Brązowy medal Miłosza Jankowskiego na mistrzostwach Polski na ergometrze wioślarskim.

04.02.2015

Siedem medali (złoty, cztery srebrne i dwa brązowe) mistrzostw Europy na ergometrze wioślarskim zdobyli w hali Azoty Arena Szczecin reprezentanci Polski. Zawody rozgrywano na dystansie 2000 metrów. Rekord świata kobiet wynikiem 6.25 ustanowiła Ukrainka Olena Buriak. W trakcie zawodów rozegrano równocześnie mistrzostwa Polski.

Dla gdańskiej ekipy jedyny medal mistrzostw Polski – brązowy, zdobył Miłosz Jankowski w konkurencji mężczyzn kategorii lekkiej (do 75 kg). Wygrał Artur Mikołajczewski (Gopło Kruszwica) z czasem 6:11,5, przed Łukaszem Siemionem 6:12,4 (RTW Lotto Bydgostia). Miłosz czasem 6:13,6 poprawił swój rekord życiowy. Do pełni szczęści zabrakło jednak 0,1 sekundy, bo o tyle od naszego zawodnika był lepszy Pedro Fraga z Portugalii, który w klasyfikacji mistrzostw Europy zajął trzecie miejsce.

W tej konkurencji rekordy życiowe w Szczecinie poprawili również inni gdańscy zawodnicy: Rafał Serwiak 6:22,5 (7 miejsce / 43 startujących), Łukasz Stasiewicz z GTW Gedania 6:22,8 (11/43), Michał Baran 6:26.6 (13/43).

W najsilniej obsadzonej konkurencji seniorów - mężczyźni open (87 startujących) 20 miejsce ME zajął Mateusz Biskup z nową „życiówką” 5:58,2. Wygrał Litwin Rolandas Mascinskas ze znakomitym czasem 5:44,9, drugi był Bartosz Zabłocki z AZS Szczecin 5:48,2; trzeci był Stanislau Shcharbachenia z Białorusi 5:48,9.

Pełne wyniki ME i MP na ergometrze dostępne na stronie:

Mistrzostwa w Szczecinie były pierwszym w tym sezonie sprawdzianem naszych wioślarzy i pierwszym etapem kompletowania składów reprezentacyjnych osad, które na początku września we Francji na mistrzostwach świata będą walczyć o kwalifikacje olimpijskie do Rio.