21 czerwca odbędą się Międzynarodowe obchody Dnia Jogi na AWFiS

10.06.2015

Joga to styl życia. To również aktywność fizyczna pozytywnie wpływająca na ogólny stan zdrowia psychicznego i fizycznego. Dlatego właśnie na Akademii Wychowania Fizycznego 21 czerwca odbędą się Międzynarodowe obchody Dnia Jogi.

PROGRAM

Jak podkreśla rektor Akademii Wychowania Fizycznego w Gdańsku Międzynarodowy Dzień Jogi może być początkiem inicjatywy, która uczelnia mogłaby w przyszłości kontynuować.

Obiekt posiada piękne tereny do rekreacji. Ponadto prof. Waldemar Moska wciąż modernizuje uczelnię, by ta stanowiła konkurencję dla podobnych obiektów na świecie.

Wydarzenie będą wspierały Ambasadorki Jogi: Edyta Herbuś, Małgorzata Pieczyńska oraz Natalia Przybysz, które od lat ćwiczą systematycznie jogę.

"Dla mnie joga to nie tylko trening dla ciała, ale proces, który w każdej chwili pozwala wrócić do naturalnego rytmu. Do prawdziwej obecności w tu i teraz. Jest jak uzdrowienie. Pomaga wykorzystywać w pełni wewnętrzną siłę. Joga pomaga nie tylko w koncentracji, zrzuceniu z barków ciężaru codziennych spraw, ale i właściwe oddychanie i uwolnienie się od ograniczeń. To możliwość odkrywania wolności i energii w ciele. Dzięki jodze stajesz się tym kim jesteś naprawdę, w pełni świadomym." - powiedziała Edyta Herbuś, zawodowa tancerka i aktorka.

"Joga stała się dla mnie spójnym system działania zmierzającym do osiągnięcia zdrowia fizycznego, psychicznego i szczęścia" - powiedziała Małgorzata Pieczyńska, aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, aktywna zawodowo w Szwecji i w Polsce.

"Joga jest obecna w moim życiu bardzo mocno. Była przy mnie, kiedy dojrzewałam, uczyłam się śpiewać i zostałam mamą. Teraz jest wciąż moją inspiracją, sztuką i ratunkiem w wielu problemach i wyzwaniach jakie stawia przede mną życie." - wyznała Natalia Przybysz, wokalistka i autorka tekstów.

Organizatorem Międzynarodowego Dnia Jogi w Trójmieście jest Szkoła Jogi MaKai wraz z Akademią Wychowania Fizycznego i Sportu, przy współpracy trójmiejskich szkół jogi. Dzień Jogi będziemy świętować na terenie AWF-u na Gdańskiej Żabiance w godz. 8.00-16.00

Na sympatyków jogi będzie czekał całodzienny program poświęcony jodze i dziedzictwu kultury indyjskiej, a w nim między innymi ćwiczenie jogi, wykłady, panele dyskusyjne i koncerty. Joga naturalnie łączy się ze zdrowym stylem życia. Uczestnicy święta jogi będą mogli poznać różne odmiany jogi, zapoznać się z medycyną ayurvedyjską, zdrową dietą itp.

Dzień Jogi to wyjątkowa okazja zarówno dla osób już praktykujących jogę jak i tych, które jeszcze nie miały z nią kontaktu.

Każdy, niezależnie od wieku, płci czy kondycji znajdzie podczas tego dnia zajęcia i wiele przyjemności dostosowanych do swoich potrzeb i możliwości. W programie nie zabraknie jogi dla dzieci będzie też można zapoznać się z masażem niemowląt Shantala.

"Zapraszamy wszystkich mieszkańców Trójmiasta. Joga to nie tylko rozciąganie, to styl życia." - zachęca Marlena Kotas, organizatorka święta Jogi.

Szczegółowe informacje znajdziesz na: www.swietojogi.pl

Parę słów o jodze.

Joga to powstała w Indiach dyscyplina samodoskonalenia, medytacji i ascezy, która w sensie ogólnym ma prowadzić do rozwoju duchowego, a w aspekcie filozoficzno-religijnym wyzwolenia się praktykującego z kręgu narodzin i śmierci. Ta szeroka definicja sprawia, że joga może stać się elementem dowolnego systemu religijnego (np. buddyzmu, czy dżinizmu) i jest do dzisiaj w miejscu swojego powstania czyli Indiach najpowszechniejsza.

Warto pamiętać, że joga to nie tylko medytacją ale również zestaw ćwiczeń, dostosowanych do poziomu zaawansowania ucznia, dzięki którym nasze ciało staje się sprawniejsze.

VIDEO: Rektor AWFiS Waldemar Moska zaprasza na jogę

Wróć