FURMANEK WYGRYWA PUCHAR ŚWIATA!

03.03.2015

Katarzyna Furmanek reprezentująca Sekcję Judo KS AZS AWFiS Gdańsk w znakomitym stylu wygrała Puchar Świata w Pradze (28.02.2015 - 1.03.2015). Mimo wielu wcześniejszych sukcesów (medale na Mistrzostwach Europy Seniorów, Mistrzostwach Europy Młodzieży czy Uniwersjadzie) Kasia pierwszy raz stanęła na podium imprezy tej rangi.

Warto nadmienić, iż Katarzyna od 2015 roku zmieniła kategorię wagową i aktualnie rywalizuje w kat. +78 kg. W związku z powyższą zmianą nasza zawodniczka nie miała punktów w wspomnianej kategorii, nie była rozstawiona i miała bardzo ciężkie losowanie. W pierwszej walce Katarzyna pokonała nr 14 rankingu światowego - Turczynkę Gulsah Kocaturk (zawodniczka wycofała się podczas walki z powodu kontuzji). Druga walka to zwycięstwo nad Kazaszką Issanovą (nr 26 w rankingu światowym,1:2 w karach). W kolejnej potyczce naprzeciw naszej Judoczki stanęła Koreanka Lee (nr 40 rankingu światowego), którą Kasia pewnie pokonała przez Ippon. Oznaczało to wejście do finału i potyczkę z Chinką Yu Song, która zajmuje 5 miejsce w rankingu światowym i 1 miejsce w rankingu olimpijskim. Kasia toczyła z około 30-40 kg cięższą Chinką bardzo wyrównaną walkę, którą wygrała 6 sekund przed końcem wykonując wspaniałą akcję dającą zwycięstwo przez Ippon i triumf w całych zawodach. Wygrana w PŚ przesunęła naszą reprezentantkę na 39 miejsce w rankingu olimpijskim (ze względu na zmianę kategorii zaliczony tylko 1 start).

W Pradze startowały także inne zawodniczki naszej Sekcji: Magdalena Miller (-57 kg) wygrała pierwszą walkę z Ukrainką, jednak w drugiej mimo bardzo dobrej postawy musiała uznać wyższość reprezentantki Chin. Aleksandra Jabłońska (-70 kg) i Joanna Jaworska (+78 kg) zakończyły rywalizację po pierwszych walkach. Ola przegrała z bardzo doświadczoną rywalką - Lindą Bolder, która zmieniła barwy Holandii na reprezentację Izraela. Z kolei Asia nie wykorzystała ogromnej szansy wygrania walki z Niemką Carolin Weiss. W zawodach nie wystartowała z powodu kontuzji Zuzanna Pawlikowska (-52 kg).

Szczegółowe wyniki:
http://ippon.org/

Ranking olimpijski:
http://www.judobase.org/#/wrl/14/ogq
Galeria zdjęć:
http://judo-team.pl/

Rel. G.Skoczko - Kierownik AZS AWFiS Gdańsk"

Wróć