani Urszula z okolic Bielska-Białej. 

Natomiast Pan Leszek z Bytomia wyznał: „To finał, więc bardzo chciałem przyjechać, a poza tym zamierzam osiągnąć dobry wynik. W całym moim życiu obecny jest sport, najpierw przez 20 lat grałem w piłkę ręczną, potem biegałem i brałem udział w maratonach, a teraz  moją pasją jest nordic walking. Trzy lata temu moi koledzy biegacze podśmiewali się ze mnie, mówili, że to sport dla kobiet, a teraz 90 procent z nich uprawia nordic walking i startuje w zawodach”.

tl_files/awf/newsy/10-2015/Final_Pucharu_Polski_NW_2015_fot_B_Zarach_2614.JPG

O to, dlaczego nordic walking bije rekordy popularności zapytaliśmy też prezesa Polskiej Federacji Nordic Walking, Olgierda Bojke: „W sporcie, jakim jest nordic walking wyjątkowe jest to, że jest on podzielony na trzy grupy. Po pierwsze jest on dedykowany dla ludzi, którzy potrzebują pomocy zdrowotnej i cała odmiana ćwiczeń z kijami nordic walking dedykowana jest dla ludzi, którzy muszą poprawić swoje zdrowie i usunąć różnego rodzaje dolegliwości. To jest poziom zdrowotny. Ale jest też poziom fitnessowy, przeznaczony dla tych, którzy są już bardzo świadomi i stosują różnego rodzaju cykle treningowe. I jest trzeci element – element sportowy, gdzie ludzie, którzy są już znakomicie przygotowani do wyczynu sportowego i są w cyklach treningowych, startują z kijkami i doznają wszystkich emocji związanych z rywalizacją sportową. Nordic walking jest konglomeratem dedykowanym do wszystkich grup wiekowych i do wszystkich poziomów zdolności fizycznej, dzięki czemu już w tej chwili w Polsce około 3 miliony ludzi chodzi z kijkami. A trzeba pamiętać, że jeszcze parę lat temu kijki wzbudzały uśmiech, obecnie zaś rzecz ma się zupełnie inaczej. Nordic walking to dziś jeden z wiodących elementów sportu powszechnego”.

 

Zawody, na dystansie 5, 10 i 21 km jak zwykle zorganizowano na urokliwych trasach Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, w którym nie brakuje pięknych widoków, ale i wymagających wzniesień. W tym roku organizatorzy wraz z partnerami przygotowali mnóstwo atrakcji dla każdego, niezależnie od wieku. W osteobusie można było zrobić sobie badania w zakresie osteoporozy, zmierzyć ciśnienie i poziom cukru, poza tym nie zabrakło stoiska odżywkami, rolkami do nordic blading i z kijkami bungy pump, stoiska edukacyjnego Nadleśnictwa informującego o naszych lasach i ich mieszkańcach, a także strefy dla dzieci ze  zjeżdżalnią i unihokejem oraz licznymi zawodami przeznaczonymi dla najmłodszych uczestników.

Rozwój i popularyzacja nordic walking na Pomorzu, ale i w całej Polsce nie byłby możliwy bez współpracy z pracownikami nauki. Tak jest i w Gdańsku, gdzie projekty i inicjatywy Polskiej Federacji Nordic Walking od samego początku wspiera Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu: „Polska Federacja Nordic Walking powstała w Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku – powiedział prezes Polskiej Federacji Nordic Walking Olgierd Bojke – Założyli ją doktorzy i profesorowie z tejże uczelni. W tej chwili jesteśmy w awangardzie światowej, bo pierwsze porozumienia między AWFiS i Polską Federacją Nordic Walking zostały podpisane jeszcze w 2008 roku i były podpisywane przez ówczesnego rektora prof. Wojciecha Przybylskiego, a teraz tę misję kontynuuje ówczesny rektor prof. Waldemar Moska. Są tego wymierne efekty, bo dzięki staraniom Federacji i Rektora AWFiS w 2013 roku Światowa Konwencja Nordic Walking odbyła się tutaj w Gdańsku, skąd wywodzi się cały nowy ruch związany z nordic walking”.

 Na poszczególnych etapach zawodów zwyciężyli: na 5 km – Michał Osiński z Łodzi, na 10 km – Artur Biłek z Lublińca, a na 21 km Andrzej Dziedzewicz z Grodna na Białorusi. Gratulujemy!

Szybko podliczając ilość uczestników w 6 edycjach PPNW 2015 - na startach stanęło
Kolbuszowa - 525 osób
Polanica Zdrój - 320 osób
Osielsko - 574 osoby
Hajnówka - 661 osób - OFICJALNY REKORD FREKWENCJI
Elbląg - 567 osób
Gdańsk - 507 osób

RAZEM: 3154 osoby (w tym 153 dzieci w mini NW).
Średnia ilość uczestników na każdą edycję w roku 2015 wyniosła 525 osób !!!


W telegraficznym skrócie ostatnia edycja Pucharu Polski Nordic Walking 2015 w Gdańsku.

WYNIKI http://czas-start24.pl/tournaments/e47nordic/index/id/03.10.html
RELACJA VIDEO http://www.superstacja.tv/Wiadomosc/600_Uczestnikow_Pucharu_Polski_W_Nordic_Walkingu,1471803/Polecane/index.html
RELACJA VIDEO 2 http://www.pomorska.tv/sport/materialy/inne/final-pucharu-polski-nordic-walking
o NEW WALKING PREZES PFNW http://www.pomorska.tv/sport/materialy/inne/olgierd-bojke-o-rozwoju-nordic-walking-w-polsce
relacja z Festiwalu biegowego http://www.festiwalbiegowy.pl/album/final-pucharu-polski-nordic-walking-w-gdansku-3102015#.VhIcOis-9mU

Galeria zdjęć - fot. Beata Zarach

Materiał VIDEO

Wróć