Regatowy weekend w NCŻ i I Memoriał dr Krzysztofa Zawalskiego

24.09.2015

Od piątku (25.09.2015) w NCŻ odbyło się bez wątpienia najważniejsze wydarzenie dobiegającego końca sezonu żeglarskiego 2015 -  I Memoriał dra Krzysztofa Zawalskiego.

Wraz z nim wszyscy goście, którzy odwiedzili nasza marinę mogli skorzystać z wielu atrakcji wodnych i brzegowych mających na celu upamiętnienie dr Zawalskiego.

Pierwszą częścią Memoriału były regaty sportowe organizowane przez KS AZS AWFiS Gdańsk oraz Polskie Stowarzyszenie Klasy L’equipe, a w nich  rywalizacja w klasach: Optimist (gr. A i gr. B), Laser 4.7. l’equipe(kategoria Masters), w którym udział wzięła m.in. córka dr Zawalskiego – Natalia Zawalska.

tl_files/awf/newsy/09-2015/Regaty_27092015_fot_Beata_Zarach_50.JPG

- „To pierwszy, historyczny Memoriał, zamierzamy w ten sposób zapoczątkować nową tradycję. Pragniemy upamiętniać ale również przybliżać kolejnym pokoleniom postać Krzysztofa Zawalskiego.” mówi Aldona Zawalska, współorganizatorka wydarzenia.

tl_files/awf/newsy/09-2015/Regaty_27092015_fot_Beata_Zarach_32.JPG

VII Regaty Mediów o Puchar NCŻ

Po uroczystym otwarciu Memoriału, organizatorzy wraz z sędzią głównym regat - Janem Krzyżakiem dokonali na odprawie omówienia regat i programu imprezy. W regatach mediów „stanęło w szranki” 7 załóg.Wymorzone wręcz warunki atmosferyczne pozwoliły na rozegranie 6 wyścigów - rywalizacja była niezwykle zacięta.

tl_files/awf/newsy/09-2015/VII_Regaty_mediow_NCZ2015_fot_B_Zarach_277.JPG

„Regaty Mediów to amatorskie wyścigi na jachtach floty NCŻ, które stały się stałym punktem naszego kalendarza. To już VII edycja, z roku na rok staramy się podnosić ich poziom oraz atrakcyjność. Prosta formuła regat, dynamiczny przebieg wyścigów, atrakcyjne nagrody i trofea – najcenniejsze z nich to Puchar Przechodni” informuje Maciej Szafran z Narodowego Centrum Żeglarstwa, „Dzięki wsparciu sponsorów – firmy Żeglarskie Klimaty, zamierzaliśmy docenić wysiłki startujących załóg” – dodaje.

Na starcie stanęło siedem czteroosobowych zespołów. Regaty zostały rozegrane zgodnie z przepisami regatowymi ISAF, w klasie turystyczno - szkoleniowej Balt 23 Armor. Tego dnia panowały wymarzone warunki do żeglowania. Słońce, wiatr i dobre humory podnosiły tylko rywalizację i chęć wygranej.

Po odprawie załóg i losowaniu łódek, sędzia główny regat Jan Krzyżak dokonał omówienia zasad i trasy sześciu przewidzianych wyścigów. Pogoda dopisała i rozegrano wszystkie z planowanych wyścigów.

tl_files/awf/newsy/09-2015/VII_Regaty_mediow_NCZ2015_fot_B_Zarach_135.JPG

Ostateczna klasyfikacja REGAT MEDIÓW:

  1. Pomorska TV, sternik Artur Piernicki
  2. Radio Gdańsk, sternik Arkadiusz Chomicki
  3. AWFiS, sternik Piotr Butowski
  4. Radio Gdańsk II, sternik Kazimierz Kulik
  5. Magazyn Hokej, sternik Waldemar Skolimowski
  6. Telewizja TASK, sternik Michał Białoskorski
  7. Gazeta Uniwersytecka, sternik Kamil Zeidler 

W sobotę odbyła się również  Parada Jachtów na Rozlewisku Wisły Śmiałej składająca się z ponad 100 jednostek pływających. Była to znakomita okazja integracji oraz uczczenia pamięci dr Zawalskiego. Wszystkie jednostki mijające boję zwrotną (usytułowaną na przedłużeniu pomostu stałego Nowej Mariny NCŻ) oddawały okrzyki, salwy i sygnały dźwiękowe, całość robiła imponujące wrażenie.

Zgodnie z zapowiedzią organizatorów po zejściu z wody czekał na wszystkich ciepły poczęstunek z kuchni polowej.

Ceremonia zakończenia I części Memoriału została uświetniona przez znakomitych gości m.in. panią Monikę Tarnowską – konsul Honorową Francji, która przybyła na uroczystość wraz z gośćmi, Prorektora AWFiS -Kazimierza Kochanowicza oraz wieloletniego rektora AWFiS, obecnie zasiadającego w Gdańskiej Radzie Sportu – profesora Wojciecha Przybylskiego oraz dyrektorkę KS AZS AWFiS Gdańsk.

Cześć nieoficjalna imprezy to przede wszystkim koncert szant na żywo w wykonaniu Bogusława Gacy - niezwykle utalentowanego muzycznie absolwenta AWFiS i warto dodać …trenera żeglarstwa. Podczas całego wydarzenia odbywała się również akcja promocyjna mająca na celu wsparcie organizatorskie dla Polskiego Stowarzyszenia Klasy L’equipe. Wszystkie zaplanowane działania spotkały się z dużym uznaniem uczestników.

Pierwszy Memoriał dra Krzysztofa Zawalskiego przechodzi zatem do historii. Dziękujemy wszystkim Partnerom i Sponsorom wydarzenia, bez których realizacja tego wyjątkowego wydarzenia nie była by możliwa.

Nową tradycję zamierzamy kultywować – już teraz zapraszamy za rok !

 

Organizatorzy:

Narodowe Centrum Żeglarstwa AWFiS im dr Krzysztofa Zawalskiego

Polskie Stowarzyszenie Klasy L’equipe

Akademia Wychowania Fizycznego

KS AZS AWFiS Gdańsk

Patronat:

Polski Związek Żeglarski: www.pya.org.pl

Partnerzy:

Miasto Gdańsk , Pomorski Związek Żeglarski

Patroni Medialni:

TVP Gdańsk, Radio Gdańsk, Dziennik Bałtycki, Trojmiasto.pl

Sponsorzy:

Masterlease, Vector Sails, Żeglarskie Klimaty, Sport Sailis Center, Lemar, Pellowski, Techno Service.

------------------------------------

Dr Krzysztof Zawalski (1958-2014). Urodzony w Charzykowach. Żeglarz, wielkokrotny Mistrz Polski, wykładowca akademicki, trener klasy mistrzowskiej, lider projektów unijnych, tłumacz, działacz społeczny. Przez 15 lat pełnił funkcję kierownika Zakładu Teorii i Metodyki Żeglarstwa na Gdańskiej AWFiS.

Od 2006 roku pełnił funkcję kierownika Narodowego Centrum Żeglarstwa AWFiS, którego był głównym pomysłodawcą i twórcą. Za swoje osiągnięcia otrzymał wiele odznaczeń.

 

Zachęcamy do odwiedzin portalu społecznościowego Facebook:

https://www.facebook.com/AWFiSGD

https://www.facebook.com//NarodoweCentrumZeglarstwa

Galeria zdjęć " Regaty klasy OPTYMIST" - fot. Beata Zarach

Galeria zdjęć "REGATY MEDIÓW" - fot. Beata Zarach

VIDEO

Wróć